| Mikel29michael a întrebat:

Va salut, am 26 de ani si vreau sa va spun ca pana la aceasta vârstă am avut o viata mai dificila, în sensul ca de mic am fost negociabil, timid, retras și la ora actuala îmi dau seama ca toate acestea nu m-au dus la bine. De mic copil când se lua cineva de mine eram în stare sa mai ripostez etc. Dar acum am devenit fricos ca să zic asa și din cauza mamei ca zicea ca dacă vad pe cineva gen ca ma jignește sau ridica mana la mine eu sa nu dau etc și asa m-am prostit și acum dacă cineva se ia de mine nu mai ma simt capabil sa mai ripostez, simt o teama de a ma bate. Am practicat 1 an kickboxing dar tot degeaba, tot nu ma simt în stare de nimic. Dezvoltat sunt. Sunt masiv pentru înălțimea mea 1.90. Eu nu am fost nici genul de anturaj sau de cartier și acum regret și plâng ca nu are cine sa ma ajute când dau de greu. Mulți au profitat de mine din cauza ca nu ripostez atunci când cineva ma agresează fizic sau verbal deci m-au luat de găină. Eu viata asta nu o mai suport sa cad la greu și sa nu am la cine apela, îmi vine sa strig la cer de disperare. Am făcut depresie nu mai pot. Va rog cei care aveți o experienta de viata dați-mi niște sfaturi despre cum să-mi fac o brigada, prin ce locuri sa umblu, unde sa ma duc, etc? Nu vreau sa aud sfaturi ca stai cuminte ca nu trebuie sa ai pe nimeni, nu ii baga în seama etc nu mai suport sa fiu singur și sa dau de greu sa fiu neajutorat. Doresc sfaturi de la băieți trecuți prin asa situații care au experienta de viata de cartier etc cei care au chef sa fac mișto și sa comenteze inutil sa se abțină! Dau funda!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu nu ai incredere in tine, dar nu castigi increderea prin gasti, clanuri sau golani care fac rau!
Caci daca vei participa in grup si veti fi condamnati in urma unor fapte cei ca tine cum ar face fata la puscarie? caci cei cu care te vei inhaita mai mult ca sigur sunt elemente rele, oameni care sunt dispusi sa-si sacrifice libertatea pana la urma!
si eu am avut un trecut rau famat, dar nu vreau sa mai povestesc aici, am facut-o cu alte ocazii.
am ales sa nu fiu infractor in final si bine am facut, insa nici nu am tradat vreodata pe cei din jurul meu care asta au ales sa faca datorita situatiei pracare in primul rand, ei nu au vrut sa devina infractori de dragul castigarii increderii in sine, a fost o necesitate in cazul unora!

trebuie sa cauti in alta parte sa te descoperi pe tine sau sa numai fii un fricos, nu te va ajuta unul sau altul, aceea este o incredere falsa! adica ai nevoie de o mana de amici ca sa bati o anumita persoana? dar acea persoana cand te va prinde? cand amicii numai sunt, ce vei face? tupeul asta in gasca este specific unei haite de lupi, lupul 1 la 1 cu un animal puternic, numai este curajos!

deci nu este o solutie sa devii afiliat a unei bande sau clan, si nu stau sa iti dau toate cazurile posibile, cand vorbim de clanuri, vorbim in special de tigani, oameni de etnie rroma, ei bine ei nu accepta in structura de sus (in conducere) decat rromi ca si ei, cu putine exceptii, doar pe unii pe care ii considera foarte "smecheri", pe cineva ca tine la inceput de drum daca un clan l-ar accepta, vei fi cu siguranta bataia lor de joc, stii termenii folositi de ei si anume "sageata", adica vei face munca de jos si nu cred ca vrei asta!

in fine nu sunt vreun mafiot sa expun aici tezele si principiile mafiei din sicilia versus ierarhia si practicile interlopilor din Romania

am zis ca nu este asta o solutie!

am avut amici care mai de care mai rai, de unii imi placea foarte mult caci desi erau elemente rele, multi erau autodidacti ca si mine, aveau si scoala vietii dar si oarece cultura, pentru mine la acel moment erau mai cool decat tocilarii care au scoli multe dar experienta de viata zero!
eu m-am retras pentru ca erau mult prea rai ca oameni, nu am suportat ideea de a sta cu cineva care in secunda 2 sa scoata cutitul pe neasteptate si sa injunghie pe altcineva, sau cum facea alt amic al meu, ma ruga sa il duc cu masina pana intr-un loc,sa-l astept si invoca ca trebuie sa ii vina o iubita, o boarfa etc si apoi iesea cu o mana de bani si alte lucruri de valoare caci talharise pe cineva

daca cu astfel de oameni vrei sa te insotesti este problema ta, eu unul am renuntat la ei! desi cum am zis imi erau dragi pentru ca ma simteam bine stand cu ei la masa la restaurant, facand glume, mergand in excursii etc, insa infractiunile nu mi-au placut! nici nu i-am judecat nici nu am fost vreodata "sifon",doar m-am retras!

iar asta ce vezi cu gasti de adolescenti e nimic, fata de ceea ce fac oamenii mari, interlopii

am avut un amic care dormea, manca si facea fapte doar cu traficanti din cuba, brazilia, peru etc genul lui de om intotdeauna m-a bulversat, desi la prima vedere nu dadeai 2 bani pe el, nu avea 60 cm in brat si nici 2 metri inaltime, insa era mai periculos decat orice interlop crezi ca ai cunoscut prin intermediul presei din Romania! mi-a povestit ce faceau ei in tarile "latine" este peste orice si-ar putea imagina un adolescent, este definitia RAULUI dusa la un nivel de nedescris!

stai departe de viata asta periculoasa, iti va aduce doar necazuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă "jmecheria" pentru tine și bătăile și clanurile prigăzi scandale însemană mai mult pentru tine și de ce spune lumea despre tine departe nai sa ajungi deloc în viața. Lumea asta din care vrei tu sa faci parte ști că-ți sunt așa de dornici ca tine să ajungă prin închisori? Milioane prostile astea cu prigăzi clanuri și alte rahaturi tu ști ce rezultate au? Ști in ce rahaturi te bagi? Să-ți faci clan să dai un capul la lume? Să-ți faci prigăzi săi omori pe oamenii pe străzi ca nu ția convenit ți-e de mutra la cineva pe stradă? Ca ce-ți trebuie ție clan? Și prigăzi? Să împărți flori pe stradă? Tu la 26 de ani nu ști ce aia o muncă cinstită? Da vrei clan vrei brigăzi? Ca să ce? aicia nu-i vorba sa stai cuminte nici nu se pune discuția la vârsta pe care o ai deja ar trebuie sa fi in de ajuns de conștient de asta tu consideri si crezi ca cu pumnul în viața vreodată ai sa faci pe cineva săi fie frică de tine? Sau sa educi pe cineva cu bătaia și scandale? La cine ai văzut asta? Potolește te sunt destule exemplare și destule "valori" "pueri" nu urma turma și lumea lor ca ai sa regreți prin pârnaie și închisori te pune ăia să-le speli ciorapi la lighean in prigandă atunci vezi tu "jmecherie" clanuri spui ca faci kickboxing? Păi nu știai ca nu ai voi sa bați lumea pe străzi? A nu știai ca astea fac clanurile? Și prigăzile "forțele" României de ce practici kickboxing? Ba bați lumea pe stradă? Sau sa fi un sportiv educat cizelat tu ce faci te apuci de prosti si rahaturi pe străzi si clanuri? ăsta este ce vrei sa ajungi? De asta faci fu kickboxing? Tu nu practici niciun sport și mare prostie tu ai alte intenți cu "sportul" tău din capul tău bombardier...