| AvalohAlyn a întrebat:

Voi consumati bauturi carbogazoase? Chiar sunt atat de nocive?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu doar bauturile carbogazoase sunt nocive. Si cele racoritoare necarbogazoase pot fi la fel de nocive.

- in primul rand acel gaz in exces cauzeaza in timp probleme gastrice. multe din apele minerale au si ele gaz in exces care oricum nu e unul natural
- cel mai mare pericol al bauturilor racoritoare e cantitatea infiorator de mare de zahar. cola si sprite au cantitati industriale de zahar. Desi e vorba de zahar natural, cantitatea excesiva din numai un pahar de cola da peste cap tot organismul. Creeaza dependenta si diabet.
- din nefericire, majoritatea sucurilor ascund un pericol si mai mare. ele nu contin zahar ci indulcitori. De foarte multe ori contin chiar si trei indulcitori diferiti. E bine sa va feriti de aspartam, acetasulfamk si zaharina si nu sunt singurele considerate chiar cancerigene
- un alt pericol evident sunt colorantii. unele sucuri au coloranti naturali chiar daca e vb de ex de extractul acela din faimosul gandac numit cosenila. Insa multe alte culori nu se pot obtine in mod natural. In general e bine sa ne ferim de orice suc care nu e colorat in portocaliu sau caramel. Exista insa mare scandal si pe caramel care n-ar fi de fapt un colorant natural.
- dupa toate aceste bombe chimice apar gumele. In sucuri se folosesc de foarte multe ori e-uri care fac sucul sa aiba o textura mai consistenta, sa nu para o apa chioara. Dintre cele mai cunoscute - guma xantan, guma arabica si guma de guar. Desi unele pretinse a fi naturale, acestea au caracter laxativ. Poate ati observat ca unele sucuri va fac sa aveti senzatia ca ati luat laxative, mai ales ca in general se bea suc in cantitati prea mari deodata. Giusto natura are spre exemplu in multe din variantele sale de suc toate aceste trei gume. Daca toate trei fac acelasi lucru, de ce sunt puse toate trei acolo? Alte sucuri au o singura substanta din acestea trei.

E bine sa cititi eticheta. Exista sucuri suficient de bune facute cu zahar sau cu indulcitori mult mult mai putin periculosi, care contin coloranti considerati sau chiar care sunt naturali, cu o singura guma si cu concentratie mai mare de fruct. Logic si pretul e mai mare iar cantitatea mult mai mica.

Pana la urma, pentru a da un exemplu, nu se mira chiar nimeni ca giusto natura de mar verde are gust de guma Turbo? E de-a dreptul evident ca ceva nu e in regula.

Pe de alta parte exista sucurile asa zis naturale, nectarurile, in cutiile de carton. Prefer oricand sa beau un pahar de cola decat oricare din acele nectaruri.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Rar, eventual daca mai ies pe la vreo terasa si n-am altceva sau in zile gen azi cand ma apuca brusc pofta. Dar nu obisnuiesc, si da, sunt destul de nocive dar eu personal ma satur foarte repede de ele, nici nu inteleg cum pot unii sa bea zilnic. confused

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uneori cand vreau sa ma racoresc laughing

| T0T a răspuns:

Uneori, destul de rar. În general beau sucuri cât mai naturale, Cappy Pulpy, ceai și bere.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru T0T):

Cappy pulpy... ha. mai bine nu.

| Aberdeen a răspuns:

Știi și tu, pentru că auzi des în jur. Adică toți auzim. Sunt destul de nocive. Mie, personal nu-mi plac. Suc cel puțin nici nu-mi mai amintesc când am băut ultima dată. Nici măcar minunatul suc „natural" din magazine. Provoacă arsuri stomacale, și eu cum am stomacul mai sensibil. Am ales bine! laughing
Prefer de 100 de ori mai mult berea, spre exemplu.

| XAndreeaAndreeaX a răspuns:

Eu beau doar carbo, ma simt mai bine sau cel putin asa imi da starea.

Răspuns utilizator avertizat