| chiftelutacrocanta a întrebat:

Vreau sa devin psiholog, crezi ca am sanse? Oricine poate sa devina psiholog sau trebuie sa aiba un anumit caracter deosebit?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa isi placa sa stii sa comunici, sa asculti, personal cred ca nu oricine poate intelege ceea ce inseamna psihologia, eu unu gratis as consilia pe cineva asta pentru ca o fac din pasiune, daca nu ai pasiune degeaba incerci

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La cum merg lucrurile in tara asta, aproape oricine poate face o facultate.
Dar ma simt dator, la modul cel mai onest, sa te avertizez, ca nu vei gasi de lucru!
Daca ai totusi sau iti promit ai tai minim vreo 40-50.000 de euro sa iti cumperi un spatiu, sa il amenajezi si dotezi, e deja altceva! Dar mai e si riscul sa nu iti bata nimeni la usa, mai ales daca esti tanar sau prea tanar! Trebuie sa studiezi mult, sa te perfectionezi mereu si continuu si sa si cotizezi anumite sume la Bucuresti! Nimic nu e pe gratis, decat sfaturile noastre de aici, apa de la fantanile stradale si aerul, deocamdata!
Romanii, dincolo de fi prea saraci, nici nu au mentalitatea necesara sa apeleze la psiholog, poate si de rusine, si din ignoranta, dar si din faptul ca foarte mult confunda psihologul cu psihiatrul! Daca o luam altfel, cati cunosti tu capabili sa dea intre 60-80-100 de lei pe o sedinta?! (50 de minute)
Ca sa se poata observa o minima ameliorare a problemei pentru care te duci la psiholog, trebuie sa faci cel putin o serie de 6 sedinte!
Deci nu oricine poate deveni psiholog, cat despre caracter, te vei trada foarte repede daca nu il ai si oamenii te vor evita!
Ca si la dentist, daca esti bun, toti te vor povesti "din gura in gura" si va fi bine, altfel nu.
E de dorit sa ai o solida cultura generala si de specialitate, empatie, sa fi cald, deschis, sa ai dorinta sincera de a ajuta oamenii, sa ai rabdare sa asculti si sa poti face eforturi de a intelege problemele, etc, etc. Nu toate se invata in facultate!
E ca si cu educatia! Primii 7 ani ii ai de acasa, dar la ceilalti trebuie si tu sa adaugi mereu, zilnic, o anume Plus Valoare, din ce in ce mai mare si mai consistenta! Altfel nu se poate!
Este un caz celebru al unei fete de bani gata, care a facut facultatea, a deschis cabinet si s-a pus pe asteptat!
Si nu a batut nimeni la usa!
Comprendes?!

| AFR81 a răspuns:

Sincer si fara suparare, la cum te-am simtit aici pe TPU, cred ca nu ai inteligenta necesara pentru a putea sa ocupi un asemenea post. Cred ca facultatea ar fi o pierdere de timp.

| Doub a răspuns:

Ai numele planetachiftea, tu ce crezi?

| Mayhem666 a răspuns:

Trebuie sa aiba o anumita facultate, adica cea de psihologie, oricine doreste sa fie psiholog, nu conteaza caracterul, degeaba ai un caracter deosebit, daca nu ai facultatea de psihologie facuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

E cam putin, eu am luat bac-ul cu 8 fix, si tot nu cred ca aveam sanse sa intru, ca si eu voiam sa dau la psihologie, dar m-am razgandit intre timp.

| CuriousStuff a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Cauta si tu cu ce note s-a intrat anul asta si vezi cam pe unde te situezi. In Bucuresti ultima medie la taxa a fost 7.60...

| Drimmero a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Ai sansa porcului de Craciun!

| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa-ti placa sa lucrezi cu oamenii, sa-ti placa sa ajuti (o sa fii nevoit sa lucrezi si gratis in unele cazuri).
Facultatea o termini, dar ca sa profesezi trebuie sa iti deschizi cabinetul tau (care implica o investitie destul de mare) sau sa iti gasesti loc de munca intr-o scoala, firma... Eu am impresia ca toate locurile astea sunt deja luate, deci cam singura sansa e sa-ti deschizi cabinet, dar asta doar cu bani multi. Si mai presus de asta, trebuie sa iti gasesti si clientela, si sa-i si ajuti, in asa fel incat sa-ti faci o reputatie buna si sa te recomande mai departe. Daca ai cabinetul tau salariul ti-l faci singur, deci daca nu ai clienti nu faci bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihiatru, eu ţi-aş lăsa medicamente pe mână.

| KiszMy a răspuns:

Nicio șansă, ia-ți gândul de la așa ceva și reorientează-te către ceva util. Ești chiar atât de inapt încât numai de psiholog ești în stare?
psihologie = pălăvrăgeală, nimic concret

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Ai la fel de multe sanse precum Nicusor Dan.

| qVoichita a răspuns:

De ce vrei să devii psiholog?