| Purgatoriu a întrebat:

Sunteţi o persoană oportunistă? Ce părere aveţi despre ele?

8 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Nu m-am simtit bine sa-si aplice oportunismul pe mine sau pe cei la care tin. Pot fi foarte groaznici uneori. Vrei sa nu strici relatia, dar o strica ei. Intr-un final iti schimbi numarul de telefon, sau cauti cheia mai departe. Cum sa nu te afecteze.

| Purgatoriu explică (pentru eliaclodia):

Mi s-a intamplat recent cu o colega. Am suferit pentru ca aveam impresia ca ei chiar ii pasa de "prietenia" noastra dar pe ea o interesa doar cineva de la care sa auda barfe sau sa-si omoare timpul.

| eliaclodia a răspuns (pentru Purgatoriu):

E groaznic. Stai sa vezi cand e vorba de bani, nu de obtinerea de barfe sau informatii. Sau de munca doar in interesul lor.

| Purgatoriu explică (pentru eliaclodia):

Nu vreau sa cresc.straight face

| Purgatoriu explică:

Ma refeream la asta : OPORTUNÍST, -Ă adj. Referitor la oportunism, propriu oportunismului. // s.m. și f. 1. Om care își schimbă ideile după împrejurări, urmărind numai satisfacerea intereselor personale. 2. Adept al oportunismului (2). [Cf. fr. opportuniste, rus. opportunist].

| Felys a răspuns:

In viata e bine sa prinzi momentul cand sa faci un pas in fata, altfel te dai la fund

| Urpaniel a răspuns:

Sunt oportunistul perfect.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Păi asta este o calitate! Cine nu o are e un fraier!

Ştii cum e viaţa? Ca o staţie de autobuz! Oamenii trăiesc în ea şi din când în când trece câte un autobuz (câte o oportunitate) care îi duce pe oameni către succes. Ştii care e tragedia? Majoritatea oamenilor nu sesizează că în staţia vieţii lor a oprit autobuzul bun care îi poate duce spre succes şi refuză să se urce în el! Ramân în staţie aşteptând un alt autobuz, care poate nu va mai veni niciodată.