| Hohenheim a întrebat:

Ti se intampla vreodata sa te opresti brusc din a face ceea ce faci si sa te uiti in jur intrebandute "ce este viata?". Sa te uiti la mana ta, la un scaun sau la un obiect oarecare intrebandute "de ce esti aici?".
P. S.: Nu va obositi sa raspundeti cu "sa-l slujesti pe dumnezeu" sau lucruri de genul.

6 răspunsuri:
| AlexJX90 a răspuns:

Salut! Eu am stupidul gand acela care cand voi murii si voi fi ingropat ce voi face mai incolo? Adica nu ma gandesc ca sufletul meu se va duce in rai ma gandesc doar la corp si anume ca voi sta acolo si nu voi face nimic dupa aia cand se duce imi dau seama ca sufletul meu merge in rai si eu numai pot vedea nimic din corp

| Biggiesan a răspuns:

Normal, cine nu se mai intreaba din cand in cand lucrurile astea ajunge sa circule prin viata mecanic, ca un robot. Cu alte cuvinte, in astfel de momente se cheama ca esti prezent, ca fiintezi!

| Hohenheim explică (pentru Biggiesan):

M-am gandit la acest lucru de mai multe ori si am ajuns la aceeasi concluzie.

| Reek54 a răspuns:

Da, mi se intampla, si fara sa fac ceva. asa. ma mai gandesc la lucrurile astea, sau ca de ce traim?, care este scopul final?, ...asta se intampla cand gandesti peste, nu prea primesti raspunsuri, dar si cand primesti..vin unele solide.

| cantemir13 a răspuns:

Da bre.Se intampla des, e sentimentul de DEJA-VU.Adica -parca am mai vazut asta.happy E doar un mic dezechilibru chimic in creier care afecteaza legatura intre memoria de lunga durata si cea de constienta activa aka vaz auz miros etc. Mintea asociaza elemente din memorie aiurea dar o face prin amigdale, de aici unele probleme.

| Reek54 a răspuns (pentru cantemir13):

Gresesti, el nu se refera la DEJA-VU, el se refera la cu totul altceva, care poate tu nu intelegi, nu toti pot intelege unele chestii.