| JoinTu a întrebat:

Unde este capatul universului? Tot ce are un inceput (cap) are si un sfarsit (coada). Voi nu v-ati pus nici o data intrebarea asta? Daca universul a luat nastere dintr-o stea care a explodat atunci posibil ca tot langa unde este sfarsitul prafului cosmic si al galaxiilor din universul nostru sa mai fie o alta stea la fel de mare sau chiar mai mica sau mai mare care asteapta sa explodeze. Aceasta este teoria mea! Ceea ce vreau sa spun este ca: Este posibil sa se afle o stea la fel de mare ca cea care a explodat (big bang) si a format universul, dar sa se afle mai departe de locul unde a explodat steaua care a format praful cosmic si galaxiile. Iar intre locul unde a explodat steaua si locul unde se afla steaua care urmeaza sa explodeze se afla un fel de sunt. Iar in acest univers ar putea sa fie stele foarte mari care pot forma galaxii la fel ca big bangul doar ca ele se afla mai departe de locul unde a explodat steaua (big bang). Asa cum am spus si mai sus: ASTA ESTE TEORIA MEA! Sper ca nu v-am plictisit si lasati un comment despre ce parere aveti. Si era sa uit: poate ca materia neagra (intunericul) pe care noi oamenii inca nu suntem capabili sa o analizam se extinde la nesfarsit creand noi spatii pentru univers.

7 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

NU te ma amagii cu explozii si big banguri si prostii fiind-ca totul este creat de Dumnezeu nu are cum sa apara ceva din nimic gandeste-te daca zici ca a explodat steaua aia atunci pe steaua aia cine a creat-o

| Wellfun a răspuns:

Universul nu are nici început nici sfîrşit. Se găseşte la infinit, după părerea mea.

| Alex1886 a răspuns:

Universul e infinit nu are cap sau coada big grin

| JoinTu explică:

Steaua aceea a fost formata din praf cosmic. Totul este creeat din atomi. Unii atomi sunt capabili sa apara si sa dispara dintr-o data fara sa fie formati din alt ceva. Oare praful acela cosmic din care a fost creata steaua (big bangul) o fi fost format din aceasta clasa de atomi?

| CaMeLeOnn a răspuns:

Ba cand ii aud pe unii cu: Dumnezeu a creat. Dumnezeu a creat pe naiba, nu a creat nimic pentru ca nu exista, asta va face religia va spala creierul, cand nu gasiti un raspuns va limitati la Dumnezeu a creat, dar stiinta zice cu totul alta si poate si dovedii, dovediti-mi ca exista Dumnezeu, l-ati atins, l-ati mirosit, auzit, gustat, vazut? NU CRED. Cat despre univers daca ar avea un capat sunt curios ce se afla dupa

| ღBlueAngelღ a răspuns:

Esti inculta ca sa nu zic cum. Un atom minuscul a explodat (sau o stea ce naiba e) si a luat nastere Universul! Dumneze a facut ca steaua aceea sa explodeze, ba altii :universul s-a fosmat printr-o explozie, ba altii big grinunezeu ne-a creat... Deci raspunsul logic si corect la aceasta intrebare e ca Dumnezeu a vrut sa aiba loc aceasta explozie numita ''Bing-Bang'', si nu, Universul nu are cap nici coada. Logic! Funda?

| Mumuselu_Boby_1999 a răspuns:

Acea stea,(atomul) se poate"naste"din nimic si sa"dispara"din nimic. Big-Bang-ul a fost de fapt, explozia nucleara a unui atom de "hidrogen" care a luat contact cu un atom de "nitrogen". Teoria asta nebuneasca despre creare lumi de catre Dumnezeu este o prostie, tot ce stiu clar este ca religia, nu poate dovedi practic, ci doar teoreti"geneza"(facerea), bagandu-ti in cap ideea sa crezi si sa nu cercetezi.PS: la capatul universului, nu se afla nimic! este doar negru! -La care uni dintre comentatori:La capatul universului se afla Dumnezeu!