| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Vi se par romanii mai descurcareti ca alte natii?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intr-o anumita privinta, da.

| MarianWLF a răspuns:

Intr-un fel, am fost crescuti/obisnuiti cu raul, cu lipsuri, si nu am avut incotro pana acum cativa ani, a trebuit sa o scoatem la capat, depinde din ce punct de vedere privesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă e sa fentam ceva... Cei mai tari

| dullcat a răspuns:

Din ce punct de vedere? Suna ca o simpla generalizare.

| Simpatic a răspuns:

In ce sens mai descurcareti ca alte natii? daca a fi descurcaret inseamna ca stii ce sa faci cu un patent si o sarma si repari o dacie sau un LAMBO atunci da suntem top!
faptul ca tara noastra este la coada clasamentului fata de tarile "tari" din UE arata ca nu suntem descurcareti ca natie economic, ca si competenta, ca si sistem anti-evazionist etc

Dar depinde in ce context privim

| Holiday a răspuns:

Daca romanii erau descurcareti, salariul mediu in Romania era macar de 2500-3000 si nu aveam 20-25% din populatie la limita, sau dincolo de limita saraciei.

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru Holiday):

De ce crezi asta? Salariile nu le pot controla. E usor sa ceri, dar nu prea da nimeni

| VoidEternal a răspuns:

Nevoia te învață. Uită-te la video-urile cu ce fac pakistanezii cu un ciocan și două sârme. De la baterii auto, faruri, electromotoare și Dumnezeu mai știe ce, totul cu scule extrem de rudimentare, de mână.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde in ce sens. Ca si grup/natie/tara in ceea ce priveste munca in echipa nu ne am descurcat deloc bine, fiecare a fost individualist. De aceea suntem vai de steaua noastra la toate capitolele. Ca si persoane individuale, in anumite situatii romanii se descurca deoarece nu am avut de ales. Resurse nu prea au fost si ne-am adaptat fiecare cum am putut. Per total, compara si tu situatia altor tari si vezi cam cat de bine ne-am descurcat raportat la scara globala. Eu zic ca nu stam bine in nici un fel.

| FreddieM a răspuns:

Pe criteriul,, Nevoia te învață'' as zice ca da. Dar nu înseamnă neapărat ca suntem mai inteligenți.
Cheers