| Florentina9210 a întrebat:

Ura poate ucide?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

In primul rand ura te pedepseste pe tine.

,, Nu vei fi pedepsit pentru furia ta, vei fi pedepsit de furia ta.
In momentul in care noi traim sentimente neplacute, ura, furie sau altele, trebuie sa ne gandim la efectele asupra sufletului nostru mai intai si de asta sa ne ferim, nu de organe exterioare care ne pot pedepsi. Ganditi-va ca pentru a ura pe cineva, mai intai noi simtim ura aceea si deja ne-a otravit, inainte sa ajunga la celalalt."

Dar mai apoi unde e ura nu poate fi iubire. Cand urasti, celalalt simte ca nu are poduri spre inima ta si se retrage mahnit gandind de multe ori ca vina e cumva a lui, macar partial.

Ura ucide atunci cand devine un obicei pe care il hranesti zilnic. Pentru ca daca nu vorbim de psihopati, de obicei ai regrete. Si ucizi cate putin si persoana spre care indrepti acele vorbe si fapte. Si te ucizi si pe tine cate putin fiindca regreti mai apoi ce ai facut.

Insa din pacate mai este un criminal al iubiriii mult mai pervers, rafinat si subtil. Caruia nu ii intrezarim aceasta natura. Se numeste respect. Unde e (as spune eu prea mult) respect nu poate fi iubire.

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Indirect. Daca urasti pe cineva nu o sa moara din senin dar poate il omori tu.

| T0T a răspuns:

Dacă ai probleme cu capul da.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ucide pe interior.Pui suflet intr-o relatie, acea persoana te uraste, tu te consumi si incet, incet te termina psihic.
E mai grav decat moartea pentru ca poate avea urmari pe termen lung.

| gemeni6226 a răspuns:

Da, e un sentiment care ucide in primul rind purtatorul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, iti da curaj sa mai traiesti.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce m-ar afecta ura pe care o simte altă persoană pentru mine? Psihic nu, în niciun caz nu m-ar "ucide".
Cu toporul poate să mă ucidă în schimb.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Imi place optimismul tau.

| Nicullet a răspuns:

Da. Dar nu la propriu. Te distruge pe interior. Ceva gen cand urasti pe cineva si actionezi in mod diferit in preajma acelei persoane sufletul tau e intunecat simti altceva, sunt senzatii diferite. In comparatie ca atunci cand iubesti pe cineva, este mult mai placut. Niciodata nu trebuie sa simtim ura pentru altcineva, totul se va intoarce pana la urma. Incercam sa ne controlam portiunea negativa a noastra, crede ma este mult mai bine, poate nu ne dam seama acum dar cum actionam, ceea ce facem asta atragem asupra noastra. Daca cineva este rau cu tine trebuie sa ti controlezi reversul asupra lui nu trebuie sa te acopere mania, n acest fel ne dezvoltam latura negativa si nu este in regula. That's it! Be nice with the other people, even if they are angry or mad on you from any reason!

| Florentina9210 explică (pentru Nicullet):

Ai perfecta dreptate.

| Nicullet a răspuns (pentru Florentina9210):

Placerea mea sa te ajut

Întrebări similare