| MeisterSchnitzel a întrebat:

Știe cineva de-aici slavonă bisericească? Sau măcar pe cineva care a învățat-o?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi slavona asta e foarte simplă.
Inlocuiește literele cu cele din alfabetul chirilic și asta e tot.

| MeisterSchnitzel explică (pentru anonim_4396):

"Slavona asta e foarte simplă"
Declină-mi, te rog, substantivul "grad" (care înseamnă "oraș") la toate cele trei numere (singular, dual, plural) și șapte cazuri (nominativ, vocativ, acuzativ, genitiv, dativ, locativ, instrumental) ale slavonei bisericești.
Aștept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Eu m-am gândit doar la intelegerea simplă a unui text citit.
Nu atât de avansat.

| MeisterSchnitzel explică (pentru anonim_4396):

Chiar și dacă aș ști să citesc alfabetul, tot nu m-ar ajuta - slavona asta e cu totul altă mâncare de pește față de română și tot trebuie să înveți limba ca s-o poți citi.