| anonim_4396 a întrebat:

Va rog eu să-mi raspundeti cat mai mult la intrebarea asta, chiar daca e stupida laughing.

Baieti, atunci cand iesiti cu iubita: platiti voi sau isi plateste fiecare consumatia? Cum vi se pare normal?

Vad tot mai multi baieti, care spun ca "respect femeia de langa mine, nu o las sa plateasca niciodata". De ce este considerata chestia asta o forma atat de mare de respect? Nu inteleg. laughing
Pentru mine nu inseamna nimic daca-mi plateste cineva consumatia, chiar ma enervez, ca nu stau in copac, am banii mei, am consumat, am platit. Ce-i asa mare chestie?

Si bineinteles, fete: "daca nu-mi plateste, e un bou, needucat, nesimtit". NU INTELEG.

Inteleg daca esti invitat undeva, da, plateste cel care invita. Dar cand iesi cu iubita...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi se pare normal ca fiecare sa-si plateasca consumatia. Poate eu am 7 pofte in seara aia si el vrea doar sa bea ceva, de ce ar trebui sa-mi plateasca mie toate tampeniile? Pana la urma am iesit la intalnire cu iubitul nu cu cardul de credit. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact! laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si pana la urma ti-ai pus henna aia in cap rolling on the floor)?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, in weekend poate. Inca stau pe ganduri si ma bantuie recenziile alea negative laughing)))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu imi fac capul varza de o ora cu toate denumirile posibile =)))!
Daca ai luat-o pe asta Aramie si atat ( am vazut ca e una mixt )
http://www.hennaromania.ro/produs/henna-mandala-aramiu/

are acelasi unic ingredient cu asta

http://www.elemental.eu/ro/696-henna-roscat.html#idTab5

Vezi acolo comentariile. :)) Eu pana acum am ajuns la concluzia ca-mi iese morcov =)))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, pe prima am luat-o. Chiar intre Mandala si Mayam am avut de ales la magazin. Cred ca diferenta e ca la prima primesti casca, manusi, instructiuni de folosire etc.

Doamne, recenziile alea...
Nu stiu ce sa zic, mie tot mi-e frica laughing))). Mi s-a zis ca daca te vopsesti cu henna, nu ai voie 6-12 luni sa te faci cu vopsea normala...
O sa-mi fac maine o suvita sa vad. :'(

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar tu ce culoare ai parul acum? Am citit si eu ca e foarte pacatoasa daca vrei sa te intorci la cea chimica prea recent.
Tine-ma si pe mine la curent, eu inca sunt indecisa daca sa comand sau ba :)))

http://www.wikihow.com/Remove-Henna-from-Hair

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta e parul meu acum + radacini satene deschis:
https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/......8529_n.png

Si-l vreau cam tot asa, doar ca intr-o varianta mai sanatoasa. laughing Ma vopsesc cu Garnier de un an, dar in ultimele luni a inceput sa fie tot mai fragil, sa se decoloreze tot mai repede si cred ca e din cauza faptului ca e tot mai degradat si nu vreau sa-l tai nici moarta. Si mi-a zis o tipa, care are parul vopsit culoarea asta, ca ea tot asa, a trecut de la garnier la henna si am zis ca o sa incerc si eu. N-am mai intrebat-o si ce henna a folosit, ca mi-era rusine la cate intrebari i-am pus rolling on the floor de aia is cam confuza

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E superb dar nuanta asta are decolorant, eu cand l-am avut asa intr-o saptamana s-a dus dracu tot si ajunsese blond. Ma spalam in fiecare zi. laughing

Dar cum o sa o prepari, doar cu apa?laughing Citisem ca lamaia sau otetul de mere ajuta sa se mai deschisa laughing. Eu nu stiu daca sa comand, mi-e cam frica rolling on the floor).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Merci. Eram blonda cand m-am vopsit, ce-i drept, dar cand m-am vopsit a doua oara, ma asteptam sa nu-mi iasa uniforma, ca aveam radacina ma-si, dar a colorat-o si pe aia exact la fel :)). Si chiar ma tinea o luna jumate, acum in doua saptamani incep sa ma simt blonda, deja imi dau toate cu virgula :)).

Inca nu stiu cum o s-o prepar. Poate pana ma hotarasc mi se albeste parul =)).

"Observatia 1. La Henna Mandala Aramiu si Aramiu Mix se poate adauga si zeama de lamaie si amestecul poate fi lasat peste noapte deoparte (acoperit cu folie transparenta si la loc caldut – dar nu pe calorifer!), inainte de a fi folosit, pentru obtinerea unui rezultat mai intens." Hm.

http://www.hennaromania.ro/instructiuni-de-folosire-henna-mandala-2/
Cred ca o sa ma ascund sub pat si o sa mor 48 de ore :))))).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i bai daca albesti, prinde si mai intensa culoarea! laughing) Oricum la cat decolorant are vopseaua deschisa e si normal sa ai nevoie de un nuantator intre vopsiri.

Eu pe unde am citit ziceau alea ca trebuie sa o prepari mai groasa, sa o lasi in repaus 4 ore si dupa sa mai adaugi sucul de lamaie ( unele puneau 4 lamai altele 3 linguri rolling on the floor ) si apa/sau infuzie de ceai. Cica asa se prepara cum trebuie laughing)

Pune-o o data pana nu expira. laughing)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iarta-maaaa, n-am avut cand sa intru.

Cu mandala aramiu mix m-am facut (ca alta n-am gasit si am inteles ca nu e nicio diferenta, mixul are 15% plante in plus, dar pentru tratament, nu influenteaza culoarea). E suuuuper.

Mi-a iesit aramiu inchis fata de ce aveam inainte, are reflexii ciudate galbene/maronii, dar sunt indragostita. Nici nu simt ca m-am vopsit.

Eu doar am turnat apa calduta, am stors o lamaie si l-am lasat peste noapte, iar a doua zi m-am facut si l-am lasat 4-5 ore in par. Mi-a iesit grosut.

Baaai, e super. Am auzit si eu ca trebuia sa pun ou, ulei de masline, lapte de veverita, dar n-am avut curaj laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lapte de veverita rolling on the floor), eu am auzit ca toate minunile alea in plus cu uleiul ar afecta prinderea culorii. laughing

Sa-ti fie de bine, sigur arata genial. Eu balesc dupa aramiul inchis laughing). Macar stiu cu ce o sa ma vopsesc la batranete rolling on the floor.

25 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Atunci cand inviti o fata, consumatia o platesti tu, ca doar nu o inviti la un local, de exemplu, pe banii ei. Sunt si cazuri in care fata nu accepta invitatia, decat dupa ce specifica ca fiecare isi plateste propria consumatie.
Atunci cand esti intr-o relatie, cu o anumita vechime, se procedeaza la fel, fara insa sa faci excese daca buzunatul nu te tine. De obicei, in acest caz, tinerii cu conditii materiale modeste isi planifica in comun bruma de bani pe care o au, iar fata nu asteapta numai invitatia baiatului.

| T0T a răspuns:

Mie mi se par o prostie. Iubita mea a plătit de multe ori ea.
Iar fetele de care spui tu sunt niște idioate frustrate cu care nu aș vrea să am vreo tangență vreodată.

| LoveSleep a răspuns:

În mod normal plătește cel care invită, cum ai zis.
Când sunt de ceva timp într-o relație, fiecare plătește cum are chef, nici măcar nu mai există chestia cu "azi eu, mâine tu". Sunt mai multe situații și nimeni nu se gândește din timp la ele.

Chestia asta are o amploare foarte mare. Ai observat că aproape de fiecare dată, când chelnerul aduce nota i-o împinge subtil tipului? Sau i-o dă direct lui. Ca și cum ar fi normal ca el să plătească.
Asta apărut din 2 motive. Primul e ăla în care bărbatul aducea banii în casă și el se ocupa de tot ce ținea de domeniul financiar. Evident, acum nu mai stau lucrurile așa, dar încă bărbatul plătește din obișnuință.
Și celălalt motiv pentru care bărbatul plătește, e că majoritatea iau banii ca pe o calitate. Din moment ce nu ai nimic cu care să impresionezi, o faci plătindu-i nota, cumpărându-i haine, plătind excursiile și toate căcaturile astea.

| RainmakerX a răspuns:

Mi se pare normal sa plateasca fiecare ce a consumat, nu sunt fabrica de bani.
Da, la ocazii speciale plateste baiatul dar in mod normal ar fi frumos sa sugereze macar sa-si plateasca partea si sa vada daca baiatul accepta sau nu.

| Florentina9210 a răspuns:

Da, dar vezi tu, ca unii amarati nici acei 100-200 ron nu ii au!

| Florentina9210 a răspuns:

Asa sa faci!

| Sociopat a răspuns:

Fiecare cu consumatia lui.
N-o chem afara sa bea pe gratis, o chem sa stea cu mine in mortii ei de vaca.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru Sociopat):

Depinde pe cine inviti si pentru ce-l inviti undeva. Daca inviti respectiva persoana la o cafea sau la un film poti plati tu daca ai invitat, nu e nimic gresit, dar daca respectiva persoana pe langa film vrea sa manance si de la Mc, acolo poate sa-si plateasca si singura.
In speta nu e nimeni gentleman cand vine vorba de consumatia celuilalt, doar lucruri pentru impresii de inceput, aratand ca iti pasa cumva foarte mult de partener, desi nu e decat ceva pentru impresii.

| UnBroken2016 a răspuns:

Depinde de noi 2. Cand pun doar eu, cand doar ea, cand amandoi. Anul trecut in vara am fost la mare, am platit doar eu orice. In iarna am fost la munte, a platit doar ea. Fiecare cum vrea si are chef.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru UnBroken2016):

"daca-mi plateste cineva consumatia, chiar ma enervez, ca nu stau in copac, am banii mei, am consumat, am platit."

Tu ca te respecti si nu astepti pomana de la toti doar ca ai vagin, cred ca te supara dar nu uita ca lumea e plina de piti care cred ca baiatul "trebuie" sa plateasca si restul. E haios daca una de genul are mentalitatea asta si cand e intr-o relatie cu un baiat laughing. Dar ce ma mai mira.

| T0T a răspuns (pentru UnBroken2016):

Îmi povestea soră-mea de una care a terminat cu 2 băieți că nu i-au plătit băutura. laughing

| Cameliapantiru a răspuns:

Normal mi se pare ca fiecare sa-si plateasca propria consumatie, fie ca e vorba de un suc, o masa la restaurant, un bilet la un film sau la teatru, o vacanta la mare, o excursie la munte etc.
Sigur, exista situatii in care unul dintre cei doi (poate fi el, poate fi ea) sarbatoreste un eveniment deosebit (e aniversarea/onomastica sa, a intrat la facultate, si-a luat licenta/dizertatia/doctoratul/permisul auto etc) si atunci sarbatoritul va achita si consumatia iubitei sau iubitului, iar celalalt ii va oferi un dar, insotit de o floare (daca iubita e cea sarbatorita).
Pot fi si momente in care efectiv unul dintre ei isi doreste sa-si rasfete iubitul sau iubita cu o iesire speciala, intr-un restaurant luxos, intr-un lc in care nu au mai fost niciodata, intr-o vacanta exotica. Atat timp cat e un gest rmantic, facut din dragoste, fara un motiv anume, e aceptabil sa plateasca doar cel care a initiat gestul. Dar pe invitatii de genul acesta nu au monopol barbatii, si femeile isi pot surpirnde iubitii cu o cina romantica sau o vacanta pe plajele grecesti, daca isi doreste asta. Reciprocitatea intr-un cuplu este foarte importanta, nu el doar sa ofere si ea sa accepte si sa multumeasca, ci e normal ca rolul celui care ofera si rolul celui care primeste sa alterneze mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iesiti o data pe luna, da. laughing Eu mananc in oras cu prietenul meu in fiecare seara, daca mi-ar platii de fiecare data, l-as falimenta.