| AfroBelgianu a întrebat:

Salut,

Încerc să-mi amintesc un film, nu ii stiu numele, doar anumite detalii. Este vorba despre un copil blond nevoit sa plece in vacanta de vara la bunicii lui, dar care nu i-a vazut niciodata. Mama lui trebuia sa plece la o facultate pentru nu stiu ce examene.Aceasta i-a povestit fiului sau ca bunicii lui sunt foarte bogati fiind fosti comandanti intr-un anume razboi. Ajuns acolo, baiatul nu s-a inteles prea bine cu pensionarii care nu il suportau si il considerau o povara. Seara unul dintre batrani se ducea la lacul din spatele casei si isi amintea de iubirea lui din tinerete pe nume Jasmine, care a cunoscut-o in Africa cand lucrase pentru un sultan de acolo. Baiatul statea de vorba seara cu celalalt batran care ii povestea mereu cate ceva despre el si Jasmine, dar nu a reusit sa termine povestea pentru ca finalul trebuia sa-l auda chiar de la "batranul cu Jasmine". Cei doi batrani au cumparat un leu si ii l-au incredintat nepotului pentru a avea grija de el. Acesta a botezat leoaica chiar Jasmine, ceea ce i-a starnit multe amintiri batranului. Nu stiu mai multe, dar la final, mama se intoarce si incearca sa gaseasca averea bunicilor si sa fuga impreuna cu baiatul, dar acesta refuza sa-i spuna unde se afla banii. Mama il ia acasa pe baiat, dar acesta o roaga sa ramana cu ei, pentru ca s-a simtit bine si vrea sa afle finalul povestii despre el (batranul) si Jasmine. Pana la urma el ramane cu bunicii, pana termina liceul si facultatea. Baiatul a crescut si avea o afacere in oras. A auzit la radio ca doi fosti mari comandanti au fost gasiti morti intr-un accident aerian chiar langa casa unde a copilarit si el.Acesta nu a varsat nici o lacrima, fiind mandru de bunicii lui pentru ca au murit distrandu-se si facand ceea ce le place cel mai mult. In acele momente, un elicopter a aterizat langa casa, era fiul sultanului din Africa care auzise despre unul dintre batrani ca a fost cel mai mare dusman al tatalui sau(SULTANUL), dar care la lasat sa traiasca de doua ori. Nepotul si-a dat seama ca povestea spusa de bunicul sau nu era inventata si chiar povestile cu Africa si cu Jasmine erau adevarate. Cam atat stiu, daca a vazut cineva filmul, va rog mult, ofer funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Secondhand Lions (2003). La noi a rulat sub numele Ultima aventură.

| AfroBelgianu explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc nespus, ti-ai primit funda. Inca o data, multumesc, m-ai ajutat.

1 răspuns: