| znstr a întrebat:

V-ati uitat la prima semifinala Eurovision?

23 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

N-am vazut chiar tot, dar am vazut cum a cantat Mandinga.Mai prost nu se putea straight face

| znstr explică (pentru CautNume):

Culmea, va anunt ca Romania s-a calificat prima laughing urmata de Moldova. Si da, chiar a cantat groaznic, ma mir ca a fost prima la calificare.

| CautNume a răspuns (pentru znstr):

Am vazut cand a anuntat ultimele tari calificate, dar ordinea era aleatorie sau chiar asa erau locurile?

| znstr explică (pentru CautNume):

Banuiesc ca asa erau locurile. Daca erau facatura, probabil puneau reprezentanti mai apropiati de cei din Azerbaidjan. Oricum, important e ca ne-am calificat:p

| NOname a răspuns (pentru CautNume):

Da, ordinea era aleatorie. Puteau la fel de bine să ne strige la sfârșit. Chiar n-ar fi avut importanță.

| ThePoet a răspuns:

NU! S-o calificat zalaia?

| znstr explică (pentru ThePoet):

A cantat foarte prost dupa parerea mea. Acum au facut recapitularea melodiilor, urmeaza televotingul.

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

Da-i in morti ca oricum is varza zalezii. Ne prezentam penibil anul` asta, din pacate. Nu mai e ca in alti ani cand s-a muncit serios. Eu unul sunt interesat doar de finala exact din pricina asta.

| znstr explică (pentru ThePoet):

Eu m-am uitat de curiozitate, am nimerit TVR'u cu o melodie inainte de Romania. In timpul melodiei solista se zbatea pe scena, i-a cazut casca apoi a ramas in urma cu versurile. Mi-a placut Ungaria cel mai mult.

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

Am inteles ca ungaria o canta pe maghiara... asa placut o fost? laughing

| znstr explică (pentru ThePoet):

Http://www.youtube.com/watch?v=bwqrTPXjc1w Asta e melodia Ungariei si mi s-a parut ca a cantat-o destul de bine. Pana la urma nu se puncteaza limba, ci ritmul, talentul, melodia in sine.

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

A, pai nu-i in ungureste. Ii in regula! Pentru mine conteaza mult si mesajul si cred ca la un astfel de concurs ar trebui sa conteze si ala, dar si mesajul la piesa asta e bun, deci nimic negativ de comentat.

| znstr explică (pentru ThePoet):

Dupa cum observi ca la commenturile melodiei se regasesc si romani care dau 12 puncte pentru Ungaria, deci... daca nici noi nu tinem cu Romania si Mandinga, e clar ca ne-am facut de cacao anul asta. laughing

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

Da, tragic. Si mai tragic ii ca tinem cu vecinii nostri "dragi". Ce poti sa zici. de cand au luat Paula si Ovi locu` ala n-a mai fost nimic serios. Imi amintesc si de vremea aia cu Sistem si Luminita Anghel...noi stim sa facem muzica, dar ne-am cam prostit in prezent.

| znstr explică (pentru ThePoet):

Recunoaste ca ai ascultat macar 3 melodii de-ale Innei, ca tot e in voga, si majoritatea comentariilor care apreciaza melodia nu vin de la noi, ci din afara. Zaleilah e melodie buna, dar editata, nu cantata live. Intr-adevar, de la Paula&Ovi si Sistem&Luminita, poate si atunci cu Mihai Traistariu, restul au fost cam naspa.

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

Eu nu ascult inna. Am alte gusturi in muzica, dar na, daca vrei o parere pot sa zic ca sunt antrenante la petreceri melodiile piticoatei, in rest nu ma incanta. Si off, l-am uitat pe Traistariu... si el a fost destul de bun cand a participat!

| znstr explică (pentru ThePoet):

Nu zic sa iti placa, nici pe mine nu ma incanta. Doar ca ma uit la toate melodiile astea scoase acum si vezi doar commenturi de genul "felicitari din Croatia/Spania/Ungaria/Bulgaria/Grecia" si te miri pe unde si pe la cine mai ajunge muzica noastra. Noi ni-i criticam, si altii ii lauda. Si da, Traistariu chiar a cantat calumea atunci live.

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

Pff, da asta asa e. Apreciaza strainii muzica noastra intr-adevar poate chiar mai mult decat pe a lor. In domeniul house/disco suntem foarte tari si strainii recunosc asta si ei. Daca te uiti acum pe video-u de la Playing with fire inca si acum vorbesc strainii pe rupte ca ce fain or cantat si ca trebuia sa castige. Sau exemple care n-au fost la eurovizion cum zici tu: Inna si mai pot sa adaug Edward Maya sau Antonia sau mai stiu eu cine ca nu ii cunosc atat de bine. Suntem intr-adevar apreciati si uite, chestia asta imi lasa acum un gust amar. Cred ca si astia se asteptau mai mult de la Romania anul asta.

| znstr explică (pentru ThePoet):

Toti au spus acolo in Azerbaijan(tv, net, presa) ca Romania va fi castigatoare anul asta cu melodia Zaleilah. Ramane de vazut in marea finala cum o sa cante. Acum a scapat, ca s-a calificat.

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

Eh, era clar ca se califica. Daca si castiga eu ma tai pe vene.

| znstr explică (pentru ThePoet):

Mai vorbim cand o fi finala. laughing Si eu sunt curioasa....sincer n-as da la romani, as da la altii. In a 2a semifinala mai sunt tari oricum, spanioli francezi englezi destui. Eu ma bag la somn, noapte buna! :p

| ThePoet a răspuns (pentru znstr):

laughing Ok, noapte buna!

| Clauvdgg a răspuns:

Da.
Madinga nu mi s-au parut chiar cine stie ce...si problema cu casca. i-a si cazut vocea la aia de cateva ori.
Dar ma bucur ca au ajuns in finala si au fost si pe locul 1.
Mi-a placut Islanda happy