| anonim_4396 a întrebat:

Vă făceam aseară următoarea mărturisire:

https://www.tpu.ro/......nici-vreo/

Vreau să vă mai mărturisesc ceva.
A. m-a lăsat să-i conduc mașina, eu neavând permis.
A avut încredere în mine, deoarece a considerat că sunt o persoană responsabilă, cumpătată și nu o să-i fac mașina praf. :D
Într-o seară, veneam amândouă în mașina ei de la București.
A. a început să se simtă oarecum rău, nu știu din ce cauză i-a venit amețeală iar eu i-am propus să mă lase să conduc până în județul și orașul unde locuim. Nu foarte departe de capitală.
A acceptat și am trecut eu la volan.
Eu aveam noțiunile elementate de condus. Vizionasem clipuri pe YouTube, citisem legislația online, făcusem teste dar nu a mai dat sala, deoarece am gândit că nu voi face față cu cheltuielile mașinii.
Ea mi-a mai arătat cum să conduc atunci când mă întâlneam în secret cu ea.
Am avut noroc că nu au fost patrule de poliție pe șosea. Oricum, dacă ar fi fost, ar fi trecut ea la volan dacă i s-ar fi cerut să prezinte actele mașinii.
Știu că a fost riscant ce am făcut dar n-am avut încotro și mi-a și plăcut să conduc. :D
Voi ați proceda la fel (să conduceți fără permis) dacă ați fi în mașină cu o cunoștiință/rudă/amic și acesta s-ar simți rău?
Ca proprietari ai mașinii, v-ați simți în siguranță, chiar dacă acela nu conduce cu viteză mare și e cât de cât capabil/ă să conducă?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Nu, sub nici o forma. Degeaba stii legislatia si si facut teste, degeaba ti- arata ea cum sa conduci. Nu ai reflexe, nu stii sa te incadrezi in trafic. Grija era pentru masina? Daca din lipsa de experienta dadeai peste cineva? Daca va prindea era dosar penal pentru amandoua.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Nu.
De ce? Așa se moare pe șosea. 6 pe zi o mierlesc plus cei ce rămân schilozi.

| Drimmero a răspuns:

Daca va prindea politia o beleati la rece cu dosare penale. Nu as da nimanui masina mai ales daca nu are permis indiferent cum conduce el, nu mi s-a urat cu libertatea.

| Sofer a răspuns:

As proceda la fel și i-aș spune sa fie atent/a sa meargă normal și dacă observa ceva sa oprească sa nu fie luat în vizor. Am încredere și normal ca m-aș simți în siguranță dacă ii dau mașina pe mana.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Persoană responsabilă care conduce fără permis? laughing Yeah, sure. Bine zis că "a considerat ea". Tuturor ne place să alăturăm cuvinte drăguțe de noi, asta nu înseamnă că reflectă realitatea. Nu, nu m-aș simți în siguranță, dar eu nu aș accepta nici măcar să fiu martoră la așa ceva. Pentru că eu chiar sunt responsabilă, lol. Se simțea rău? Extraordinar. Putea să iasă la aer. Sau ce, dacă nu ajungea imediat la destinație se oprea planeta? "N-am avut încontro"? Cine îți ținea pușcă la tâmplă?
Te alinți mult. Nu te supăra. E bine sa ai o părere bună despre propria persoana, dar să nu exageram big grin
Probabil ți-a dat mașină pe mana pentru că e o iresponsabilă în general, felul în care își tratează căsnicia deja spune asta.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu as fi facut asta niciodata sincera sa fiu, nici în cazul tau nici în cazul soferitei.

| FreddieM a răspuns:

Intrebarea e, o sa mai faci prostia asta?
Cheers

| Anuket a răspuns:

Asta este inconștientă. Nu se vede responsabilitatea. Cum ai impresia că te poți simți în siguranță când până și oameni care conduc de ani de zile sunt implicați în accidente. Nu mai încuraja așa ceva! Să rămână la condus în curte, pe câmp, asigurându-vă că nu este vreo persoană în preajmă care poate fi rănită.
Nu ai mai pus acestă întrebare? Ce tot încerci să faci?

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Nu am mai pus-o.
Nu încerc să fac nimic.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum să nu o fi pus?! Am răspuns și atunci. Doar nu visez cu fidelitate viitorul, nu mă știu vreun prezicător.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu am răspuns atunci, dar cred că și aici https://www.tpu.ro/......zez-ca-ea/ ai primit răspunsuri cât și pentru această întrebare.
Mi se pare că visezi cam mult.

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Am specificat când e vorba de scenariu ipotetic și când nu.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Și unde e diferența în întrebare? Ai vrut să te lauzi că ai avut curaj? Acesta nu este curaj.

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Nu m-am lăudat, am relatat.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce scop? Crezând că e ceva surprinzător.

| felixf a răspuns:

Daca se pune problema cu, nu am avut incotro, persoana ar fi fost cu probleme de sanatate, atunci cred ca oricine era in masina ar fi facut gestul tau, ar fi sarit in ajutor si cumva ati fi ajuns la destinatie nevatamati.