| Alex a întrebat:

Sunteţi de acord sau nu cu Revoluția Română din 1989? Ce părere aveţi? Argumentaţi, vă rog.

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Esti sigur ca a fost revolutie si nu lovitura de stat? Esti sigur ca a fost opera romanilor si nu a 'agenturilor straine"? Fiindca, daca ar fi fost revolutie, si inca si pusa la cale de romani, n-ar mai exista astazi atatia nostalgici.Istoricii ne spun ca o revolutie adevarata schimba din temelii nu numai o societate ci si mentalitati.Asa incat...concluziile se impun de la sine.

| Hombre a răspuns:

Da, de ce tu nu esti? A deschis calea catre propietatea privata, libertatea individuala si libertatea cuvantului.

| Hombre a răspuns:

@April, nu are nici o legatura mentalitatile cu revolutiile sau loviturile de stat, atat una cat si cealalta este produsul unei parti a populatiei unei tari ci nu a intregului pentru ca nu toti au capacitatea sa priceapa anumite sensuri si principii ale unui sistem sau altul nemaivorbind de acea parte care este absenta total de la viata cotidiana, drumul lor parcurgandu-se intre a avea ce manca si se c...(scuze expresia). In ceea ce priveste nostalgicii asa e sunt inca multi dar numai acea generatie care a trait din plin sistemul comunist, acesti indivizi urasc competitia din lipsa de capacitate si creierul lor fiind spalat ei considerand ca statul trebuie sa aiba grija de ei.In viata reala in primul rand fiecare individ trebuie sa aiba grija de el excluzand aici indivizi cu handicap la care statul ii revine sarcina de a avea grija de ei. Faptul ca in Romania treburile nu merg bine se stie de ce, numarul celor care produc este mult mai mic decat al celor care consuma si sunt foarte multi asistati sociali ceimai multi nu are nici pe dracu singura lor boala este puturosenia, chiulangeala, betivaneala, lipsa orcarei initiative de a face ceva si stiu bine ce spun.In afara de asta s-a mai instaurat si la putere cei mai mari hoti si jefuitori din toate timpurilesi incompetenta totala. Deci a schimba din temelii societatea si mentalitatile precum spui "ca o revolutie adevarata" este un proces de lunga durata si marea problema la noi este, CU CINE? La revolutia Franceza din 1789 sloganul si cererea francezilor (dupa care a cuprins Europa intraga) era libertate si egalitate in fata legii a cetatenilor si cand s-a obtint acestea? Ori tu vrei printr-o pocnitura de de degete schimbarea mentalitati la Romani? Pai pe noi stii cine ne-a invatat sa fim la ora stabilita la intalnire? Regele Carol I, dregatori ai vremurilor de atunci cereau audienta la palat se stabilea ora Regele la ora fixata era prezent iar romanasul nostru se prezenta dupa o ora ca asa era el invatat, ceea ce la determinat pe Carol I sa-i "certe". Lucrurile au inceput sa mearga asa de bine pe vremea lui Carol i incat ceasurile se potrivea dupa suieratul trenurilor din Gara de Nord.