| TristanTzara a întrebat:

Voi credeți că Demos (sau un partid de stânga autentic) poate deveni un partid major în România?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Plato a răspuns:

Cred si sper ca nu.
Dpmdv, România are nevoie de liberali.

| TristanTzara explică (pentru Plato):

Nu, România are nevoie și de dreapta și de stânga. Crezi că liberalii tăi o să fie interesați să repare relația asimetrică dintre angajat și angajator, din România?

| Plato a răspuns (pentru TristanTzara):

USR+plus sunt din ambele.
Eu as vrea sa dispara asistatii social. Nu e normal ca un om apt de munca sa stea acasa pe banii statului.

| TristanTzara explică (pentru Plato):

Cei mai importanți membri ai Usr+ nu sunt oameni de stânga sigurat. Sunt foarte propricatizare (am uzit că și în educație, lucru care a distrus sistemul educațional din SUA), une lucruri sunt mai bine făcute de privat iar altele de stat, nu cum visează unii. Și propunerea asta de a pedepsi cu închisoare promovarea ideilor comuniste, foarte de ambele este.

Dacă un om apt de muncă primește ajutor social pentru nimic e o problemă a aplicării, nu a legii. Din câte am văzut, unii sunt obligați să facă muncă în folosul comunității, dacă pot. Iar cazul persoanelor cu dezabilități, sunt prea puțin asistați în România.

| Plato a răspuns (pentru TristanTzara):

Prietene, exista mii de oameni tineri, 100% apti de munca, dar refuza efectiv sa mearga, iar statul le da bani sa nu moara de foame. Asa ceva e inadmisibil.
Nu muncesti, nu mananci, clar.
Este o vorba: "Nu poti? Te ajutam. Nu stii? Te invatam. Nu vrei? Te obligam."

Evident ca persoanele inapte nu trebuie lasate sa moara de saracie. Dar trantorii, putorile ordinare, de ce sa primeasca?

Si tu cu cine iti propui sa votezi? Singurele partide care nu fac parte din mafia psd sunt USR+plus si PNL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Deci rolling on the floor
zice că România are nevoie de dreapta și îl citează pe Lenin? rolling on the floor

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Chestia legată de comuniști e numai pentru a arăta că cei de la Usr nu sunt sub nicioformă de stânga. Comunist, nu e afilierea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu la tine mă refeream.
Plato a zis că România are nevoie doar de dreapta și a exemplificat printr-un citat din Lenin. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

''care instaureaza cenzura, teroarea, violenta, care foloseste demagogia si propaganda.''

când o să-mi explice și mie cineva lozincile astea ieftine...

| Plato a răspuns:

Domnul Nevermore se distreaza pe cinste. Prin citatul ala ma refeream sctrict la cei ce refuza efectiv sa munceasca, nu ilustram doctrina de dreapta.

Nu e extremist deloc, domnule. Acum suntem condusi de un partid (vorba vine) totalitar, extremist, care instaureaza cenzura, teroarea, violenta, care foloseste demagogia si propaganda.
Eu nu propun fascism, ci doar sa scape Romania de ciumatii ce ne duc spre Rusia. De aceea avem nevoie de un partid liberal, sa stearga tot ce e mizerabil din social-democratia din societatea romaneasca in momentul asta.

| Steregoi a răspuns:

Politica e neimportanta cu oameni neimportanti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Major nu, să facă un prag...da. dar cu finanțare mare, ceea ce nu cred că o să aibă vreodată.
și să știi că par votabili, dar dacă independenți au strâns semnături și ei au strâns doar 12000...par și leneși.
usr social e cam de stânga, dar eu o să-l consider intotdeauna o mizerie.
și mai e ceva: nu exista dreapta fărâ stânga și nici invers, să spui că România are nevoie de 'dreapta' sau de 'stânga' și atât înseamnă să fii puțin(mai mult, că Plato e foarte mult) extremist.