| Mon201 a întrebat:

Am 21 de ani si tipul cu care sunt are 35. Suntem impreuna de numai cateva luni. El e divortat si un baietel de doi ani. Am un trecut foarte dureros. Am fost batuta de mama mea alcoolica pe la 9 ani si am ajuns si la spital. Apoi pe la 13 am fugit de acasa, de frica, si am avut un iubit mult mai mare. Mi-am inceput viata sexuala foarte repede, dar toti barbatii m-au tratat prost. Ma jigneau si acceptam tot, ca sa nu ma intorc acasa. La 18 ani am plecat. Mi-am gasit de lucru in Cluj, apoi am plecat la Oradea si acum m-am intors din nou la Cluj. Aici ne-am cunoscut, la sala. Arata foarte bine si era si foarte amabil cu mine. I-am povestit despre viata mea pentru ca nu am prieteni, nu am familie si nu mai puteam tine in mine toata situatia. I-am povestit cam la 3 saptamani de cand am inceput sa ne vedem. De atunci ma face cu#va si mereu imi repeta ca fac umbra pamantului degeaba, pentru ca nu am o educatie superioara, ca nimeni nu o sa ma vrea vreodata de nevasta pentru ca am o reputatie proasta. Am vrut sa il parasesc, dar nu am putut. Sunt atasata. Nu neaparat de el, dar de ideea de a avea pe cineva. De ziua mea mi-a luat un set de lenjerie intima. Eu nu am mai primit niciodata un cadou de la cineva, dar nu m-am simtit confortabil cu cadoul lui, mai ales ca mi-a scos apoi ochii ca a dat bani, iar eu abia ma misc in pat. Dar jur ca sunt la pamant. Nu am energie pentru nimic. Cum sa schimb situatia? Nu as vrea sa parasesc singurul om care e cu mine

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca toti au cam profitat de tine. Inclusiv actualul.

| Baddboy a răspuns:

Ala nu e cu tine, baiatul se foloseste de tine, pana iti va da drumul de tot.
Tin sa cred ca esti prea buna pentru el, te tine doar pentru joaca.
In locul tau l-as lasa, du-te la sala in alta parte si cautati o chirie, nu cred ca ai ce mai vorbi cu el din moment ce tu ii oferi de toate si te foloseste ca pe o carpa de sters.
Mai bine singura, o perioada.

| Violleta2022 a răspuns:

"Am vrut sa il parasesc, dar nu am putut. Sunt atasata"

Evident ca NU ai vrut sa-l parasesti si nici nu esti atasata, asta este doar minciuna din capul tau, ca nu te poate tine nimeni incuiata in casa lui, cu forta.

Nu te mai plange ca o faci degeaba, odata ce te complaci in situatia in care esti si nu vrei sa-l poarasesti, meritandu-ti soarta.

Vrei sa schimbi situatia?
ia-ti valiza si pleaca in lume, oriunde, la tara, la o ruda mai indepartata, ori intai ia-ti servici si apoi te muti.
Nu-ti mai cauta scuze inutile, ca de situatia in care esti acum, esti tu singura respnsabila!

| mihai69 a răspuns:

Nu vrei. Dar ar fi mai bine.
Din păcate, ți-ai făcut un "șablon" comportamental masochist submisiv.
Cel mai bine ar fi să mergi la un psiholog, abia apoi să începi o nouă relație, dacă se va ivi ocazia.

| Emma30555 a răspuns:

Meriți mai mult de atât, renunță la oamenii ăștia care te tratează prost, care te înjosesc, dacă nu faci asta o sa suferi mereu. Ai un trecut mai dureros, tocmai de aceea nu mai accepta sa te injoseasca nimeni, cauta și tu un bărbat bun, care sa nu aibă atâtea prejudecăți, ești tânără vei găsi un băiat care sa te aprecieze. La tine cred ca este și psihologic. Citește un pic despre sindromul Stockholm. Sunt persoane care se atașează de agresorul lor. În cazul tău, ai fost agresata când erai copil și acum atragi cumva oameni de genul asta, schimba treaba asta, nu mai accepta jigniri și în nici un caz sa nu mai accepti violenta fizica dar nici verbala

| haileewatson a răspuns:

E clar ca ai nevoie de un psiholog ca sa treci peste problemele tale interioare.
Ce vrei sa iti zica oamenii de pe TPU? O sa iti zica ca esti cea mai mare fraiera si slaba pentru ca stai cu un barbat care te jigneste si care clar nu te iubeste. Si tu ce o sa faci? Nu o sa asculti pe nimeni si o sa ramai cu el, din cauza ca ai probleme grave si traume.

Asa ca mergi la terapie.

| Mon201 explică (pentru haileewatson):

Nu am bani de terapie. Dar as vrea sa stiu de ce face asta si cum sa nu mai faca? Si daca nu ma place, de ce ma vrea langa el

| Blackbird4 a răspuns (pentru Mon201):

De ce? Pentru ca el este un narcisist care obtine satisfactie din faptul ca si bate joc de tine, esti victima perfecta! Incearca sa ti dai bacul din nou si continua ti viața......esti tanara,. Cat despre ce zice el despre tine sa stii ca nimeni nu poate spune cum esti sau nu, tu esti singura si asta trebuie sa iti fie foarte clar.

| mihai69 a răspuns (pentru Mon201):

Cum de ce? Ca să aibă cineva grijă de el și de copil. Plus sex gratis.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mon201):

Pune mai bine întrebarea de ce te atrag totuși barbatii toxici nu de ce face el asta. El nu este un om bun, probabil si soția lui l a lăsat fiindcă era un om agresiv verbal Sunt și barbati buni, fii o fata deșteaptă și cauta un bărbat care știe sa iubească și care nu se poarta urat. El atât poate, asta e educația lui și profita de faptul ca tu ești vulnerabila în loc sa te protejeze. Ar fii bine sa te autoeduci, sa lucrezi la dezvoltarea ta, sa înveți lucruri noi, sa ți faci un anturaj de oameni mai educați, sa ți cauți un job ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilule, acest diavol despre care vorbesti nu il intereseaza catusi de putin de tine. Sta cu tine numai ca sa isi bata joc de trupul tau si sa te foloseasca pe post de obiect. In primul rand un tata ar trebui sa si vada de cresterea copilului sau micut nu sa nenoroceasca fete de varsta ta. Ce treaba sa aiba un adult in toata firea de 40 de ani cu un copil de 20? De ce intri in conversatii cu astfel de persoane? Puteai sa vorbesti cu cei de varsta ta. Sa te imprietenesti cu ei, colegi de scoala etc. Mergi la biserica, sunt acolo foarte multi tineri cuminti cu care te poti imprietenii, ce treaba sa ai tu cu un adult de 40 de ani? Cauta un preot la care sa te spovedesti. Daca ai vreo ruda, matusa, nasa cineva la care sa stai du te acolo, sa te ajute sa ti termini scoala. Sunt atatea alte persoane care te pot ajuta, ai nimerit fix pe acest diavol care isi bate joc de trupul tau? In loc sa aiba mila de tine sa-ti dea un sfat bun se atinge de tine dupa toate prin cate ai trecut? Sfatul meu este sa termini in aceasta secunda cu acel nenorocit, sa mergi intr o biserica, sa te spovedesti, si sa nu mai ai de a face cu baieti indiferent de ce varsta si calibru. 99% sunt niste gunoaie infecte care nu au respect fata de nimic pe lumea asta cu atat mai putin fata de fete. Sa iti termini scoala si daca ai unde sa te duci, la tara undeva, la o matusa, nasa sa iei o pauza si sa iti revii macar un pic din astfel de traume. Unui baiat daca ii pasa cu adevarat de tine, te respecta, nici nu si permite sa te atinga, si are intentii serioase cu tine, de a se casatorii, de a aduce pe lume cati copii vrea Dumnezeu, de ai creste si ai educa. Daca acest diavol este divortat, poti realiza ca habar nu are ce inseamna acea familie si copii. El face umbra pamantului degeaba. Pe langa faptul ca te foloseste pe post de obiect, tu ajungi si o criminala, dat fiind faptul ca te feresti de a face copii, iar asta este ca si cum ai omora un copil. Nu are rost sa ti incarci sufletul cu asemenea nenorociri. Inteleg ca iti este greu dar trebuie sa fii curajoasa si sa iei aceasta decizie de a rupe legatura cu asemenea gunoaie si sa nu mai ai de a face cu asa ceva. La 21 de ani esti o fata, inconstienta si prostuta care nu realizezi in ce te bagi.

| just4ubr2015 a răspuns:

Paraseste-l si vezi-ti de viata ta mereu pentru el va fi pe primul loc copilul si nu tu cauta pe cineva fara copii si fa tu un bebe nu iti distruge viata degeaba.

| Cavaler001 a răspuns:

Ma doare sufletul cand vad cum profita unii de slabiciunea unora. Fato, trezeste-te! Esti in floarea varstei. Poti face aproape tot ce-ti doresti daca vrei.
Nu e singurul barbat din lumea asta!
Cu cat pleci mai repede de langa el cu atat iti va fi mai bine. El iti slabeste increderea in tine, cand ar trebui sa te faca sa prinzi aripi daca te-ar iubi!

| dariaflorina a răspuns:

Eu îți spun sincer sa încerci să îl uiți și să rămâi singura o perioada pentru a te vindeca. După aceea sigur îți vei găsi pe cineva la momentul potrivit. Nu te merită daca are părerea asta despre tine. Nu a fost nimic la nervi. Nu te merita. Nu are sens sa stai cu un om care nu te iubește și nu are caracter. Ai toată viața înainte, nu mai te distruge. Este păcat. Poți întâlni un om care sa te iubească sincer, el este singurul fara educație în povestea asta.
Lui îi este ușor să vorbească că nu ai făcut nimic cu viața ta, dar nu te înțelege cât de greu ți a fost pentru că nu are empatie și nu s-a pus în locul tau

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Decat sa fi cu un om in genul asta, mai bine singura. Incearca sa nu mai te dai atat la pamant daca esti singura, fiecare dintre noi putem lupta si singuri. La ce trecut ai avut singurul care nu are *edicatie superioara* este el. In prezent ai 21 ani, pe bune..ai timp o groaza sa iti gasesti perechea cu bune si cu rele. Munceste, fa sport, mananca sanatos, ai grija de tine si incearca sa nu mai dai atat de la tine deodata ce pe barbatul respectiv il doare in fund de tine.Iti spun ceva si tine minte: Este mai bine singur decat singur in doi!

| Mon201 explică (pentru Punctsivirgulaa):

Dar simt ca are dreptate. Nu neaparat cand zice ca a fost vina mea ca am fost proasta si m-am lasat exploatata, ci mai mult ca da, puteam trai altfel. Nu am dat bacul. Am fugit mancand pamantul. Anul urmator as fi putut sa-l dau. Nu eram slaba la invatatura. Nici printre primii, dar ma tineam ok. Insa m-am adancit tot mai mult in propria mizerie. Am vrut sa ma arunc de pe o cladire. Ma gandeam obsesiv ca nimanui nu-i pasa, ca mamei nu-i pasa, ca nu am prieteni, ca barbatii de care am dat ma tratau ca pe o carpa, unii ma bateau mai rau ca mama. Imi puneam intrebarea daca e totusi vina mea. De ce altele nu dau de asemenea oameni, dar eu da? Clar fac ceva gresit. El fiind cu 14 ani mai mare, ma gandeam ca va fi ok pentru mine, ca va fi matur

| Punctsivirgulaa a răspuns (pentru Mon201):

Viata ta nu pot sa zic ca a fost una ok, tu simti ca are dreptate deoarece iti este frica sa ramai singura, parerea mea. Incearca sa discuti cu el intre 4 ochi ca te doare si etc, nu meriti sa fi tratata asa crede ma indiferent ce ai facut tu pe lumea asta.

| Iluzionistul69 a răspuns:

Buna, eu te sfatuiesc sa-ti gesesti pe altcineva mai bun (cu suflet bun) asta cu care esti te tine doar pentru placere doar atat... nu tine la tine nu cred ca te iubeste cu adevarat daca te-a facut curwa parerea mea.

| Mon201 explică:

Nu pricep de unde ati scos toate aceste lucruri. In primul rand ca el are tot. E instructor de fitness, deci are un venit stabil si un trai decent, nu e vreaun bogatas. Nu am zis niciodata ca astept ca el sa ma ia de sotie sau sa ma ia in acel TOT. As vrea doar sa nu isi mai bata joc de faptul ca am fost batuta pana la sange cat am fost copil si apoi am facut o serie de greseli pe care da, le regret.

| Mon201 explică:

OK, si pana la urma de ce este rusinos sa fii vanzator la Mega? Da, probabil aveti dreptate si am ratat aceasta parte a vietii. Si a fost vina mea. Dar pare ca justificati comportamentul lui prin faptul ca nu am facultate sau bac. In fine, eu nu vreau sa jignesc pe nimeni.

| andrei11554324 a răspuns:

Din ceea ce ai relatat, acest individ cu care tu încă stai este mult mai needucat și lipsit de respect față de tine. Nu știu de ce, dar eu tind să cred că el e genul acela de cocalar sau țigan cu aere de smardoi care sigur rupe sălile de păcănele mai pe scurt, tu ești de vină pentru că te complaci în situația în care te afli, preferând să fii umilită și tratată ca un că*at de un meltean îmbâcsit.
Ps. Cel mai bine pentru tine ar fi să rupi relația cu acest individ pentru că dacă se comportă acum cum zici tu, pe viitor îți va mânca zilele și te va termina psihic încât vei regreta ziua când l-ai cunoscut, cel mai bine pentru tine ar fi să pleci de la el, să-ți cauți un job și să fii singură și independentă, fără să fii tratată ca pe o cârpă de un țăran frustrat și lipsit de respect.