| piscot a întrebat:

Va rog frumos explicati mi si mie metoda calendarului...hee heemersi!

3 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

La un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual.

In cazul in care ciclul menstrual nu este constant calculul perioadei fertile difera :
• se identifica ciclul cel mai scurt si a cel mai lung din cel putin 8 - 10 cicluri urmarite
• pentru gasirea primei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai scurt de zile si din el se scade numarul 18
• pentru gasirea ultimei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai mare de zile si din el se scade numarul 11
• din rezultate se gaseste, cu aproximatie, perioada fertila dintr-o luna.

| florar a răspuns:

Cea mai buna chestie la metoda calendarului este prezervativul.Restul e risc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Îţi scriu un link, în care găseşti tot ce te interesează: http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php
şi multe alte informaţii privind viaţa sexuală.
Pa, pa.