| anonim_3399 a întrebat:

Acum 18 zile (adica pe 5 august) am avut un contact sexual neprotejat (a fost in ziua ovulatiei) si imiediat dupa cateva zile sanii au inceput sa devina foarte pufosi si foarte sensibili, sa fiu mai obosita, uneori sa mi se faca greata dar nu foarte tare, nu mai aveam pofta de mancare, dar o data cu toate simptomele astea am facut o infectie la ovare si am luat pastile. Dupa 13 zile de la acel contact infectia mi-a trecut, iar eu eram sigura ca sunt insarcinata (am fost foarte speriata pentru ca nu vreau asta), de aceea mi am introdus un deget in vagin crezand ca o sa simt ceva dar cand l-am scos era plin de sange.In ziua urmatoare am racit si iar am luat pastile, CM nu mi-a venit si am facut un test care a iesit pozitiv(liniuta a doua era foarte slab vizibila). Din a 14 -a zi si pana acum am niste dureri abdominale foarte puternice care dureaza cam 5 minute, ma lasa putin si apoi iar ma doare, am si niste contractii ciudate si simt nevoia sa elimin ceva si de fiecare data elimin un lichid ciudat, iar eliminarile sunt insotite de intepaturi foarte, foarte puternice(ca de cutit). Ce se intampla? De ce am durerile astea? Sunt semnele unui avort spontan sau ceva mai grav?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar putea fi semnele unui avort spontan incomplet si asta este foarte foarte grav.Inseamna ca resturi din copil si placenta au ramas in uter si practic se strica acolo si iti pot da o infectie care sa-ti puna viata in pericol. Ar putea sa nu fie semnele unui avort ci ale unei suferinte fetale. Adica sarcina evolueaza insa bebelusul are o suferinta.
Oricare dintre variante ar fi trebuie sa ajungi de urgenta la spital. ACUM, in seara asta fiindca atat viata bebelusului cat si viata ta pot fi in mare pericol. Nu glumes, e extrem de grav ce povestesti, am vazut mai multe femei care si-au pierdut fie uterul fie viata in urma unor complicatii asemanatoare.

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sper ca esti deja la medic, si maine ai sa ne tii la curent! Si, totusi, de ce merita sa risti atatea probleme?! Cand e atat de simplu si la indemana PREZERVATIVUL!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un control ginecologic doar medicul iti poate spune cu exactitate diagnosticul.

| lostcontrol12 a răspuns:

Mey. daca sanii sunt pufosi inseamna ori k in loc de gel de dus era cocolino ori ai mancat almettelaughing)

| piticu21 a răspuns:

Du-te o data la doctor nu mai abera atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti racita si nu v-ati vindecat, mergeti la ginecolog si cereti tratament in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avortul inseamna o intrerupere de sarcina inainte de a 28-a saptamana sau expulzarea produsului de conceptie in primele 6 luni.

In functie de stadiile in care se produc, avorturile pot fi de mai multe feluri:

- avort ovular, cand expulsia se petrece in primele 20 de zile;

- avort embrionar cand expulsia s-a facut intre a 20-a si a 90-a zi de sarcina;

- avort fetal cand survine intre lunile a 4-a si a 6-a.
Poate ca este bine sa stiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Urgent la medicul ginecolog pentru un chiuretaj, o posibilă sarcină moartă. Dacă mai stai așa mult timp pe gânduri riști să dai în septicemie și în trei zile toată familia va fi în doliu. Nu te juca.
Un ecograf pelvian.
Învață să te protejezi, nu să te autodistrugi.
Sănătate.
Pa, pa.

| anonim_3399 explică:

Multumesc pentru sfaturi am fost la doctor si mi-a spus ca am un chist, iar acum fac tratament!happy

| ralukutza_6493 a răspuns:

Oana nu te poti juca cu asemenea chesti cel mai bine ar trebui sa te duci la un consult ginecologi nu costa foarte mul in jur de 30 ron si asa poti lamuri situatia