| nuninou a întrebat:

Am 19 ani, prietenul meu 23, avem 3 luni, dupa cat timp e normal sa incepem viata sexuala activa? Ar fi prea devreme daca am incepe dupa 3 luni?

15 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

19 ani, inca nu ti-ai inceput viata sexuala, pot spune ca esti o fata cuminte, nu stiu cum e el... fiind mai mare, poate sa te lase dupa ce se plictiseste si de sex, adica dupa vreo 2 saptamani
Nu prea sunt in regula relatiile astea cu diferente de varsta acum cat inca esti in transformare psihica, fizica cred ca s-a terminat

| ionut7782 a răspuns:

Daca tu crezi ca esti pregatita fizic si psihic atunci nu stiu ce rost mai are sa mai pui aceasta intrebare.Totul se rezuma la ce vrei tu si nu la ce sfaturi iti dam noi.Dar atentie cu protectia sa nu ai surprize.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

E normal ca simtiti, lucrurile astea nu se programeaza si un sfat daca nu esti in stare sa-i oferi sex, te rog nu irosi timpul pretios al baiatului

| stfnn a răspuns:

3 luni ca 3 luni, secundele conteaza.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa trei luni de cand aveti relatia este cam devreme sa va incepeti viata sexuala. Este bine sa va cunoasteti mai bine si apoi sa incepeti sa faceti sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vârstă aseară, ti ai putea începe viață sexuala fara nici o problema, evident protejat.
Acest lucru depinde doar de țin, daca simți într adevăr ca e băiatul potrivit si ca va fi lângă tine mereu, da, poți face dragoste cu el.
In schimb, daca nu te simți pregătită si inima îți zice sa stai cuminte, ascult o.
Daca într adevăr acesta te iubește, te va aștepta necontenit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cea pasiva cand ati inceput-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu iti para rau dupa. dar dupa intrebare se vede ca cel putin mintal nu esti inca pregatita, altfel nu ai "cere voie indirect" unor necunoscuti. ai fi sarit pe el direct. ai grija sa foloseasca prezervativ, nu fii tembela ca alea de 15 ani, ca stie el cand ii vine, ca dupa ramai tu cu copilul nu el. numai bine

| Smile3 a răspuns:

Bai oameni buni, fata a intrebat daca e ok sa faci sex dupa 3 luni de relatie, in circumstantele in care el are atat si ea atat. Nu a spus ca ar fi prima data pentru ea sau ceva.
Acum, daca tu vrei sa o faci, nu trebuie sa iti fie frica ca te va crede o usuratica sau ceva, totusi daca sunteti un cuplu ar trebui sa fii sigura ca are o parere buna despre tine, nici nu ar trebui sa va mai formati impresii acum, dupa 3 luni. Daca nu e asta, gandeste te ca ai scapat de liceu, alte cupluri de la varsta asta se combina printr-o partida, sau o fac din rpima seara ( si nu inseamna ca formeaza un cuplu la vrajeala).
Deci iti spun eu, ca, constiinta ta iti da acordul de a o face. Nu ar trebui sa ai vreo retragere. decat daca nu ai incredere in el..si daca nu ai, totusi de ce s-a ajuns aici? Oricum asta e altceva, pana la urma fa ce simti nevoia sa faci, daca sexul te-ar face sa te simti bine nu conteaza ce urmeaza mai tarziu.

| TheCuteOne a răspuns:

Având în vedere că ai 19 ani, nu este nicio problemă să îți începi viața sexuală, dar acum depinde de ce simți pentru el. (Dacă simți că e băiatul potrivit și că nu te va lăsa.) Nu e prea devreme după trei luni, dar ar fi ideal să nu vă grăbiți și să fiți siguri de sentimentele voastre.

| Amerilyse a răspuns:

Varsta nu e o problema, unii o fac dupa 2 saptamani/o luna, dar nu trebuie sa te raportezi la timpul petrecut cu el. Etapa asta o faci atunci cand simti tu ca esti pregatita si esti sigura ca persoana respectiva merita sa fie primul. Totul depinde de ce simti pentru el si daca esti tu pregatita sa o faci.

| alinutzaa2 a răspuns:

Buna ai o varsta destul de potrivita pentru a face dragoste cu iubitul tau dar eu consider ca e prea repede dupa doar 3 luni...Bineinteles e parerea mea tu face ce crezi de cuvinta.

| Aswin a răspuns:

După căsătorie e cel mai indicat si Binecuvântare de sus sa ai parte

| Andreeadeea1231 a răspuns:

Faci ce simti...