| f a întrebat:

Am 16 ani. Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an si 4 luni,insa simt ca totul o sa se sfarseasca in curand. De cateva luni, el admite ca are o stare ciudata, nu mai e indragostit de mine (asa as descrie eu starea). Ii vorbesc in continuu de cat de mizerabila ma simt si ca nu vreau sa se sfarseasca totul intrucat nu imi aduc aminte cum supravietuiam inainte sa fiu cu el. El nu stie ce sa faca, nu crede ca isi mai poate reveni. Eu sunt dispusa sa incerc orice sa isi revina pentru ca mi-ar fi foarte greu sa rezist unei despartiri, mai ales cum imi e coleg de clasa. Cu toate astea, cat timp mai tragem de timp cu relatia asta, vreau sa invat sa nu imi mai pese de el, sa nu tin la el in felul asta, sa imi fie doar un bun prieten cu scopul de a nu fi asa afectata cand in cele din urma ne despartim..Prietenele mele nu au trecut prin asa ceva si nu stiu cum sa ma aline. Va rog, sfatuiti-ma!

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Tu depinzi in vreun fel de el? daca nu atunci n-ai de ce sa zici ca e greu. pur si simplu te detasezi. faci ce trebuie sa faci oricum in fiecare zi si in loc sa iesi cu el iesi cu niste prietene, cu niste amici, mergi la concerte, la opere de arta(teatru, opera clasica, vernisaje). traieste-ti viata, traieste-o liber, fara sa fii agatata de cineva sau ceva. fii pe picioarele tale si ocupa-ti timpu cu tot felul de lucruri si de proiecte(daca esti la faculta... ai o gramada de posibilitati, in ceea ce priveste proiectele si locurile unde poti merge si unde poti arata unor oameni calitatile tale, chiar in ong-uri prin voluntariate)!

10 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Asa suntem noi baietii. Trezeste-te! Sunt o multime astfel de baieti. Ce nu fac baietii pentru sex? Orice relatie intre adolescenti unde exista chiar si cele mai mici urme de neincredere, infidelitate etc. nu va rezista mult timp.

E nessa dance qui me boi balance...

| f explică (pentru Exilee):

Suntem niște tineri cuminţi si suntem într-o zonă protejată in care băieții nu sunt disperati sa și-o tragă. Nu sunt o copilă de 23 ani cu sâni supradezvoltati si care e disperată sa fie în pas cu moda având un prieten. Vreau să tratez aceasta situaţie matur, insa din păcate, nu ma va dati seama.

| f explică (pentru f):

13 ani * îmi cer scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, toti trecem prin asta, nu e nimic rau daca va despartiti acum. Asta e, nu mai simte nimic.
A avut bunul simt sa-ti spuna, ce voiai? Sa fiti impreuna pana te insela cu alta si sa suferi mai rau?

| BogdanVasc a răspuns:

Vrea sa se desparta, insa baietii de obicei pun 1000 de scuze si motivatii pana sa ajunga la punctul indicat. Cand te intalnesti odata cu el, intreaba-l sa-ti zica daca te iubeste, uitandu-se in ochii tai. Daca nu mai vrea, nu-l poti obliga. Incearca sa nu mai fii in relatii amoroase de la varstele astea mici, te pot afecta emotional grav.

Funda?

| f explică (pentru BogdanVasc):

Susţine că încă mă iubește.

| BogdanVasc a răspuns (pentru f):

In cazurile de genul, parerea mea e parerea care nu ai vrea s-o auzi. Adica, va trebui sa te desparti, daca vrei sa-ti fie de bine. Oricum, aceasta despartire va fi odata si odata, chiar daca nu acum.

| f explică (pentru BogdanVasc):

Știu că asa se va sfârși, dar aș fi vrut sfaturi cum să îmi revin după despărţire.

| frumusyka334 a răspuns:

Daca el are starea asta e poate pentru ca e confuz sau a patit ceva... nu e ultimul baiat de pe pamant parerea mea e ca ar trebui sa vorbesti foarte serios cu el cat mai repede sa lamuriti si daca totul e pierdut sa va despartiti nu mai prelungi momentul pentru ca doare mai mult si e mai multa amagire ai incredere si eu am trecut prin asta din iubire nu se mare mai ales la varste fragede vorbeste cu el ori ramaneti imp ori se termina tot si ramaneti prieteni dar grabestete nu mai prelungi chinu

| suryv a răspuns:

Se spune ca poti fi indragostit doar 2 luni iar apoi se pierde din intensitate, el vrea doar sa scape de tine, daca vrei sa-ti fie doar prieten asta nu se poate pentru ca nu exista prietenie intre o fata si un baiat, si incearca sa-l urasti chestia asta o sa tina mult, pentru ca e un sentiment mult mai sincer ca iubirea.