| ╔═.♥.══════╗ a întrebat:

Am 14 ani si o parte din prietenii mei intretin deja relatii sexuale unii chiar se rad de mine ca inca sunt virgina si nu stiu ce sa fac. la ce varsta se incepe normal viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| Georgiana21 a răspuns:

In ce hal au decazut unii. Daca o luam pas cu pas, in priuml rand e pacat ceea ce fac ei:deci tu ar trebui sa-i compatimesti pe ei. Apoi, lasand la o parte tematica religioasa, se incepe viata sexuala in momentul in care esti destul de informata pe aceasta tema, atunci cand gasesti un baiat in care sa ai incredere. Nu trebuie sa o faci doar pentru ca iti spun prietenii. Gandeste-te bine, caci ai o viata intreaga in fata pentru asa ceva. Nu te compromite acum, cand exista riscul sa gresesti si sa te alegi cu vreo sarcinahappy

20 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu, la vârsta asta nu se face aşa ceva. Stai liniştită şi nu-i băga în seamă, fi mulţumită că eşti diferită faţă de ei, pentru că începerea vieţii sexuale la o asemena vârstă nu e bine. Dar se pare că asta e din ce în ce mai frecvent. Ai grijă ca prieteni tăi să fie informaţi şi de riscuri.

| catthshshshs a răspuns:

Ce treaba ai tu cu ei? Nu crede chiar tot ce spun ei, multi prefera sa minta ca sa impresioneze.
Viata sexuala se incepe de obicei dupa 18 ani, cu un partener care te iubeste si pe care il iubesti.
Stiu, e usor sa iti incepi viata sexuala la 14 ani poate o sa spui tu sau prietenii tai, insa nu este chiar asa!
Trebuie sa iti cunosti foarte bine corpul, sa stii cum functioneaza, ce se intampla cand iti incepi viata sexuala, metode de contraceptie, cum sa te feresti de sarcina, igiena personala, foarte multe lucruri.
Asa ca iti recomand sa fii fata cuminte, la locul tau, si sa ignori astfel de persoane. Este o moda la varsta asta sa incepi viata sexuala de la o varsta frageda dar sa stii ca mai tarziu apar si efectele neplacute: cancer, boli, etc.
Eu mi-am inceput viata sexuala la 20 de ani (acum am 21), si nu am sa regret niciodata ca am asteptat pana la varsta asta. Imi era usor sa fac ceva ce face toata lumea, dar am vrut in primul rand iubire sincera si apoi am facut acest paswinking

| George1510 a răspuns:

Iti incepi viata sexuala atunci cand esti pregatita. Si sa stii ca nu este un motiv sa-ti fie rusine ca esti virgina la 14 ani ci mai degraba sa fii mandra. Nu te lua dupa toti ratatii...

| yanny`s a răspuns:

Nu te mai lua dupa toti prostii.sunt doar invidiosi pe tine. tu vei fi mai apreciata decat ei, asa ca lasa-i in pace:*:*

| Silviu591 a răspuns:

Mda.si sa-i vezi pe "prietenii" tai impingand caruciorul.cum te`ai simti atunci? nu mai bine stai cuminte si`ti vezi de ale tale decat sa-i asculti pe ei?

| SiMpLa a răspuns:

Si ce daca rad? pff Daia u mai poti u de ei dai incolo.Esti mai deosebita si esti un copil.Si eu sunt in situatia ta dar sunt putin mai mare am 17 ani dar nu imi pasa parca ei ma fac sa raman asa cum sunt nu stiuhee hee

| babygyrl a răspuns:

Nu e nici o problema. Ei nu se gandesc ce poate sa se intample. E bine de tine ca nu ai inceput si tu. Macar tu te-ai gandit, poate, la ce se poate intampla. Ai grija de tine. Pa

| lavynika a răspuns:

Este un lucru extrem de normal sa fi virgina la 14 ani.Ai toata viata inainte sa faci sex.IN primul rand nu trebuie sa o faci pentru ca vor prietenii tai.Trebuie sa o faci atunci cand gasesti baiatu potrivit pe care il iubesti si care te iubeste.De asemenea trebuie sa fi suficient de dezvoltata fizic si mental pentru o viata sexuala sanatoasa.Ar fi bine macar 2 anisori sa mai astepti.AI mare grija ce faci si nu te lasa infulentata de prieteni.:*

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| caprioara a răspuns:

Buna1 Pot sa-ti spun doar ca eu mi-am inceput viata sexuala la 15 ani.este ff repede si regret si in ziua de azi pentru ca as fii vrut sa fiu mai matura, sa stiu mai multe si sa fie altfel.nu regret faptul ca am facut-o cu baiatul respectiv, regrat doar ca am avut 15 ani.deci daca nu vrei sa-ti para rau stai linistita ca ai destul timp.trebuie sa te mandresti ca esti inca virgina(putine persoane gasesti in ziua de azi), si lasa-i pe prietenii tai. fa-o cand te simti tu pregatita, cand stii destule pe subiectul sex, cand esti indragostita, si nu cand spun prietenii tai; sau daca ei au facut-o daja nu inseamna ca trebuie sa o faci si tu...bafta si nu uita ca prima noapte este importanta. Baftaaa

| caprioara a răspuns:

Buna! Pot sa-ti spun doar ca eu mi-am inceput viata sexuala la 15 ani.este ff repede si regret si in ziua de azi pentru ca as fii vrut sa fiu mai matura, sa stiu mai multe si sa fie altfel.nu regret faptul ca am facut-o cu baiatul respectiv, regret doar ca am avut 15 ani.deci daca nu vrei sa-ti para rau stai linistita ca ai destul timp.trebuie sa te mandresti ca esti inca virgina(putine persoane gasesti in ziua de azi), si lasa-i pe prietenii tai. fa-o cand te simti tu pregatita, cand stii destule pe subiectul sex, cand esti indragostita, si nu cand spun prietenii tai; sau daca ei au facut-o daja nu inseamna ca trebuie sa o faci si tu...bafta si nu uita ca prima noapte este importanta. Baftaaa

| RainBow_2697 a răspuns:

Draga mea... tu nu trebuie sa-i copiezi pe ei.
In primul rand, nu este indicat sa faci sex la varsta asta deoarece, sexul la o varsta atat de frageda, opreste sistemul de crestere al unui copil.
Deci.ar trebui sa fi mandra ca esti virgina.foarte putine femei mai sunt virgine in ziua de astazi.
:*

| voice a răspuns:

Banuiesc ca esti fata
uite nu te lasa dusa de prietenii tai
la varsta ta... o sa mai treci si prin alti baieti
mai bine asteapta'l pe cel care il consideri tu ca merita
asteptarea iti daruieste ceva mai bun decat prietenii tai
nu este o varsta pentru asta
dar ca sa o faci implica responsabilitate
si intre timp informeaza'te

| Nimic special a răspuns:

Nu te grabi.winking Nu e o anumita varsta cand se incepe viata sexuala, cand gaseti persoana potrivita atunci apare si acel "moment potrivit"winking, trebuie sa te simti si tu pregatita.happy

| leonet09 a răspuns:

Pe tine sa nu te intereseze de cezic ei fiindca ce fac ei nu e bine tu de alt fel ca si mine esti minor/minora si iti propun sa-ti incepi viata sexuala atunci cand esti pregatit varsta la care o faci numai tu o sa o stii sau o sa o simti succes si app. nu pune la suflet ce zic prietenii tai

| Cristina00 a răspuns:

Crede'ma ca si eu am 14 ani si sunt virgina si sunt mandra de asta. Am o prietena care intretine relatii sexuale de la varsta de 11 ani si ca sa vezi a ramas insarcinata iar parintii cand au aflat au dat'o afara din casa, plus ca tatal copilului nici nu a vrut sa auda totusi a avortat si tot nu s-a potolit complet. Deci ai grija de tine si nu ii mai crede pe alti :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita. eu la 14 ani ma jucam cu papusile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai intreba aiurea si nu-ti mai lega viata intima de altii.Fiecare o face cind va fi pregatita, asa si tu.Asta vei sti cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai prietenii tai sunt prosti u la 18 ani e mai bine sa incepi viata sexuala ei nu au primit acea educatie parinteasca si au facut-o mai devreme deci lasa-i impace ca tot u esti cea mai desteapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ei au întreţinut relaţii sexuale, este treaba lor, tu nu-i lua în seamă, pentru că ai doar 14 ani, e o vârstă fragedă şi nepotrivită pentru asta. Ai destul timp să te gândeşti, deocamdată trăieşte-ţi copilăria cât încă o mai ai! NIMENI, absolut NIMENI, nici prietenii tăi, care, scuză-mă, nu prea au minte, nu te poate obliga s-o faci dacă nu vrei, deci, în concluzie, n-o face pentru că în viitor o să regreţi. Tu ai fost mult mai deşteaptă pentru că te-ai gândit, iar ei...oh go on...rataţi. Sper că acest răspuns ţi-a fost de folos. Pupici:*