| RAY a întrebat:

Tocmai ce am vazut un film in care era vorba de un batran bonav si fiul lui, batranul se considera o povara pentru fiul lui, iar el tot incerca sa il impedice sa se sinucida ca il iubea, voi ce ati fi facut in locul fiului lui? L-ati fi lasat sa se sinucida sau l-ati fi impedicat?

17 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

L-as fi batut, ca sa nu mai indrazneasca sa se gandeasca la sinucidere.

| Drimmero a răspuns:

L-as fi impiedicat clar, i-as fi tinut o morala si apoi sprijin.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu inseamna asta ca ii interzici libertarea de a alege ce vrea sa faca cu viata lui?

| Mosotti a răspuns:

L-as fi lasat sa se sinucida adica ii respectam dorinta, ii faceam mare rau daca-l impedicamt, deci as fi fost egoist.

| RAY explică (pentru Mosotti):

De ce ai fii un egoist?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ptr ca nu ii respect dorinta lui! Ii fac un rau nelasandu-l sa faca ce simte sa faca, de aia. Lui ii este bine sa faca ce a zis ca face, tu nelasandu-l, ii faci rau doar sa-ti fie tie bine, adica ca te deranjeaza pe tine ca se duce.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Daca nu e conștient de ceea ce face?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

E nu e, de ce n-ar fi? Si cine e el sa zica lu tacsu ce sa faca cu viata lui? Omu e f constient, zice ca e o povara pentru fiu sau nu vrea sa fie si atunci a decis asa, unde e problema? Doar nu e beat, drogat, schizo sa nu fie constient de ce face.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Deci încercarea de al împiedica este ceva negativ

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Normal, e ca si cum te impiedic eu acum sa faci sport ca asa vreau eu, adica nu iti respect dorinta, gandurile.
Da, e bine sa opresti cand de ex vrea sa se omoare pentru un motiv tampit care va trece, de ex ca l-a lasat o gagica, sau ca e in criza, sau ca delireaza, ori e baut, drogat, dar aia e altceva, ca dupa aia iti va multumi.
Dar cand e ceva permanent, si e treaz, constient si e decizie pe bune, se va supara ca ai vrut sa-l opresti, de ex cineva cu boala incurabila care-l chinuie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ar fi realitate si nu film, si in locul bătrânului ar fi mama ta, ai proceda la fel?

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da! Ptr ca i-as face rau daca nu. Adica sigur sa simt eu si sa zica asta, nu asa aiurea. As lasa-o sa decida pentru viata ei, e dorinta ei.

Pai bunica zicea asta, ai nimerit-o, ii era frica de chinul de la batranete si vroia sa faca rost de ce trebuie sa ia in caz de ceva, am inteles-o. Bine, avea 83 ani, dar nu conteaza, avea frica anticipatorie ca stia cum mor majoritatea in propriul k.

Asta este!
Uite, mama lui Andrew Solomon ala de scris cartea "Demonul Amiezii", avea cancer, stia ca dupa un timp vine iadul.
A zis ca vrea sa se sinucida daca vine. barbasu care are companie framaceutica i-a facut rost de substanta. Ea nu a luat atunci, ci o avea pentru cand venea iadul.
Pe langa faza ca din mom ala s-a simtit mult mai bine psihic stiind ca nu se va chinui, cand a venit iadul le-a luat de fata cu fiul si barbatul, si dusa in liniste a fost. Deci a inteles-o!
Asa si eu.

| StrongHeart a răspuns:

Sinucidere=ura de sine, frica de sine&ceilalti.
Cum tratezi ura? Cu iubire.
Raspunsul, cum tratezi sinucigasii? Toleranta, iubire, intelegere, nu judecandu-l, nu inchizandu-l intre 4 pereti,ci vorbind cu el,aratandu-i ca viata nu este chiar asa de gri cum o vede in momentul ala si mai ales ascultand persoana respectiva,multi se simt singuri ca nu e nimeni sa stea cu ei sa le asculte povestea,toti avem o poveste.
Daca persoana raspunde negativ la toate incercarile astea,atunci cred ca trebuie gasita alta solutie mai radicala,dar eu cred ca majoritatea oamenilor sinucigasi sunt tot oameni cu sentimente,nu sunt psihopati sau sociopati,ci oameni prinsi intr-un moment urat al vietii,parerea mea si ar raspunde pozitiv si acolo e loc de schimbare.
Deci, da, l-as impiedica, chiar daca e un gest de lasitate, nu stii ce trece prin mintea/sufletul respectivului si merita sa-i acorzi o sansa, sa il asculti,sa vezi ce a patit si cum a ajuns in postura aia si ce poate sa faca sa fie mai bine.
Stiu ca e cea mai fumata replica, dar sinuciderea nu e niciodata o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as fi oprit sa se sinucida.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Împiedicarea asta nu inseamna ca ii interzici ceea ce vrea sa faca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu am vazut un serial in care o fata de 21 de ani voia sa se sinucida. Mama ei a salvat-o si dupa taicasu a internat-o la nebuni.
Un om care vrea sa se sinucida e nebun, nu mai judeca asa cum trebuie. Daca il impiedici sa se sinucida il salvezi, pentru ca el e de fapt bolnav psihic. E ca si cum un om ar cadea intr-o piscina, fara sa stie sa inoate, si tu ai sari dupa el ca sa ii salvezi viata.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

La varsta aia e pacat, faza e ca majotitatea celor care se sinucid au urmat un tratament si consiliere psihologica si degeaba tot sau sinucis