| SalutCeFaceti a întrebat:

Am 14 ani. E vreo problema daca penisul meu, in stare flasca, este complet decalotat si aproape la fel de mare ca atunci cand este erect? Atunci cand este erect, are + sau - 16.5 cm (masurar de deasupra, cat eram intins pe spate) in functie de intensitate. Cand e in stare flasca, e la fel, complet decalotat, doar ca e moale si mai mic, undeva la 13 cm (masurat de deasupra) si aproape la fel de gros. Totodata, capul nu e chiar la fel de gros de umflat (in stare erecta fiind mai gros decat restul penisului). Multumesc pentru ajutor!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E normal, care-i problema?
De penis toti se vaita dar de neuroni nimeni.

| SalutCeFaceti explică (pentru darrio2007):

Neuronii sunt la fel la toata lumea. Presupunand ca nu ne drogam sau nu bem. De sinapse trebuie sa isi faca lumea griji.

| darrio2007 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Asa e.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece starea, marimea, forma si aspectul penisului tau nu prezinta vreo anomalie poti fi linistit fiindca nu exista un anumit stas/standard in privinta acestui organ. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu e nimic neobișnuit.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te speria. Penisul tau este normal.

| dannyel86 a răspuns:

Nu ai nicio problema, stai calm. In erectie, organul se intinde (avand muschi in zona respectiva) mai mult decat in stare flasca (desi sunt si penisuri mari care doar se incordeaza in erectie, fara a-si modifica lungimea). Starea de erectie se datoreaza circulatiei sangelui care se intensifica in zona respectiva datorita hormonilor sexuali (totul tine de creier).
Cand e in stare flasca, organul e relaxat, de aceea si glandul (capul penisului) pare mai mic, mai moale. In stare de erectie organul se intareste (inclusiv glandul) si e normal sa aiba creasca in dimensiuni.
In majoritatea cazurilor, baietii/barbatii au penisul mic in stare flasca si mai lung in stare de erectie, din motivele explicate mai sus.

| SalutCeFaceti explică (pentru dannyel86):

Pai eu ziceam ca e aproape cat in erectie cand e in flasca. Adica ajunge la 17 in stare erecta si in stare flasca depaseste usor 13 cm. Asta e normal?

| Goete a răspuns:

Daca mergi la medic, primesti pensie de invaliditate pentru toata viata, cu un penis asa.
Bineinteles ca depinde si de marimea nasului, urechilor si degetelor, dar in principiu ai pensia asigurata, nu mai invata pentru meserie

| ywar a răspuns:

Esti valabil frate! Ce sa zic? Esti gata de treaba, treaba mare. Eu cred ca poti juca in filme porno cu dotarea asta. Ce-ai zice de filmele in care mama isi invata fiica sa faca sex si pe urma se baga si ea. Sunteti grozavi!

| SalutCeFaceti explică (pentru ywar):

Cn zice ca nu am facut deja asta? Am vazut si eu video-ul;*