| seularts a întrebat:

A-ti ucide pentru persoana iubita!? Cel mai bun raspuns primeste funda si pizza!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu ca nu ai ucide pe nimeni. Nici eu nu m-am referit la tine ci în general. (nu e vorba de persoana a II-a, ci de „persoana generală" (a III-a!), prin urmare fraza se adresează oricui, desemnat prin tu)

Când iubim, toți credem ca am face orice pentru persoana iubita. Dar nimeni niciodată nu ar face lucruri/actiuni extreme pentru nimeni! Da. Faci un compromis, faci un sacrificiu, renunti la ceva sau faci ceva ce nu ai face în mod obișnui, pentru o persoana draga. Dar nimeni nu moare și nu ucide pentru nimeni.

16 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu.Doar pe persoana iubita daca in caz ca face ceva ce ma raneste laughing

| OldSoul a răspuns:

Uoff, dar m-ai atins la punctul sensibil...
De ceva timp tot zic ca merg sa mananc o pizza dar nu mai apuc, mereu mananc altceva laughing

Cat despre intrebare...
Depinde daca merita persoana iubita efortul, desi, nu prea cred ca exista o persoana care sa merite asemenea dovada de dragoste. Plus ca daca uzici pe cineva pentru persoana iubita, se poate trezi aceea persoana iubita peste noapte ca ii este frica de tine si te paraseste, nu cred ca merita riscul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Doar daca merita. Nu vreau sa fac puscarie stiind ca am omorat doar cativa idioti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pe cine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dacã totusi as avea asemenea gânduri, m-as sinucide, nu ar avea rost sa mai exist.

| seularts explică (pentru anonim_4396):

Nu e necesar sa faci lucruri pripite. Orice gand are o cauza. Poti sa iti intelegi sursa ce declanseaza acele ganduri si sa o corectezi daca vezi ca nu e favorabila vietii tale happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dacă ucizi pentru persoana iubita, (sau din orice alt motiv) vei merge la închisoare pentru cel puțin 20 de ani, pentru crima. Iar acea "persoana iubita" își va reface viata lângă un
alt barbat/femeie, iar tu vei ieși (dacă mai apuci sa ieși) de acolo batran/a și singur/a și îți vei da seama ca nu ai realizat nimic în viata. Oare chiar merita?!?

| seularts explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intelege gresit. Nu pun intrebarea in sensul ca eu vreau sa fac asta. Doar incerc sa vad cum gandesc oamenii pe TPU. Din punctul meu de vedere sunt multi care spun ca sunt dispusi, insa nu vad pe nimeni care sa vina cu un contra argument sa explice ce ar putea face sa nu se ajunga acolo!

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ar asasina-o cineva. Probabil.
Dacă ar ataca-o cineva să îi facă rău, de exemplu să o violeze. Cu siguranță, da.
Nu mă refer doar la iubită ci și la rude etc.
Da, merită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru seularts):

Știu ca nu ai ucide pe nimeni. Nici eu nu m-am referit la tine ci în general. (nu e vorba de persoana a II-a, ci de „persoana generală" (a III-a!), prin urmare fraza se adresează oricui, desemnat prin tu)

Când iubim, toți credem ca am face orice pentru persoana iubita. Dar nimeni niciodată nu ar face lucruri/actiuni extreme pentru nimeni! Da. Faci un compromis, faci un sacrificiu, renunti la ceva sau faci ceva ce nu ai face în mod obișnui, pentru o persoana draga. Dar nimeni nu moare și nu ucide pentru nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă! Aștept pizzalaughing laughing

| seularts explică (pentru anonim_4396):

Este pe foc, te invit la masa in 5 minutewinking E facuta cu pasiune si iubire

| anonim_4396 a răspuns (pentru seularts):

Mulțumesc pentru invitațiewinking Pofta buna!

| Rux04 a răspuns:

Nu.

| AnonImOO000 a răspuns:

Nu.

| vjr1979 a răspuns:

Nu. Una din cele 10 porunci spune sa nu ucizi.