| MCRgurl a întrebat:

Voi ce ati alege? Sa aveti o situatie financiara mai putin buna,adica sa aveti griji de genul "de unde fac rost de mancare maine? Cum platesc facturile? Cum impart banii asa fel incat sa ne ajunga pana la urmatorul salariu?" dar sa fiti inconjurati de prieteni si familie care va sustin si va iubesc orice ar fi SAU sa aveti mai multi bani decat va puteti imagina,atat de multi incat sa va satisfaceti orice moft,indiferent cat de scump dar sa traiti singuri, fara familie si prieteni mai falsi decat iphone-urile chinezesti?

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Aleg sa traiesc fericit, sanatos alaturi de familie, pana la urma banii sunt doar niste hartii, faci ceva pe ei cu jet mare pana la urma!

| MCRgurl explică (pentru Drimmero):

Parerea ta.Insa stim cu totii ca banii nu sunt doar niste hartii.

| Drimmero a răspuns (pentru MCRgurl):

Banul e creat tot de om, banul ce face mai exact? E schimbul unui serviciu, platesti pentru a primi si tot asa, reprezinta doar simple hartii, e trist daca fericirea cuiva sta in bani, sunt oameni grav bolnavi care au miliarde de euro in banci, mai sunt fericiti aia? Iti zic eu ca ar da toata averea pentru a se face bine,, dar din pacate nu mai pot...
Sanatatea e cel mai important lucru, niciun ban din lume nu ti-o mai poate aduce inapoi daca ea e afectata foarte mult.

| MCRgurl explică (pentru Drimmero):

Asta asa e.Dar nu m-am legat de sanatate aici.Normal ca as prefera sa fiu sanatoasa dar fara bani, decat grav bolnava si cu toti banii din lume.Dar aici ma leg strict de fericire si bani, care e mai importanta.

| Drimmero a răspuns (pentru MCRgurl):

Complet gresit, fericirea nu este garantata de bani, eu unul nu sunt un argat al acelor hartii, niciodata n-am fost fericit pentru ca am avut bani in buzunar pentru a merge in oras,, ci pur si simplu am fost fericit prin fapte determinati de alti factori.

| T0T a răspuns:

Tu erai tipa simpatică căreia nu îi plăcea felul în care gândesc, ne întâlnim din nou deci laughing Eu sunt pentru prima variantă. Normal că în viață fiecare are posibilitatea să își creeze o viață modestă însă care să nu aibă grija zilei de mâine sau a singurătății. Ai nevoie și de șansă totuși, de ce să nu fim sinceri.winking

| MCRgurl explică (pentru T0T):

Oh da, eu sunt laughing De data asta sunt de acord cu tine.E posibil sa te ridici de la stadiul de sarac la modest si sa traiesti totusi inconjurat de prieteni si familie dar nici la limita saraciei.Personal aleg varianta a doua, dar chiar sunt de acord cu tine aici.

| T0T a răspuns (pentru MCRgurl):

Deci te apropii mai mult de materialism. Îmi place să punctez anumite lucruri.

| MCRgurl explică (pentru T0T):

Desi nu imi place sa recunosc si nu prea imi convine chestia asta la mine, chiar sunt materialista.Nu stiu, eu n-as putea fi niciodata fericita fara sa am bani, oricat de minunata ar fi familia mea sau cat de buni ar fi prietenii.Si aici nu zic neaparat sa am bani de n-am ce face cu ei (desi asta as vrea), dar macar o situatie materiala stabila.Sunt constienta ca probabil nu voi fi niciodata cu adevarat fericita laughing

| T0T a răspuns (pentru MCRgurl):

Măcar ai puterea să recunoști ceea ce e oarecum de apreciat. Multe nu recunosc asta. Acum fiecare trăim după principii diferite. Eu unul cred că legăturile sincere pe care ți le faci în viață contează mult mai mult decât lucrurile ce pot fi cumpărate. În ultimele momente ale vieții ele îți vor fi cele mai puternice și arzătoare amintiri.

| OldSoul a răspuns:

Eu sa zic am o situatie financiara modesta. Si acum ce e drept as renunta la multe pentru implinire pe plan sentimental.
Dar acum ca zici "sa aveti mai multi bani decat va puteti imagina" sincer, cred ca as risca si as alege banii laughing

| deeeaqq a răspuns:

"prietenia înainte de oricee" blushing

| Darkmagic a răspuns:

Bravo! rolling on the floor
Ne-ai spus tuturor inca din textul "intrebarii", ce "caz" preferi, esti deci o tipa destul de marginalizata, fara a avea insa "milioanele".
Stiu, suntem la "Conversatii", unde se poarta toate cretinismele...dar cum dracului sa intrebi:
"Ce ati alege, alb sau negru, mie nu-mi place negru?" big grin
La CE naiba te ajuta o astfel de "intrebare"?

| MCRgurl explică (pentru Darkmagic):

Da,intreb daca prefera negrul sau album.Insa eu nu am spus daca imi place vreuna dintre ele.Si intreb din pura curiozitate, sa vad ce parere au si altii.Si nu as spune ca sunt chiar marginalizata, insa in mod clar nu am "milioanele" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai o familie și prieteni care te susțin în orice condiție, nici grija că n-ai avea ce să mănânci a doua zi n-ar mai trebui să existe, nu? Pentru că asta transformă prima variantă în "a duce o viață modestă, dar fără griji".

| FloareaSoarelui96 a răspuns:

A doua variantă. Nu prea mai cred în "oameni care să te iubească orice ar fi". Majoritatea oamenilor au cam uitat să fie oameni ceea ce mă determină să nu-mi mai pun prea multă încredere în ei sau să investesc sentimente, de orice natură ar fi ele. Prefer a doua variantă pentru că am fost obișnuită să am cam tot ce îmi doresc și mi-ar fi destul de greu să ajung să trăiesc de pe o zi pe alta. Cu acei bani aș investi în persoana mea cât să trăiesc ok și cel mai important mi-aș permite să ofer ajutor celor ce au cu adevărat nevoie. Iar fericirea unui om pe care eu îl fac fericit, e mai importantă decât multe alte lucruri din lumea asta.