| Abbey7 a întrebat:

Am 18 ani, sunt virgina, am avut o relatie de doi ani si nu am putut sa ma culc cu iubitul meu, nu am simtit niciun fel de atractie pentru el si ma simteam prost cand ma gandeam la el in felul acela. L-am iubit, dar pentru cine era si timpul petrecut cu el, caci in rest nici in timp ce-l sarutam nu simteam nimic, poate doar un soi de repulsie. Nici cu alti baieti n-am simtit nimic si tot caut un tip care sa ma atraga, dar nu reusesc sa pun ochii pe niciunul. Simt ca am nevoie de sex, dar cand e vorba s-o fac ma simt oribil, mi-e efectiv sila. Acum ceva timp am sarutat o fata, din joaca, si m-am simtit super, am simtit ca a fost primul meu sarut adevarat. Prima oara cand am simtit ceva... Si nu vad de ce, ca tot buze sunt, dar ma rog. Chestia e ca vorbeam recent cu o prietena, imi povestea la ce fel de tip viseaza, iar apoi m-a intrebat: tu? femeie sau barbat? si am ramas socata. Am intrebat-o de ce si a zis ca par impartita si intotdeauna cand eram cu ele si se holbau dupa baieti (chiar de mica) eu eram gen meh, nu-mi pasa, nu inteleg ce vedeti acolo... Plus ca tot cand eram mica, eram foarte baietoasa, purtam numai haine largi, vorbeam urat, nu suportam ideea de machiaj, rochii etc, abia recent am inceput sa fiu mai feminina.Eu n-am realizat pana acum, dar e posibil sa fiu lesbiana? N-am cunoscut lesbiene si ma sperie putin gandul asta, dar in acelasi timp mi se pare logic. Sunt confuza rau. S-a mai confruntat cineva cu asta?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu te-ai simţit vreodată atrasă sexual de bărbaţi, ci doar de femei, da, cel mai probabil ai o sexualitate mai specială şi e ok.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Ai doar 18 ani inca ai timp sa-ti descoperi sexualitatea. Daca ai cu cine experimenteaza si vezi ce-ti place mai mult.

| Alcyon a răspuns:

E firesc sa fii confuza, fiindca esti la varsta marilor intrebari: eu cine sunt, ce vreau de la viata, incotro ma indrept etc. Eu zic sa nu te descurajezi. Poate ca pur si simplu n-ai intalnit tu baiatul potrivit, care sa-ti faca inima sa bata. Sau poate ca ai idei preconcepute (hranite de telenovele si romane siropoase) despre cum trebuie sa arate o relatie. Si cand vezi ca-n realitate nu e ca-n filme, ai o dezamagire. Cat despre sarutul de care ne-ai spus... stii cum e cu fructul interzis... Ti se pare mai atragator, tocmai pentru ca nu-ti este permis sa-l atingi.

| Abbey7 explică (pentru Alcyon):

Intotdeauna am fost baietoasa si n-am citit carti siropoase, nici la telenovele nu m-am uitat si nici macar blogurile de genul asta nu-mi plac. Baieti am intalnit, foarte multi, dar i-am refuzat pe toti fara vreun motiv real, n-am avut niciodata fluturi in stomac si chestii de genul asta... si tipul asta cu care am fost doi ani, il cunosc de cand eram copii si in ultimul timp ma gandesc ca poate ce am simtit eu fata de el nu a fost dragoste, ci un simplu atasament...

| Purec a răspuns (pentru Abbey7):

Stai linistita. Probabil ai o atractie fata de fete, si nu e nimic anormal, daca era ok cu baietii nici nu iti puneai problema asta. Am cunoscut o gramada de fete care s-au sarutat cu alte fete, au facut si sex oral si toate sunt acum cat se poate de heterosexuale. Eu nu prea sunt cu chestiile "baiatul potrivit" in cazul tau am senzatia ca nu de asta ai nevoie. Adica nu te un baiat pe care sa il iubesti..ci de unul care sa te atraga si sa o faci cu el. Nu esti lesbiana, o sa vezi cum in curand o sa reusesti sa treci peste bariere..inceputul e mai greu

| Alcyon a răspuns (pentru Abbey7):

Ti-ai dat raspunsul singura. Probabil ca-l vedeai mai mult ca pe un frate. Oricum, esti inca micuta. O sa ai parte de multe alte experiente, nu-ti mai face atatea ganduri. Poate ca nu esti tu genul de fata care sa aiba "fluturi", cum spun unii. Unele fete sunt mai cerebrale si le place sa analizeze prea mult lucrurile, iar asta le impiedica sa se indragosteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate esti atrasa de ambele.

| Alisse a răspuns:

Si eu cred ca esti lesbiana, nu trebuie sa fi speriata de chestia e ceva normal nu e nimic rau in asta, chiar ma regasesc in povestea ta.

| MauvaisRose a răspuns:

Asa e cand traiesti intr-o tara mediocra unde bantuie homofobii si aia cu prejudecati si indoctrinati.
sunteti confuzi, aveti impresia ca doar voi treceti prin asa ceva.

nu ai intalnit baiatul care sa te trepideze bine, sau pur si simplu, poate esti lesbiana.
ai abia 18 ani, ai timp destul sa-ti explorezi sexualitatea.

| szivarvany a răspuns:

Se poate asta poti sa iti dai seama doar daca incerci

| edelweiss95 a răspuns:

Eu cred ca esti lesbiana, dar nu vad de ce ar trebui sa te sperie gandul asta. E ok, ai dreptul sa iubesti pe cine vrei tu si nu trebuie sa dai socoteala nimanui. Daca intri intr-o relatie cu o fata si totusi iti este rusine de reactia cunoscutilor, poti sa o tii secreta. Ce mare chestie?