| Sandel13 a întrebat:

Un medic dermatolog sau cardiolog, cat castiga la stat, dar la privat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un medic cardiolog sau dermatolog incepator, primesc in jur de 3000 lei pe luna, pana ajung sa capete experinta sa-si ia niste grade sau sa fie angajati la privat pe salarii mai bune.

| Sandel13 explică (pentru Violleta2022):

Asa putin laughing)? nu te contrazic dar e jenant, pai si la cat ajunge un medic la stat dupa 10 ani? dar la privat cat iei dupa 10 ani? cu aproximatie, sunt curiozitati, mai fac si eu calcule legat de salarii, doar curiozitate, multumesc frumos pentru raspuns.

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Violetta2022 spune prosti, ca aproape de fiecare data. Salariile medicilor pornesc de la 5700 lei la medicul rezident anul I - adica cel care inca invata sa devina specialist, pana la 7.848 lei medic rezident anul IV. Deci inchipuieti ca cei care devin deja medici specialisti au in jur de 10000 lei, iar medicii primari in jur de 15000 lei. La acestea se mai adauga garzile de noapte, vechimea in munca, sporuri la diferite specialitati.

| Sandel13 explică (pentru mi25):

Nu cunosc, nu te contrazic nici pe tine nici pe ea, violeta uneori raspunde bine, alteori ilogic, pare mai plauzibil ce ai zis tu, multumesc.

| RobertVaka a răspuns (pentru Sandel13):

Violetta este o habarnista. Sandel spune bine, insa acelea sunt sumele brute. La stat lucrurile stau in felul urmator: Rezident anul 1 net ia de la 3700 lei si sporul este doar pe câteva secții. Garzile sunt platite din anul 3 de rezidentiat, dar le faci inca din anul 1, garda reprezentând 24 ore la spital in plus față de programul tau de lucru de 8 ore pe zi, iar rezidentiatul durează 5-6 ani. Un medic specialist net castiga 7000 lei iar garzile sunt platite de la 30 lei pe oră, dublu in weekend/zile de sărbătoare.

| RobertVaka a răspuns (pentru RobertVaka):

Iar in privat, poti lucra numai ca medic specialist, iar salariul si-l negociază fiecare in functie de competențe si experiență. Unii ofera un salariu fix, altii primesc procent din consultatii intre 30 si 70 la suta.