| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 si in urma cu 6 luni mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu cu care sunt de 10 luni, prietenul meu are 17 ani... odata am facut sex neprotejat am vrut sa vedem cum e fara prezervativ si de atunci am mai facut de 2 ori neprotejat... e posibil sa fiu insarcinata fiindca nu mi-am venit ciclu de 2 luni. ultima oara cand am facut neprotejat am simtit cand si-a dat drumul in mine(vreau sfaturi)dar nu vreau sa merg la ginecolog. sper sa fie de bine(spuneti-mi cum sa folosesc si un test de sarcina)

35 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pilula de a doua zi e cruciala in astfel de cazuri.Sex fara prezervativ se face cu un partener stabil cand amandoi cadeti de comun acord pentru a avea un copil.Si cred ca nu e cazul.Nu mai incercati experiente de genul pentru ca s-ar putea sa ramai insarcinata. Du-te si fa un test de sarcina.Costa intre 15-30 ron

| Paula007 a răspuns:

Daca sarcina ta are peste 12 saptamani, te anunt ca vei fi mamica fie ca vrei fie ca nu.ca niciun doctor nu-ti va face tie chiuretaj la o sarcina asa avansata, e prea mare riscul.nu fi proasta.lasa stresul, nervii. fa testul. vorbeste cu mama ta.cu cat astepti, cu atat e mai rau.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tu
dar cred ca 99% esti insarcinata
si daca ai asemenea simptome sad deci...
eu propun sa vb cu parintii si partenerul sad
si apoi sa faci avort
nu cred ca vrei sa cresty un copil de la 15 ani sad
imi pare sincer rau sad

| anaid a răspuns:

Pai nu este nevoie sa iti explicam noi cum se foloseste testul de sarcina. te duci. il cumperi si citesti instructiunile:d
Imi pare rau daca te dezamagesc dar tot ce ai spus duce spre o sarcinasad. una nedorita si esti mult prea mica pentru a avea un copil. Dar desi stiu ca e apropae imposibil de pus in practica ce spun eu aici trebuie neaparat sa vorbesti cu parintii si sa le spui! Nu face nimic de capul tau parintii or sa fie atat de ingrijorati pentru tine si sanatatea ta incat nu te vor certa vor face tot ce le sta in putere sa te ajute iar apoi relatia vostra o sa fie una mult mai apropiata. Ei te iubesc foarte mult chiar daca uneori nu prea iti arata asta si iti vor binele.
Vorbeste cu ei si dupa spune`mi cum a fost.
Sincer imi pare rau pentru asta si nu te judec dar asa e cel mai bine.

| anaid a răspuns:

O Doamne nu! Cum sa fugi cu el? Unde sa te duci? Sunteti doi copii de fapt 3.Cu ce o sa supravietuiti? Fa ce iti spun toti oamenii astia de aici ca ei stiu mai bine ce vorbeschappy

| Denisa a răspuns:

Nu ar fi bine daca ai fugi de el. Parintii tai ar suferi enorm dupa tine, iti parasesti prietenii, scoala. Ce o sa faci? Unde o sa muncesti? Ce se intampla cu studiile tale? Trebuie sa te gandesti la consecinte. Cel mai bine e sa faci testul de sarcina, scrie pe el modul de utilizare, astepti 3-4 luni pana esti sigura ca nu vei putea avorta si apoi le spui parintilor. O sa reactioneze urat dar pana la urma, esti copilul lor. Nu fa avort. Daca esti suficient de ambitioasa poti sa faci scoala, sa iti cresti bebe'u. Lumea va fi rea si te va "barfi" dar nu fi slaba. Aratale ca oricat de tare ai gresi, poti sa iti repari greseala. Succes scumpa mea:*

| Pedala a răspuns:

O iei pe a ta mama, mergeti la ginecolog, faci un avort sau...

poti sa fugi cu unu de 17 ani, care probabil nu stie cum il cheama si sa traiti pe drumuri.

Ps. Nu fi idioata si nu mai amana. Nu ti se intampla nimic. Ce poti pati? Serios!?

| JustMe a răspuns:

Nu fugi cu prietenul tau. Ai doar 15 ani si ai fost proasta(scuze ca ti'o spun) sa o faci neprotejat(si prietenul tau si mai prost ca tine, nah draga are el mai multa placere fara prez, isi mai da si drumul in tine). Oricum, daca fugi cu el o sa te lase balta la un moment dat, chiar daca acum crezi ca te iubeste foarte mult si zice ca o sa fiti mereu impreuna chatterboxVrajelioh go on. In fine, cel mai probabil esti insarcinata, vorbeste cu mama ta si decideti impreuna ce e de facut. Poate faci avort, poate nasti copilul si il creste mai mult mama ta, ca si cum ar fi sora ta. Trebuie sa ii spui, chiar daca prima data va fi un soc pentru ea, la un moment dat se va obisnui.
Bafta!

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

Cati nesimtiti pe aici.
esti pur si simplu o fata care traieste momentul si inteleg cum e. eventual spune`i mamei chestia asta.iti recomand din toata inima sa faci avort.si de asta ai nevoie de acordul parintilor.esti copil...
si mai ales greutrile. durerile si poftele... e clar... testul de sarcina chiar nu prea cred ca ar mai ajuta
oricum.succes si ai grija:*

| Snow a răspuns:

Deci gandeste-te ca esti un copil si nu poti avea un copil.
Daca nu vei face un avort iti vei sacrifica toata copilaria. Spune-i mamei tale, gasiti impreuna un medic bun si faci un avort.Gandeste-te ca ai o scoala de terminat, apoi vei vrea sa faci o facultate iar apoi sa te angajezi iar cu un copil nu-ti va fi usor. Multa bafta. Te pup si ai mare grija data viitoare!

| andrei a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa vorbesti cu parterterenul tau si sa ...gasiti nume pentru bebe:d si sa ii zici mamei tale
"vei fi bunica"

rolling on the floor) dupa fapta si rasplata

| Maduliciu a răspuns:

Nu fugii nicaieri, spune i mamei tale acum poate ti e frica da numai asa poti sa iti protejezi viitorul, suporti consecintele pentru ca pe viitor sa ti fie bine.

| wolfer18 a răspuns:

Nu vreau nici pe departe sa te descurajez/demoralizez, dar cred ca singurul lucru care ti-a mai ramas, in afara de un test de sarcina, este sa te rog mult de tot acolo sus, sa nu fie, sau daca este, sa te ajute Dumnezeu sa treci peste. Ti-ai facut-o cu mana ta.Fiecare dintre noi avem cate o mica drama care ne-am facut-o siguri.Eu am una care tine din aprilie, si o sa mai tina cateva lui, dar nici nu se compara cu ce ai tu.Asta este.Imi pare rau pentru tine.Si totusi, chiar daca nu vreau sa spun asta(ca sa nu te descurajez si mai tare), ai primit "plata" pentru ce ai facut.De ce ai facut-o de 3 ori neprotejat?!

| Miruna_7873 a răspuns:

Hmm laughing
Ma cam indoiesc.
La restul intrebarilor,, am 14 ani si nu am ciclu " sau te-a pus si pe tine o prietena sa scrii chestia aia.laughing
Mda.
Daca e adevarat n-ai decat sa avortezi sau sa pastrezi copilul dar sincer dupa actul acela neprotejat tu chiar nu ai luat pastila de a doua zi sau peste 1 saptamana sa faci un test de sarcina?laughing.
Sau te-ai trezit dupa 2 luni ca ti-ai adus aminte ca mna... si-a dat drumul in tinelaughing.
Anyway, bafta!laughing

| mon@29 a răspuns:

Testu ii 120 de mii
te duci si faci shushu pe el si ast 10 min
daca ai 2 linii. o sa avem un nepotzel
daca ai una.ai scapat ca prin urechile acului
da dupa ce vad eu aici ca zici. 70%esti gravida

| butterfly energy a răspuns:

"Tin sa mentionez ca am greturi, dureri de burta, pofte".
Tin sa mentionez ca astea sunt simptomele unei sarcini! Nu te speria, ia-ti un test de la farmacie. Testul de sarcina iti da un raspuns pe baza unei probe de urina, prin detectarea prezentei sau absentei hormonului de sarcina, care apare in urina doar atunci cand esti gravida. Pentru a avea un rezultat cat mai sigur, e bine ca proba de urina sa fie colectata dimineata, la trezire.

Cum il folosesti
Mai toate testele au un test-banda, prevazut cu o arie speciala – unul dintre capete sau o zona separata – de pilda, la Femina, zona rosie a benzii, pe care trebuie sa o introduci in proba de urina sau pe care trebuie sa pui doua-trei picaturi de urina (conform instructiunilor de pe ambalaj).

Femina are si o varianta caseta, care insa se foloseste similar – se toarna doua picaturi in caseta. Astepti apoi intre unul si cinci minute, iar rezultatul apare de regula sub forma binecunoscutelor liniute. O linie – negativ, doua linii – pozitiv.

AI GRIJA DE TINE

| Helvete a răspuns:

Pff. La ce naiba va gandeati cand ati facut-o fara prezervativ?! Si la 14 ani... Ma rog, nu mai zic nimic. Ideea e ca, din cate se vede, esti. Si ar fi bine sa le spui alor tai, mai ales daca nu ai vrea sa-l pastrezi. Cat mai din timp.

| niknip a răspuns:

Cumpara-ti urgent un test de sarcina, o sa citesti acolo indicatiile.Totusi de sfatuiesc sa vb cu mama sau matusa, verisoara cineva in care ai incredere.Cred ca o sa fie o trauma prea mare pentru tine sa faci avort.
De ce nu v-ati gandit de 1000 de ori inainte sa faceti prostia asta?! Nu iti recomand avortul, plus ca e un pacat strigator la cer sa omori.
Nu dispera...roaga-te la Bunul Dumnezeu sa te intareasca sa faci fata mai departe! E f trist dar nu stiu ce sa iti mai spun...Bafta sa gasesti solutia cea mai buna(tine-ne la curent )!

| ilincamariusbogdan a răspuns:

De obicei in cutia testului de sarcina gasesti si instructiunile; stiu ca prospectele medicamentelor le poti gasi si pe net. Ideea este ca pentru testul de sarcina e nevoie de urina ca altfel nu merge. Daca esti insarcinata mergi la ginecolog... daca faci totusi o intrerupere de sarcina trebuie sa fii constienta de consecintele de scurta durata si pe termen lung.

| leyra a răspuns:

Pararea mea e sa pastrezi copilul, el nu are nici-o vina si merita sa traiasca! nu cred ca parinti tai te vor incuraja sa faci avort... dar pana la urma este doar parerea mea...gandeste bine la ce vei face
bafta!

| cioca99 a răspuns:

Poti sa faci orice dar sa nu dai copilul la Casa de copii si data viitoare incearca sus la etajwinking

| Daria1001 a răspuns:

Tin sa mentionez ca am greturi, dureri de burta, pofte

| Daria1001 a răspuns:

Nu e de ras Andrei

| Daria1001 a răspuns:

Imi este frica sa-i spun mamei mele. dar testul nu l-am facut pentru ca nu stiu cum sa-l fac. dar poate la mijloc nu este chiar un copil...ma tem

| Daria1001 a răspuns:

Prietenul meu nu a stiut pana acum 4 zile. el a spus sa plecam sa nu ne stie nimeni de urma.ar fi bine daca as fugi cu el?

| SeptemberSweetDisaster a răspuns:

Sunt sanse de 99% sa fi ramas. 1% doar norocul.Au trecut 2 luni fara menstruatie, du-te si cumpara un test.http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/comment-page-3/ detalii cum sa il folosesti

| ANdrei_6696 a răspuns:

Daca ai ramas insarcinata la varsta asta inseamna ca esti o curva jegoasa

| Maria_8157 a răspuns:

Pai in primul rand eu zic sa iti cumperi un test de sarcina de la farmacie sa fii sigura daca esti sau nu. Poti s-o intrebi pe farmacista cum sa-l folosesti pentru ca ea ti-ar explica cel mai bine.
In cazul in care esti insarcinata eu zic sa ii zici si mamei tale ce s-a intamplat.
Daca nu te poate ajuta ea atunci cine ar putea?
Si in plus, la un moment dat tot va afla ce s-a intamplat.
Mult succes, pupici:*.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau pentru ce se intampla! si eu am 18 ani ai am un bebe, dar sunt casatorita cu un barbat minunat! i-ai spus iubitului, ce parere are? sfatul meu e sa nu faci avort, o sa te urasti mereu pentru asta... daca vrei sa mai vb uite adresa mea de mess bahneanualina@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sa nu faci avort. e ucidere.chiar ma grav decat ucidere pentru ca bebelusul nu are parte de botez...psihic iti va distruge viata, poate si fizic.http://www.avort.net/category/consecinte/