| anonim_4396 a întrebat:

nu mai inteleg nimic metoda calendarului cum se socoteste ce este c. m si ce este menstruatia am 13 ani si nu inteleg cum e cu asta? ati putea sa=mi explicati? mersi

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa te preocupe metoda calendarului, care este o forma de contraceptie. Menstruatia in schimb poate sa iti vina oricand, imi pare rau ca nu ti-a spus nimeni inca despre asta. Fiicei mele i s-a spus si la scoala, au venit si cu pliante in care se arata cum functioneaza corpul femeii si de ce se intampla menstruatia in fiecare luna. De fapt dupa ce incepe sa-ti vina ar trebui dupa un timp sa se regularizeze si sa-l ai o data pe luna, cam la 27 / 30 de zile. Ciclul menstrual poate sa fie destul de dureros la anumite persoana (crampe, dureri de spate... ), altele nu au manifestari deosebite. Ar trebui sa o intrebi pe mama ta, sa stati de vorba ca intre femei, sa iti explice ce si cum. Sa nu te sperii cand iti va veni si tie. Este ceva normal si firesc pentru toate femeile. Se intrerupe doar pe perioada sarcinii (cand faci un copil) sau dupa o anumita varsta (cam dupa 50 de ani) cand femeia nu mai e fertila (adica nu mai poate da nastere copiiilor).
Daca mai ai amanunte nu ezita sa te inregistrezi si sa-mi scrii mesaj privat.

mariana
| mariana a răspuns:

Raspuns direct menstruatia este = cu ciclul menstrual, adica acelasi lucru. Eu, din toate raspunsurile date a-si tine seama de raspunsul lui rroxi43, pentru ca, este cel mai bun pentru varsta ta. Nu trebuie sa fii interesata de metoda calendarului, pentru ca aceasta trebuie s-o stii doar atunci cand vei fi mare, si-ti vei incepe viata sexuala, lucru la care, eu cred din tot sufletul, ca tu nu te-ai gandit inca la asa ceva. Este normal, exista niste transformari hormonale in organism, care se intampla la orice fata si care la aparitia ciclului mnstrual, trebuie sa devina mai atenta la modul cum se poarta, sa stie cum sa se protejeze in perioada in care o sa-i vina ciclul pentru a fi pregatita si sa nu-si pateze hainele si bineinteles, sa se gandeasca la faptul ca, relatiile cu un baiat, in cazul in care se transforma din prietenie, in cele de tip amoros, pot avea consecinte, pentru care o fetita de varsta ta, inca nu este pregatita. Discuta cu mama ta si clarificati, in mod concret toate problemele care te preocupa, pentru ca in ea, trebuie a ai cea mai mare incredere si pentru ca ea, ar trebuie sa-ti fie cea mai buna prietena a ta. Sa fii sanatoasa, sa cresti mare si sa fii fata cuminte.

pupimik
| pupimik a răspuns:

C. m este prescurtarea de la ciclul menstrual

cami
| cami a răspuns:

Uite ce este, cm= ciclu menstrual
S-a preconizat mereu k o femeie este "la ciclu" cand este in aceea perioada mai delicata a lunii.insa este gresit!(de fapt exprimarea este gresita), iar tu ca o fetita isteata si cultivata ce vei fi nu vei mai spune ca "esti pe stop" sau "ai ciclu" ci ca ai MENSTRUATIE.
pe toata perioada in care nu ai menstruatie "esti tot la ciclu".fiindca ovarul unei femei elibereaza cate un ovul care se "rostogoleste" pe membranele acestuia(ovarului) creeand astfel o ~protectie~ pentru viitorul bebelulus, bineinteles daca ovulul tau a fost fecundat, deci corpul tau mereu [din prima zi a menstruatiei] este pregatit pentru un bebel happy...asadar metoda calendarului este simplu :
din prima zi de menstruatie numeri 29 de zile si astfel vei afla care este urm data in care va urma sa-ti vina menstruatiawinking
sper ca acum chiar te`ai lamurit in ceea ce priveste problemele feminine.
si stai linistita vor veni si la tine in scoala cu pliante si carticele indrumatoare happy pentru fetite.pentru a te putea face a intelege muult mai bine!

Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, un ciclu complet tine cca 28 zile.
Poti nota intr-un calendar, cand t-a venit cm.
Daca e regulat, calculezi 3-4 zile inainte si o saptamana dupa ciclu, perioada in care nu prea poti ramane... In rest, probabilitatea este mai mare.
Cel mai probabil sa ramaii insarcinata este din momentul ovulatiei si inca 4-5 zile. La ovulatie, temperatura vaginului creste cu 0, 3-0, 5 grade, acesta-i fiind semnul cel mai usor perceptibil.

| Alexandrinaa a răspuns:

Eu cand am fost la medic, deci din proprie experienta, mi-a spus foarte babeste niste lucruri, si totusi in medic e indicat sa ai incredere: daca ai un ciclu regulat de 28 de zile, totdeauna de la ovulatie mai ai 14 zile fix pana la urmatoarea menstruatie. Si daca e mai mult de 28 de zile ciclul, tot atat va fi. O femeie este fertila practic doar 6 zile pe luna, in perioada ovulatiei, dupa care, inainte de menstruatie, mai sigure sunt: 4 zile inainte de menstruatie, in timpul ei si 7 zile dupa ea, esti infertila. Desigur, acel 4% exista, asa ca daca vrei sa fii sigura, foloseste mai bine prezervativ. Te pup kiss

| afrodita17 a răspuns:

Metoda calendarului : perioada cand ai putea sa faci sex neprotejat ar fi cu aproximatie(in functie de ciclul tau menstrual), aceea de 4 zile inainte sa iti vina ''stopul'', deoarece ovulul este prea batran ca sa fie fecundat, si patru zile dupa, deoarece ovulul este prea tanar ca sa poata fi fecundat...atentie,insa, sperma poate ''trai'' in vagin in jur de 6-7 zile.winking... app:educatia sexuala de la varste mici ar putea scadea rata avorturilor de la varste fragede care este uriasa in Romania, din cauza nestiintei si curiozitatii ''piticilor''...nu ai cum sa le astupi urechile la aceste subiecte, se pot informa de oriunde...

| sorinalaura a răspuns:

Pai menstruatia este o anumita perioada din luna cand femeia pierde sange, mai exact cand se elimina ovulul nefecundat, metoda calendarului o poti gasi pe net, e mai complicata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
O să îți spun o poveste care te interesează în mod direct și asta este bine pentru cunoaștere, protecție și risc.
Deci: ciclul menstrual este acea periodă de timp (o lună de zile / 28-30 de zile calendaristice) în care are loc o pierdere de sânge (ovulul nu a fost fecundat) care durează între 3, 4-6 zile (diferă de la femeie la femeie) nu mai mult de 70-90 ml cantitativ; a două perioada se consideră din ziua a 7-a până în ziua a 14-a în care se instalează preovulația, femeia poate rămâne însărcinată, din ziua a 14-a și a 16-a este apogeul ovulație (femeia are posibilitatea de a rămâne însărcinată în procent de 99, 9% din cazuri; a treia perioadă se consideră din ziua a 14-a până în ziua a 21-a, în care se consideră că femeia intră în postovulație (șanșele de a rămâne însărcinată încep să scadă cu excepția zilelelor cuprinse între a 14-a și a 16-a); iar a patra perioadă este cuprinsă între ziua a 21-a și ziua a 28-a (femeia este infertilă, nu rămâne însărcinată fără să folosească vreo metodă contraceptivă).
Menstruația = cantitatea de sânge aliminată la un interval de timp de 28-30 de zile, se mai numește și menstră
Și aici se încheie povestea.
Pentru a preveni o sarcină sau contaminarea cu o boală folosește prezervativul. Este singura metodă cu dublu efect.
Sănătate.
Pa, pa.