| Sportacus123 a întrebat:

Vă e frică de închisoare? Mie da. Dacă ar fi să ajung acolo, m-aș sinucide.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal ca mi-e frica de inchisoare, nu stiu daca mai apuci sa te sinucizi acolo ca mai greu se poate.

E nasol rau, stai in camera cu nu stiu cati de le mirosi basinile, le mirosi transpiratia si le suporti sforaiturile, nu ai voie telefon, net, calculator.
Ai voie TV dar la un TV care sa se uite la ce vrea? Poate sa-l aduci pe al tau.

Scandaluri, se iau de tine, nu scapi fara vreo bardeala chiar daca esti cuminte.
Nu ai frigider in camera.
De exemplu vine unu si zice "cu ce fapta ai cazut la puscarie?", si tu nu vrei sa zici, zice "ce bei ce ai figurili astea pa tine?".
Si incepe scandalu.

Cand intri in celula si vrei un pat, iti da pe ala cel mai prost eventual ala de langa toaleta si patu 2, nu 1, adica nu ala de jos, ala de deasupra.
Bine, daca ai banet sau arati beton, poate iti da un pat mai bun.
Daca nu te vrea in camera, nu intri in camera aia.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci era să ajung din greșeală acolo.

| Furnicuta000 a răspuns:

Te adaptezi. Chiar daca nu crezi, omul in general se adapteaza repede la orice situatie.

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu e chiar asa, nu toti se adapteaza, nu generaliza, au fost detinuti care s-au sinucis in parnaie.
Unul a evadat desi mai avea 6 luni cam, pana la eliberare, nu a mai suportat, desi stia ca daca-l prinde mai sta ani pentru evadare.

Si desi stia ca oricum nu mai avea viata afara ca evadat, insa totusi i-a fost mai bine zilele alea afara.

Omu nu e superman ca gata orice ar fi se adapteaza, are si puterea de adaptare o limita, depinde de psihismul omului, de personalitate, de sensibilitati.

Unu tine la foame si bataie, altul nu.
Pe unu nu-l deranjeaza sforaiturile si mirosu de toaleta de langa patul 2 (ca nu pupi patul unu jos), pe altul il innebuneste.
Vine miros cand se deschide usa acolo.

Unii stau 20 ani linistiti acolo, ala a evadat desi avea mandat de un an.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca vrea la inchisoare sa se duca in Franta. Nu l-ai vazut pe tik tok pe romanul ala inchis in Franta care sta singur in celula, are calculator, tv, telefon si mananca mai bine ca majoritatea romanilor care nu sunt la inchisoare?

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu e bine nici acolo in Franta la puscarie, daca nu ai bani mananci nu cine stie ce. La parnaie nu ai voie cu telefon si net, ca bagi tu un tel si cartela, e alta, sau pui cartela la un laptop.
Daca ai bani este f bine.

Ai telefon pe hol.

Sa vezi in Rusia la delfinul negru parnaie pentru ciminali, nu ca la noi de cacao ca le da atatea drepturi.

Bine, sincer eu is ca la puscaria aia de care zici, stau in camera mea 98 % din timp, calculator, telefon si TV, si e f bine asa.
Mananc ce vreau, cand vreau.
Acolo in franta as putea sta la o adica daca am net si telefon, pe langa calc si TV, si sa am bani destui in cont.
Si sa fiu singur pe camera, sa am baie cu dus acolo, nu wc descoperit cum e la nemti in celula.

Cre ca n-as mai pleca de acolo 100 de ani.

| ShaOfHatred a răspuns:

Lasă că suntem tineri și ducem

| Unomobisnuit2005 a răspuns:

Normal că nimeni nu își dorește să ajungă acolo dar nu poți să faci toate oribilitwtile și să scapi basma curată!