| AnIsOaRa_5434 a întrebat:

Voi cum copiati la teste? Vreau sa ma inspir... De exemplu eu intreb colegii chiar daca ma aude profa... da la unele materii :p

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

Eu scriu pe o foaie mai mica toate raspunsurile si pe urma pun foaia pe scaun si ma asez pe ea. Cand vreau sa ma uit, deschid piciarele si vad. Trebuie sa ai si o vedere buna de la distanta pentru asta, pentru ca te incurci daca scrii mult si mare pe o foaie mare. E mai simplu sa scrii cat trebuie pe o jumatate de foaie si sa fie scrisul mai mic. Trebuie sa alegi bine momentul cand sa te uiti, pentru ca e posibil sa observe ce faci. Eu ma prefac ca imi repar pixul si nu tineam coatele pe banca pentru asta, iar atunci ma uit pe copiuta. O alta metoda folositoare pe care o mai folosesc e sa scriu cu un pix gol pe spatele cartii, a caietului si chiar pe foaia de lucru. Apesi un pic si la lumina o sa se vada ce e scris. Pe foaia de lucru, incearca sa scrii pe paginile pe care o sa stii sigur ca o sa scrii pe ele pana l-a urma. Ca daca o sa ramana o pagina gola, cum ar fi ultima foaie si ai scris cu pixul gol acolo, o sa se simta la pipaiala. Trebuie sa scrii cat mai incapator si sa nu apesi prea tare ca o sa se vada prea mult l-a lumina. Eu folosesc aceasta metoda de obicei cand profesorul poarta ochelari. Atentie mare totusi. Daca te prinde, nu o sa mai mearga metoda vreadata l-a orele respectivului profesor si bineinteles pici lucrarea pe urma. L-a fel e si in cazul altora. Eu nu am impartasit cu nimeni din clasa aceste metode pentru ca stiu ca nu o fie priceputi si o sa-i prinda pana la urma si daca o sa-i prinda, nici eu nu mai pot copia in felul ala. Deci, ai grija cui ii impartasesti metodele. Eu stau singur in banca l-a fiecare lucrare, ca sa nu se prinda cel de langa mine si pe urma sa-mi ceara rezultatele. Un eventual coleg te poate da de gol, chiar si fara sa vrea. Eu nu am fost prins vreodata. Iti sugerez sa nu faci copiuta la lectiile usoare si scurte si in loc de asta sa le inveti. Eu fac copiuta doar la lectiile prea dificile si ca sa-mi incapa pe foaie ce am de copiat, de obicei invat jumatate din lectie si cealalta jumatate o fac copiuta. Oricum, eu fac copiuta doar l-a materile pe care nu le plac, pentru ca l-a alea nu am chef si nici nu prea pot sa le invat pentru ca nu ma inspira.

9 răspunsuri:
| Roxy a răspuns:

Pffff...Pai clasa mea traieste din copiatlaughing(suntem si destepti dar copiem ffff multbig grin)
Cea mai folosita metoda i aia cu hartia lipita sub banca...
Iei o bucta de carton mare si o lipesti sub banca dar lasi putin spatiu in care sa intre foaia pe care scrie raspunsurile.si doar pui degetul sub banca si tragi putin si ai fituica in fata ta.
A doua metoda, este cea cu micsorares scrisului la calculator...pai iti scrii pe calculator toata lectia si dupa o miscorezi la 5 sau 4(dimensiunea literelor) foaia sa fie micuta astfel incat sa poti sa o ti in palma sau chiar pe banca sub foaia de test daca vine profesorul.
A treia metoda e chiar foarte okhappy
Pai iti pui piciorul peste celalt incrucisat.si iti scrii pe interiorul gambei raspunsurile si iti iei un ciorap putin mai lung...si iti pui piciorul deasupra celuilat si te faci ca te scaprini sau ca ai ceva la picior...si citesti in momentul respectiv
Mai stiu multe metode de copiat da e prea mult de scris si nu vreau sa te plictisescbig grin
Daca mai vrei metode scriemi pe privatbig grin Spor la copiatwinking:*

soothe
| soothe a răspuns:

Asta este furt. Ai sa ajungi ca unii dintre mai marii zilei care nu stiu sa lege doua vorbe. Nu ajunge intotdeauna sa fii blonda si frumoasa.

| MusicisMusic a răspuns:

Pai copiezi lectia pe o foaie si apoi lipesti scoch la ambele capete un capat il lipesi de banca iar unul daa de intampla sa treaca proful il impingi i se lipeste sub banca.
sau mai poti sa scrii cu un pix care nu scrie.iti "zgarii" lectia pe foaie si daca vine profa si intreaba ce ai acolo zici ca o foaie alba...sau mergi la cosul de gunoi si in timp scrii pe o foaie intrebarea pentru colegul celalalt si cand te intorci iei foaia cu raspunsuri...sau iti pui copiutele sub tine pe scaun si departezi picioarele pentru a citii
cand eram in clasa a 3 la scoala in Romania un coleg si-a scris toata poezia mama pe maini si pe picioarelaughingdar nu iti recomand...stiu atatea moduri de a copia insa mi-e frica sa copiezlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi nu suntem o clasă unită. Eu stau în prima bancă[ Regret pentru că am stat în ultima bancă, puteam să copiez liniştită dar am vrut în faţă pentru că sunt mai atentă] şi lângă mine mai stă un coleg.[El e bunicel la mate, chimie, fizică şi română iar eu la celelalte]. Când dăm un test, colegul din spate ne rogă să "ne ţinem" adică când nu ştie unul ceva, ne ajutăm reciproc.Mai scrie unul altul prin penar şi "caută câte un pix" din 5 în 5 secunde, se mai scrie pe bănci, pe mână, pe picioare, pe telefon, se şopteşte la greu cu profesorul/profesoara de faţă, se mai aruncă o privire în foaia colegului/colegei.Cine are mai mult curaj, duce foaia primul iar profesoara, revoltată de răspunsuri, începe şi strigă la vinovat.Printre ţipete, se mai aude şi răspunsul corect.Cine e atent, îl prinde din zbor.[Ăsta a fost norocul meu la teză. Am dus teza ultima şi am luat cea mai mare nota din clasă]. Dar "ne ţinem" doar vreo 7 elevi din 24.Trist nu? sad Succes la copiat! :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu imi pun mina la cap si spun ca ma gandesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, pai e destul de simplu.rupi o copiuta si scrii ceea ce ai nevoie apoi ti-o bagi in penar, cand dai testul te prefaci ca vrei sa iei ascutioarea sa ascuti creionul. si in acelasi timp de uiti in copiutahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci...uite.eu de exemplu imi iau telu imi activez netul pe el cu 1-2 zile inainte si la test incep sa caut pe net tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy poti put si simplu sa iti pui lucrarea pe un caiet si in interiorul acelui caiet scrii lectia respetiva dar doar pe o jumatate de pag respectiv cea de jos iar apoi rupi ptin caietu' la colt( la mijloc) si copiezilaughing eu asa fac si merge de minune ( atat timp cand nu se uita profu laughing) sport la copiat :*

| Stefania_Stefi_1997 a răspuns:

Lipeste o foaie pe interiorul penarului si cand nu sti uitate prefacandute ca cauti un pix si mai poti pune ghiozdanul in banca si sa lipesti pe o coperta de caiet raspunsurile si te prefaci ca tu cauti servetelele sau ceva