| AvalohAlyn a întrebat:

Va enerveaza stilul de predare/ascultare/purtare al unui profesor de la scoala/liceu/facultate? De ce?big grin
Aveti profesori care va enerveaza, va displac?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Da, ma enerveaza mai multi profesori de la liceu.

Primul dintre ei ar fi profesorul de sport care crede ca materia lui este "a big deal".
As vrea sa ma duc si eu cu placere la orele lui dar parca iti piere cheful cand il vezi cum se comporta.
Se crede la mate-info ca la sportiva si nu-i vad rostul. Adica na, ar fi frumos sa ne invete si pe noi ceva util la sport.
Sa facem miscare, sa facem un sport sau chiar sa ne invete cum sa procedam in caz ca ne luxam glezna sau ceva...

Ce facem noi? Gimnastica si chestii de genul. Spune-mi si mie cu ce o sa ma ajute pe mine statul in maini *pe care oricum nu pot sa-l fac*
Mi se pare absurd. Daca as fi eu profesor de sport as vrea sa ma inteleg bine cu elevii, sa-i fac sa vina cu placere la ora mea, nu asa...

Altul ar fi profesorul de info.
Nu zic ca nu preda bine dar stilul de ascultare este gresit. Ii scoate pe unii la tabla la niste probleme easy si le da 10 instant. Daca nu ai noroc te scoate la probleme grele si iei 4-7. (4 doar daca esti retardat)

La biologie am o profesoara care te pune sa-i zici lectia "mot a mot".
Daca ai vorbit repede atunci ai 10.

La desen iarasi, damn... Ma duc cu scarba la ora de desen!
Nu ii vad rostul!
Atatea reguli si pentru ce? Nici macar nu facem desen tehnic ca sa spun ca m-ar ajuta la ceva. Ultimul desen pe care l-am facut a fost un peisaj de sarbatori *care mi-a iesit oribil*

Dupa ce tipa la tine 2 ore *atat ne ia sa terminam un desen*, ne scoate cu el la tabla si ne intreaba "Tie iti place cum a iesit asta?" *si se uita cu scarba la tine* Daca zici un "Da" sincer si daca ai tot ce iti trebuie la tine *portofoliu, acuarele, apa si ziar ca sa nu murdaresti banca* atunci ai 10.

Atat iti trebuie sa zici ca nu-ti place.
Daca zici asta atunci incepe un discurs cu "Este munca ta! Trebuie s-o apreciezi asa cum e ea... s.a.m.d" Nu ma enerveaza el in sine ci doar faptul ca tipa ca un nebun si se plimba mereu cu regulamentul dupa el.

Alta ar fi profesoara de pshihologie.
Ne asculta din teorii! Deci frate, nu stiu cum o sa ma ajute pe mine unele teorii. Faza este ca unele lucruri sunt chiar utile dar nu pot sa le invat asa, ca un papagal,"mot a mot", mai ales ca foloseste cuvinte grele.

In rest am fel si fel de profesori.
Nu am ceva cu restul...incerc sa fiu indiferent.

De exemplu profesorul meu de fizica este dur,vorbeste tare *de parca ar tipa* si ne face in diverse feluri.
Dar nu imi pasa! Si stii de ce?
Pentru ca omul asta chiar isi face materia! M-a invatat fizica si asta conteaza!

Eu nu am ceva decat cu profesorii absurzi,care cred ca materia lor este cea mai buna chiar daca este useless in ziua de azi... profesori care au ajuns profesori nu din dragoste pentru predare sau pentru elevi ci doar pentru ca nu au fost in stare sa devina altceva.

De exemplu profesorul de sport. Adevarat,a fost bun la vremea lui, a fost un sportiv bun si inca arata mult mai bine decat multi dintre noi *este tanar*. Dar totusi, de ce a ajuns profesor de sport daca a fost atat de bun? Simplu, pentru ca domeniul pe care si l-a ales a fost un "Dead end".
Asta nu este un motiv ca sa se razbune pe noi! In unele domenii trebuie sa fii exceptional ca sa ajungi departe!

De aceea multi profesori nu au chef de predat... pentru ca nici nu vor sa fie profesori dar nu au de ales!

Se vede care dintre ei sunt pasionati si care nu. De exemplu profesoara mea de romana... de cand era copil a vrut sa se faca profesoara. Si uite ca a ajuns! Si se simte o mare diferenta intre ea, carei chiar ii place sa predea si alti profesori frustrati care au ajuns aici fortati!

Este doar parerea mea.
Succes!

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mda normal.
Am un prof de curs. Nu inteleg nimic de la el. El explica destul de fain. Dar pentru el happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre toți profesorii, doar 4 nu-mi displac. Și sunt materii ca sport, psihologie, desen, istoria Angliei (ceva prostie de profil, să ne ocupe programul și așa prea plin).
Restul sunt ori prea exigenți și nebuni, ori plictisiți și ajunși profesori pentru că altceva mai bun nu erau în stare să se facă.
Cred că îți dai seama că nu au un comportament și stil de predare/ascultare prea genial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, imi displac anumite materii cum ar fi latina, nu ii vad rostul. Oricat s-ar chinui profesoara sa ne explice, noi tot nu intelegem. Oricum e limba moarta.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Pe mine ma enerveaza profesorul de romana si profesoara de fizica.
Prof. de romana preda cu o jumatate de gura, nu ne explica mai nimic, ne pune la zeci de exercitii si apoi ne mai si cearta ca nu stim nimic. M-a facut sa urasc romana.
Profesoara de fizica, in schimb, preda foarte bine, intelegi de la ea, insa atata te cicaleste si iti baga de vina pana te asculta, de te intimidezi. Plus ca da note cam mici.
Trebuie sa facem o schimbare in mentalitatea profesorilor, nu asa se preda, cum se preda in majoritatea scolilor.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Da. Profa mea de fizica, preda super repede si tot atat de repede asculta.

| JulesDC a răspuns:

Desigur, sunt la socio-umane si proful meu de istorie e foarte ciudat, ne dicteaza lectia, o invatam cap coada cu tot cu virgule si absolut tot cuvant cu cuvant,. deoarece daca scriem.de la noi ne da 5-6. Pe langa asta ne mai da si teste neanuntate din lectia de zi si trebuie scris exact exact cum a spus el si e si foarte exigent la note. Nu scriu o propozitie dintr.o lectie de o pagina imi da 9 nu scriu 2-3 propozitii si gresesc un an, 8... :/
Tu ai vreun profesor care iti displace?