| minime3 a întrebat:

Voua vi s-a intamplat sa va simtiti stingheri cand vedeti persoane imbracate bine (de lux) sau cand vedeti oameni mai frumosi si mai atragatori decat voi? Mi s-a intamplat, si e un sentiment tare aiurea. Cum faceti sa treceti peste? Tine de stima de sine sau de faptul ca am trait modest?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sentimentul de invidie este normal daca ai auto control si nu incepi sa comiti fapte ilegale sau le barfesti,trebuie pur si simplu sa ignori,nu sa cedezi emotilor, asta e arata mai bine ca tine,e genetic tu nu poti schimba asta,cat despre haine scumpe eu nu prea vad,ad ca oameni nu pun pret pe produse de marca,nu stiu unde stai tu,eu unu consider ca pretul include calitate dar totul e in limita venitului tau actual vs chiar am nevoie, te poti duce la sala, alimentate sanatoasa, invidia trebuie sa iti aduce motivatie nu sa te plangi cum o fac majoritatea, asa e rational, repet invidia trebuie sa duca la motivatie

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata nu am avut acest complex de inferioritate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt prea bătrân să mă mai compar cu alții

| mODIN a răspuns:

Norocul meu e ca niciodata nu m-a prins pasiunea pentru moda. Sunt atat de paralel cu domeniul asta ca si daca vad pe cineva care poarta haine in valoare de zeci de mii de euro pe el, nu-mi dau seama. 90% din timp port pantaloni negrii cu camasa alba sau albastra, luate toate din H&M, Zara, Cato sau alte magazine de genul. Si si cand ma imbrac mai informal, tot ma reduc la tricouri simple negre sau albe. Abia acum un an am auzit pentru prima data de Balenciaga rolling on the floor

Deci in concluzie: daca alegi sa-ti pese de chestii de genul, evident ca te va deranja cand cineva isi permite ceva ce tu nu ai.

| Lupică27 a răspuns:

Sa sti o chestie de la un golan batran cum mi-a zis un user de pe aici, un smecher niciodata n-o sa faca atmosfera, pe cine vezi ca se afiseaza ca sa primeasca validare e skin of the dick

| Standt a răspuns:

Nu ma simt stingher. Doar ii admir si... iau lectii (privind) de cum ma pot imbraca.
Nu trebuia ca hainele sa fie numaidecat scumpe ci sa fie de calitate si asortate. Cine arata frumos inseamna ca se ocupa de igiena sa.

| MihaiMB a răspuns:

Pe mine chiar ma intareste cand vad asa ceva, ma face sa fiu ambitios ca sa ajung si eu acolo. In trecut, invidiam astfel de persoane, dar am invatat sa mai ma uit si in gradina mea si ca trebuie sa ma perfectionez tot timpul. Cat despre frumusete, din pacate asta nu se poate rezolva doar facand operatii, lucru pe care eu nu il voi face niciodata pentru ca din ce am vazut pot ajunge sa arat mai urat dupa acest proces, asa ca am invatat sa ma accept asa cum sunt. Am avut momente cand vedeam persoane mult mai frumoase, incercam sa le injosesc cum pot, dar acum am trecut peste asa ceva.