| EvelynSch a întrebat:

Acum cateva luni am implinit 18 ani, iar pe 28 februarie am avut primul meu contact sexual, urmat de cateva sangerari. Acum doua zile am avut o sangerare care mi-a dat impresia ca ar fi putut sa-mi vina menstruatia, dar n-a fost asa. Mentionez ca inainte de aceasta scurgere am mai avut scurgeri mici, iar dupa scurgerea de acum doua zile n-am mai avut niciuna. Este de la ruperea himenului sau ar putea fi altceva?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sângerarea de deflorare NU poate apărea la 2 zile după ruperea himenului ( după dezvirginare ) - decât în cazul în care ai mai avut şi alte contacte sexuale după data de 28 februarie!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Aceste scurgeri de sange in cantitati mici sunt semne ca ai ramas gravida.

| minrest a răspuns:

Himenul nu are trebui sa mai sangereze. Sa nu fie alte rupturi. Du-te la medic. Tu nu stii ca dupa primul raport sexual trebuie sa mergi la ginecolog?! Eu sunt barbat si stiu asta de cand lumea. Buna seara.

| SkyPilot a răspuns:

Ar putea fi de la himen, dar cantitatile ar fi foarte mici. Sangerarea mai consistenta nu s-ar explica.
Poti avea o rana inauntru. Ar fi foarte bine sa vezi un ginecolog, ceea ce descrii nu este cu totul normal.
Un alt motiv de sangerare este asa-numita nidatie, prinderea ovulului fecundat de peretii uterului, care insa apare la 6-12 zile de la contact. Probabil ca la tine nu este cazul. Nu strica sa citesti si asta:
http://www.bebelu.ro/nidatie-sau-menstruatie-afla-cum-faci-diferenta.html

| Alcyon a răspuns:

Ar fi bine sa te vada un ginecolog.

| Popovici_Alexandra_1994 a răspuns:

Mie mi s a rupt himenul pur si simplu in timp ce ma uitam la tv la un an dupa primul contact sexual. Poate avea legatura. Sau poate ti s a dereglat menstruatia. Se intampla