| anonim_4396 a întrebat:

Voi ortodocsi toti pupati oase?
Sau vedeti si voi ca ii ceva de retardati...

Nu apartin niciunei religii, eu cred doar ca dumnezeu exista si ca biblia adevarata nu exista (eu cand caut un verset, il caut in toate traducerile si fac o medie)

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu sunt ortodoxa dar nu pup moaste, nu cred in popi.
Ma rog la Dumnezeu, Isus Cristos etc dar nu la oameni de rand ca mine sau la niste oase care se presupun ca sunt sfinte

7 răspunsuri:
| RobertM16 a răspuns:

Eu consider ca este o comunitate destul de mica ca procentaj per total cu o medie de varsta ridicata care au fost indoctrinati cu aceste obiceiuri cum ca te-ar ajuta sarutarea unor oase.E o chestie de conceptia fiecaruia, de perceperea lucrurilor si cum au fost educati.

Si eu la randul meu consider ca este o putere divina acolo sus inodora, incolora, insipida, etc..nu stiu daca se numeste Dumnezeu, ALLAH, Buda s-a.m.d.
Cert este ca biblia e facuta de om si atata timp cat in aceasta carte sunt anumite intrebari fara raspunsuri clare si asa zise "porunci" incalcate inca de pe vremea lui Adam si Eva, nu am motive s-o cred.

| anonim_4396 explică (pentru RobertM16):

Deci eu cred im dumnezeu tatal, fiul si duhul sfant
ce nu cred ii ca exista religia corecta, adevarata 100 % reala fara modificari
intelegi ce vreau sa zic?

| anonim_4396 explică (pentru RobertM16):

Pentru mine fiecare religie crestina este corupta, binenteles ca nu toate is la fel de corupte...

| v3b0y a răspuns (pentru RobertM16):

Mda, esti cam viclean. Umbli cu ceva vrajeala ca sa induci in eroare pe cei mai slabi. Normal ca Biblia a fost scrisa cu mina omului. Nu a fost adusa de extraterestri.
Deci daca niste oameni incalca normele morale tu gata ai gasit pretextul mult asteptat ca sa te porti aiurea. Din nefericire NEurmarea legilor (regulilor) trasate de Dumnezeu arata ca esti un om rau intentionat fara o educatie pozitiva.
Dumnezeu este UNIC. Doar oamenii i-au atribuit diverse
nume. Dar esti in mare greseala.
Nu confunda religiile FACUTE, concepute, in mare parte copiate, cu religia ADEVARATA, sfintita de Dumnezeu. Eu sunt crestin.
Dar te informez ca religia adevarata porneste de la evrei.
Domnul Isus a fost evreu. Poporul ales este poporul evreu.
Alte religii au aparut mai tirziu din dorinte negative ale unor
popoare (musulmanii, islamul), sau din ignoranta lor (budismul).

| RobertM16 a răspuns (pentru v3b0y):

Tinere,cine ti-a spus si de unde ai dedus tu ca religia "adevarata" porneste de la evrei? Argumentele nu sunt suficient de credule.

P.S. Nu sunt viclean, asta e gandirea mea... buna sau rea..nu doresc sa induc lumea in eroare, despre poruncile incalcate era vorba de urmatoarea chestie:La un moment dat in lumea asta au existat 2 barbati(baieti) si o femeie..care intamplator era mama lor..cum s-a procreat lumea mai departe fara sa existe o porunca interzisa numita "INCEST"? La aceeasi intrebare adresata tie, o profesoara de religie a inceput sa planga..hai sa fim seriosi si sa gandim cu creierul..nu cu verste biblice, nu-s credincios, nu am fost si nu voi fii. Ortodox sunt din nastere dar cu numele, atat.

| RobertM16 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ultima parte sunt de accord cu tine!

| Valentin_Floarea_1983 a răspuns (pentru RobertM16):

Imi pare rau dar trebuie sa te anunt ca prima data au fost Adam si Eva. Dupa alungarea din gradina Edenului ei au facut copii. Asa a inceput inmultirea. Dar sa stii ca mereu au fost in lume si oameni pacatosi deci in greseala. Cine a spus ca Dumnezeu aproba ca fii sa faca sex cu mama lor MINTE. Eu nu am auzit de asa ceva. Dar sa nu faci greseala ca sa judeci ce a fost acum cateva mii de ani cu legile de azi. Pe timpurile acelea nu se punea problema ca fratii si surorile sa nu formeze familii si sa faca copii. Despre incest s-a vorbit mult mai tirziu cand era multa omenire pe pamint si s-a observat degenerarea speciei umane.
Ca sa intelegi acest fenomen trebuie sa iti inchipui acele vremuri cand fratele se casatorea cu sora lui. Asa era pe atunci. Dar tatal NU facea sex cu fiica sau mama cu fiul.