| RAY a întrebat:

Voi chiar credeti ca puteti fi oricine vreti si a avea orice va doriti doar prin gandirea pozitiva?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, dacă ar fi așa ar fi doar vreun miraj probabil. Gândirea pozitivă ne ajuta sa ne menținem noi pentru a putea face fata muncii îndeplinirii acelor idealuri. Însă dacă ne bazam doar pe pozitivism nu se va întâmpla. Gândirea pozitivă e un adjuvant pentru psihicul nostru.

| RAY explică (pentru Nirvanaaa):

E vorba de speranța, credinta fara ele nu poti face nimic, bun răspuns

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Reusesc asta, tot ce gandesc atrag pana devine realitate - aia care neaga nu stiu sa aplice corect formula esentiala, uite alt caz destul de bun https://www.youtube.com/watch?v=UFgCu3xrw78&t=1s

| RAY explică (pentru mgtow):

Atrage o fata sincera, serioasa, ar fi un pas mare pentru tine

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Problema e ca nu imi doresc asa ceva. Ma simt in siguranta singur, o atrag pedegeaba daca in viitor ma gandesc ca ma va trada. Dumnezeu stie de ce m-a lasat asa ma fereste de suferinte inutile, le da la aia rai problemele astea

| RAY explică (pentru mgtow):

Nici macar tu nu te crezi, ai vrea dar te doare sa mai incerci

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

M-am obisnuit cu banii, satisfactia sa fac ce vreau, libertate asta imi convine. N-ai cum sa zici ca eu vreau inversul laughing mie imi place viata calitativa, investesc in mine restul sa se descurce.

| sabin89 a răspuns:

Adică unul cu gândirea pozitivă ar putea să răstoarne muntele Himalaia în Oceanul Pacific? Greu de crezut.

| Ofiintă a răspuns:

Nu cred asta.
Gandirea pozitivă ajută chiar foarte mult, însă nu o poti înlocui cu lampa lui Aladin.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Doar prin gandirea potrivita*, da.

| Mosotti a răspuns:

Nu merge, trebuie sa ai si baza reala pentru gandirea aia, adica sa ai si cum sa ajungi acolo unde vrei, ca asa gandesc pozitiv ca ajung miliardar, si n-am cum, nici daca vreau sa fac afaceri n-am cum, nu ajungi miliardar acum adica multi, ca nu ti se permite, au ei grija sa te inghita sau sa iti faca alte probleme.
Poate devi milionar dar atat, sau multimilionar.

Insa nici asa, f rar se reuseste, deci degeaba gandim pozitiv.
La un om sanatos psihiatric si psihologic (zic asa ca cele doua pot fi separate) oricum gandirea pozitiva exista de la sine, deci nu alege daca sa aiba pozitiva sau negativa, dar asta nu inseamna ca de acolo a pornit ca a ajuns nu stiu ce.

Majoritatea muncesc din greu pentru un salariu fie mai mare sau mai mic, de parteneri aratosi au parte doar cei aratosi de la mediu la ca lumea, si asta este.
Iar la caractere de cine dai, asta iar nu conteaza de gandirea pozitiva.

Gandirea realista ajuta sa nu cadem in depresii prin socuri.
Ca e una sa stii care e treaba si zici "mda, poate iau examenu sau nu", esti asa putin suparat ca nu esti sigur.
Dar cand zici "NUUU, am gandire pozitiva, iau sigur ma", si nu iei, atunci caderea e mai mare.
Deci in multe cazuri gandirea pozitiva poate provoca socuri, adica optimismul exagerat.

| T0T a răspuns:

Nu.

| relian a răspuns:

Povesti,sa ai ce spui,trebuie sa fii la locul si timpul potrivit. Iara daca te nasti ori prea devreme,ori prea tarziu,sau nu esti unde trebuie, nu o sa ai nimic, indiferent cat de pozitiv ai gandi.
Totu tine de ce se cere la momentu respectiv si daca tu sau ideile tale, sau ce stii tu sa faci se pot aplica atunci, altfel esti un nimeni.
Tot un nimeni ar fi fost si cei care astazi sunt mari vedete, asta daca s-ar fi nascut altundeva si in alt timp.

| Freya1 a răspuns:

Nici de cum.
Într-adevăr o gândire pozitivă te ajuta mult sa avansezi, dar ai nevoie sa muncești pentru asta si sa te calculez bine.

| Sofer a răspuns:

Gândire pozitiva și sa te implici și dorința de a munci și a găsi idei noi.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, lol, ce schizofrenie ar fi asta?

| halogen001 a răspuns:

Acelasi raspuns ca cel dat de Mosotti. Gandirea pozitiva poate fi necesara, dar niciodata suficienta.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai se intampla in capul tau, ideea e sa fi distras, folositor altora... cand negativitatea este oferita de cei din jur, nu te poti ajuta fiind pozitiv, le esti util.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Atitudinea si munca te duc până intr-un punct. Să treci de acel punct ai nevoie de noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar gândirea pozitivă e un pas spre a face ce vrei sa realizezi, nu a atrage sub nici o forma. Și eu mă gândeam obsesiv sa scap de depresie șinu s-a întâmplat.și nici dorințele nu sau îndeplinit.dar a fi pozitiv denotă un psihic mai sănătos deci depresiile, anxietățiile etc nu se vor "lipi "așa ușor de tine, psihicul va fi mai puternic.