| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani iar penisul meu in erectie are 15-16 cm este bine sau nu? La varsta asta cam ce marime ar trebui sa am?
Vreau raspunsuri sincere fara batai de joc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bine pentru ce?
La 14 ani folosesti cucul ala pentru pipi si eventual sa te masturbezi, iar pentru amandoua, nu ai nevoie de cine stie ce masura.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca organismul tau este intr-un procesul de dezvoltare care va continua si in urmatorii 2-3-4 ani dimensiunile organelor tale vor suferi modificari probabil chiar foarte importante care vor avea efecte privind cresterea ta in ansamblu, deci si modificarea marimii penisului tau. Din acest motiv intrebarea ta este complet inutila in acest moment ca si altele la fel sau asemanatoare. Este stabilit prin masuratori certe si corecte, care au fost efectuate de echipe de medici, cercetatori si experti in cadrul unor studii efectuate la cererea producatorilor de prezervative, ca d.p.d.v. statistic exista niste dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si/sau anumite caracteristici ale diferitelor populatii de pe aceasta planeta. Pe baza masuratorilor a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73 cm, deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde te incadrezi deja si tu la aceasta varsta bineinteles doar in cazul in care ai masurat corect. Insa ar fi bine sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat in cazul unui penis este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea barbatului (posesorului) sa reuseasca sa-si controleze ejacularea. Pentru a putea sustine un act sexual suficient de lung in urma caruia partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm, NU lungimea penisului are rolul principal. Degeaba penisul este lung si gros, daca barbatul nu reuseste sa-l mentina in stare erecta suficient de mult timp, incat partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfcuta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Dimensiunea penisului tău este normala. El va ma creste pana pe la 18 ani când va fi de circa 18-19 cm.

| Cartoful514 a răspuns:

Nu înteleg de ce te preocupă asta, nu contează mărimea.