| kkkk a întrebat:

Va rogg din suflett sa ma ajutatii ssau sa imi ziceti parerea voastra, sunt acum clasa a 8-a si nu stiu unde sa merg, ma refer la profil deoarece liceul il stiu... dintre bio-chimie si mate info. La mate-info as merge dar, nu stiu tot am auzit ca ii greu ca in clasa a 11-a se face " o matematica mai grea', aud o mie de pareri de la toti dar niciuna nu ii la fel. Nu stiu cum o sa ma descurc cu matematica si informatica dar vreau la mate-info simplu nu intensiv sau intensiv eng, din pacate am auzit ca la liceu unde vreau sa merg nu mai este mate-info simplu si din cele 2 nu vreauu sa ma duccc! crying sad, sunt disperat. Acum despre bio-chimie nici acolo nu mas duce deoarece nu stiu cum ma descurc cu fizica si cica se face nu stiu chimie organica sau nu stiu cum a spus un coleg si nu vreau. Am mai auzit ca se face multa fizica chimiee si bio peste masura dar si ca in clasa a 11-a se face o matematica mai usoara, chiar nu stiuuuu, straight face nu mai pot.care sunteti clasa a 9-a va dati seama prin ce trec, atunci la uman la filologie mas duce dar nu ma impac cu limbile care se fac acolo laughing sad vreau raspunsuri clare si explicite... aaa si dupa ce termin liceu ce faculate pot urma de pe abele profile si meseriile care le pot avea, spuneti-mi tottt, foarte clarr.pentru fundita. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DarQueen a răspuns:

Din câte spui tu acolo, vrei şi profil bun şi uşor.
Eu am absolvit anul ăsta la profil real, specializarea mate-info. E adevărat că, din a 11 a, lucrurile se complică mult la matematică. intervine acea matematică mai grea, şi anume analiza matematică, în traducere, lucrezi doar cu funţii...e nasoală. nu mulţi reuşesc să o înţeleagă.eu unul, zic drept, nu am reuşit, dar, am supravieţuit. laughing
E un profil destul de greu, dar nah, e şi normal, bagi mate ca eroul, info, la un momentdat avea mşi 4 ore pe zi, de vreo 3 ori pe săptămână.e destul de aiurea, nah...dar cică e de viitor.
La bio-chimie, faci chimie din plin, şi Doamne trăzneşte-o că grea poate fi...laughing şi e tot profil real, deci bagi normal mate, fizică,.şi alte alea.
Pe profil uman, de exemplu la filo, e mai multă limba română şi din astea, engleză.
Un profil mai uşor, să zic aşa, e cel de ştiinţe sociale. Dar acolo bagi istorie 4 ore pe săptămână laughing dacă eşti bun la tocit, acolo e de tine. Plus că dai teze din psihologie, economie, logică, istorie, a, da, şi engleză e materie de teză. Deci, alegerea e a ta. happy
Eu îţi urez multă baftă oriunde ai intra, şi ce să zic, dacă mai vrei să îţi zic unele chestii, lasă-mi un mesaj.
happy

5 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Faculta...pai dupa mate-info, oriunde poti merge.
Dupa filo, preferabil limbi happy
Dupa sociale, psihologie, psiho-pedagogie, geografie-turism, istorie, etc.
Ai de unde alege happy

| DarQueen a răspuns:

Cu multa placere.
Baftawinking

| kkkk explică:

Multumescc frumosss.happy.dar la sfarsit am scris ca vreau sa imi zica cineva si ce facultate pot urma de pe ambele profile si meseriile care le pot avea...multumesc big grin

| kkkk explică:

Multzuumesccc! happy

| kkkk explică:

Dupa ce au trecut cateva zile m-am gandit...voi merge la bio-chimie...happy