| T0T a întrebat:

Timp, încotro mergi?

https://www.youtube.com/watch?v=OCWq5W22T74

Pentru toți care au terminat liceul și care realizează că vine greul și că a fost o perioadă foarte frumoasă și liniștită în comparație cu ceea ce va urma. Nu putem da timpul înapoi. Este perioada care practic ne-a făcut să trecem de la o etapă la alta a vieții, niște etape extrem de importante. Perioada care ne-a încheiat copilăria, chiar și la 15-16-17 ani suntem niște copii deși nu mai vrem să recunoaștem unii, ar trebui să prețuim cel mai mult acest lucru, puerilitatea și chiar și când ne desprindem de această perioadă să rămână acolo niște urme în sufletul nostru. Ce nostalgic...

Baftă tuturor mai ales la bac, admitere și pe plan emoțional.

Ca să pun și o întrebare. Voi cum ați descrie acești ani liceali și ce au însemnat pentru voi?

Răspuns Câştigător
| Monocrom a răspuns:

Acești ani liceali despre care vorbim au reprezentat pentru mine o adevărată schimbare îndeosebi pe plan spiritual/metafizic/interior sau oricum vrei tu să-l numești.
Intrând la liceu am cunoscut un alt mediu social decât cel anterior,am întâlnit noi persoane cu mentalitați,gusturi și percepții diferite; am trecut prin diverse stări de la fericire,bucurie la tristețe,indiferență,dezamăgire,agitație- stări mai mult negative dar nu regret nici un moment faptul acesta deoarece știu că toate aceste întâmplări m-au ajutat să mă cunosc,să mă descopăr, să-mi aflu scopul meu în viață. Am fost prins și în cercul vicilor care iarăși mi-au dat o lecție de viață.Și să știi că cel mai bun profesor e VIAȚA și aș mai adăuga și MOARTEA. Am înțeles această dualitate și m-am împăcat rapid cu ideea morții iar faptul acesta îți oferă un avânt în viață pentru că trebuie să mori ca să înveți să trăiești, nu?
A fost o perioadă confuză pentru mine perioadă în care am încercat să mă edific prin diverse activități... îmi place să-i dau sufletului să guste din artă indiferent că vorbim de muzică, literatură, teatru sau dans.
Ar fi multe de spus despre cei patru ani de liceu dar cel mai important este că trebuie să le acordăm o maximă atenție pentru că aceasta este perioada în care omul dobândește o multitudine de cunoștințe care-l vor ajuta foarte mult în evoluția sa ca individ.

Numai bine!

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

O pierdere de timp.

| OldSoul a răspuns:

Cum sa ii descriu, nu au fost nici prea prea nici foarte foarte, cel mai nasol a fost ca am avut ore de la 7 in ultimi 2 ani, iar in primi doi pana la ora 20, dar excluzand aceasta problema, cel mai mult imi va parea rau ca nu imi voi mai revedea prieteni la fel de des pana acum.
PS:Bafta tuturor cu bac-ul, iar daca il picati sa nu regretati, mergeti inainte, si eu unul il voi pica cu succes, idealul meu in viata nu include promovarea acestui examen.

| T0T explică (pentru OldSoul):

Nici pentru mine planul profesional nu este idealul meu dar este ca o susținere pentru acesta...Nu am motivație, asta e faza. Nu am ajuns la acest ideal și mă necăjesc cu niște lucruri încât îmi scade motivația, și asta ar fi marea mea problemă pe lângă lene.
Oricum iei bacul, nu iei bacul, seminșele tot gustul ăla are...E doar o glumă.
Dar frate, ești un om deștept din ce am văzut eu aici, dă-l dr.eq de bac că muncești și tu 3 săptămâni și să vezi că o să îl iei. Încearcă frate, că ar fi păcat de tine, că poți.

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Da, probabil cu putin efort l-as lua fara probleme, dar dupa cum ai spus si tu, imi lipseste motivatia, pentru ce sa il iau atat timp cat locuri de munca pentru tineri nu se gasesc, mai avand in vedere ca o persoana cu facultate studii are aproape acelasi salar cu oricare alt muncitor necalificat, profesorii isi toaca nervi pentru 1000 si cateva sute de lei...
Acum da, asa e, poate mi-ar prinde bine in viitor, dar nu cred, cel putin o sa incerc sa ma descurc fara el, si cred ca o sa reusesc, nu aspir la niste functii foarte inalte, ma multumesc sa fac ceea ce imi place, iar ceea ce imi place pot face cu sau fara bac, iar daca se va ivi ocazia imi voi deschide propria afacere, in care voi munci cot la cot cu angajati...

Daca ai 30 de minute libere asculta aceasta https://youtu.be/Z380KXcdUuw vei intelege mai bine la ce ma refer.

| T0T explică (pentru OldSoul):

O să ascult mâine, acum sunt beat...laughing și obosit.
Tot ce mai vreau să îți spun e să încerci un pic deoarece nu strică ci te va ajuta dacă nu îți îndeplinești această dorință, care după mine e greu de realizat. Bă încearcă, că te bat laughing
Acum serios, sunt și șanse să asiști și la un eșec, și să ai bac-ul, e extrem de important. Soră-mea a trecut prin anumite lucruri și până la urmă l-a luat și i-a prins bine. E doar un bac frate, nu e greu, și o să vezi că o să ajungi la vorba mea. Vei vedea tu. Eu voi asculta ăla și mâine voi veni cu comentarii în plus, probabil.

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Vorbim maine ca acum esti beat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am descris aceasta perioada tot printr-o alta melodie.

https://www.youtube.com/watch?v=7wfYIMyS_dI

| ubox7007 a răspuns:

Multumesc, desi nu dau bacul anul acesta, il dau urmatorul.

| windowlicker a răspuns:

ce psychedelic e melodia aia, lol