| anonim_4396 a întrebat:

Am 6 luni cu prietenul meu, la inceput ne intelegeam bine... dar acum s-a schimbat. E gelos si posesiv ...se enerveaza din orce si ne certam zilnic fara motiv. Va rog sa imi dati un sfat.

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu are motive sa fie gelos (sau are). Daca nu
poti sa-l convingi mai bine renunta la el ca sa nu va certati mereu.

| Betty18 a răspuns:

Poate k i-ai dat si tu motive sa fie gelos, nu te-ai intrebat asta?
sau poate ca doar niste guri rele(prieteni de ai lui, fete care sunt invidioase si il plac), pers care nu te plac care i-au povestit cv ce nu era adevarat

succes

| M.J. a răspuns:

Asa sunt si eu cu bebe meu...ne certam in fiecare zi din orice prostie, desi promitem ca "azi"nu ne certam, tot o facem si ne consumam de fiecare data...nu stiu care este cauza...asa o fi si cu voi

| liliana83 a răspuns:

Si eu sunt cam la fel ca prietenul tau dar stii cand ma linistesc si incep sa nu mai fiu asa geloasa? atunci cand imi ma explicatii. mai intai ma enervez si apoi ma calmez dar nu fara explicatiile lui. nu cred ca el ar vrea sa fie asa gelos si sa-ti faca atatea scene ca vrea el. te sfatuiesc sa fii mai comunicativa cu el, sa il alinzi mai mult si nu-i da prea multe motive de gelozie. pentru noi gelozi si un gest de om gentil ne rastoarna ziua. nu trebuie sa renunzi la el caci ar insemna ca nu-l iubesti. analizeaza si ai sa vezi ca incet incet o sa-l faci sa inteleaga.(asa cum am inteles si eu). cate-odata ma mai umflu si eu dar iubi meu acum stie ca asa sunt facuta.sunt geloasa dar nu dau in cap, am incredere in el dar cateodata... scapa daca imi da explicatii si inteleg ca nu e chiar asa cum cred eu. gelozia asta. succes, sa stii ca te iubeste.

| Jupiter a răspuns:

Nu va mai certati, comunicati.

| fluturashmulticolor a răspuns:

Off...sa stii ca nu esti singura care a patit asa ceva.chiar si eu am trecut si inca mai trec prin asa ceva.pai nu stiu.sti vorba aia "ca e gelos doar cine iubeste" dar asta nu cred ca ar fi gelozie mai degraba se enerveaza si vrea doar sa iti dea motive de despartire.acum eu nu cred ca tu i-ai dat ceva motive ca sa fie el gelos. dar oricum ar trebui sa discutati ( incepe tu discutia atunci crezi ca el e cat de cat bine dispus si atunci cand crezi ca ti-ar zice totul legat de asta) doar atunci ar fi sansa lui.si cred ca nu iti zice nimica pentru ca nu se simte in stare de asa ceva...si tot asteapta momentul potrivit... el daca are acum in cap sa se desparta de tine as ava fi. dar daca este doar ceva trecator spune-i sa se schimbe cu totu ca tu nu ai de gand.ar fi bine sa fi putin mai " rea" ca de obicei.si sa ii zici tot ce iti sta pe suflet... fa asa si totul se va rezolva .iti zic eu!happy mult succes!

| Deea_4962 a răspuns:

La fel am patit si eu si i-am explicat ca nu imi comvine si imi place sa fiu mai libera(nu ma refer sa il insel) si de atunci "incearca sa nu mai fie asa dar tot mai are care o scapar
Se comporta asa pentru ca te iubeste, iar pana acum simtea doar o atractie fara de tinetongue

| Deea_4962 a răspuns:

Fata de tine* scuzebig grin

| carlita_4462 a răspuns:

Fa si tu la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi încercați să discutați eventualele probleme și să ajungeți la o rezolvare de comun acord. Dacă nu are motive pentru care să fie gelos, încearcă să-i explici ce și cum, poate o să înțeleagă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi.ai avea cate posibilitati...
1.incercati o mica pauza...sa vedeti cum e sa stai departe unul fata de celalalt...
2.incearca sa nu ii mai dai motive de gelozie.si.cedeaza cand vezi ca lucrurile se pot inrautati...stiu ca este greu pentru oricine sa cedeze.mai ales cand are dreptate... dar de dragul intelegerii...incearca sa faci asta.succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca as sti sigur k nu am mai accesat acest "blog"pana acum asi zice ca am postat eu aceasta intrebare(problema)aici big grin... si eu am o relatie de 7 luni cu un tip...si primele 4 luni au fost de vis. m-a ajutat enorm. apoi s-a schimbat...in ultimile 2 luni jumate ne certam zilnic cum zici u...pn mi-am luat inima-n dinti, ne-am asezat la o masa big grin si am pus problema asa: "Iubithule, comportamentultau. posesiv si gelos fata de mine, il ai pentru ca te simti in pericol sa ma pierzi...sau pentru ca nu vrei sa mai continuam relatie? TE-AI PLICTISIT? Zi-mi baiatu, si se rezolva! Raspunde-mi la o intrebare simpla. fara mijloc doar cu DA sau NU... Vrei sa fim in continuare impreuna?" si el mi-a raspuns km asa: "DA" urmat de un TE IUBESC..." Am reactionat normal punandu-i conditii pintre care,,, sa lase jos comportamentul si sa fie k la inceput...au trecut km 3 saptamani de atunci si nu am plang ne iubim c-an prima zi.Eu zic sa faci la fel...nu stiu ce ai de pierdut...hai sa nu parem disperate dupa baieti hai sa fie ei disperati dupa noi...happy te pop succes

| corinna a răspuns:

Cu cat relatia va inainta vor aparea schimbari pozitive sau negative dar faptul ca va cunoasteti va fi un atu pentru voi pentru ca stiti sau ar trebui sa stiti sa va comunicati lucrurile intr'un mod cat mai placut...incearca sa'i demonstrezi ca nu ar trebui sa fie gelos da'i exemple sau fa'l sa se intrebe daca toata aceasta stare de nervi si gelozie ii face vreun bine daca va ajuta relatia si daca el merita sa se chinuie asahappy...nu cred ca exista cineva care sa faca din gelozie o placerelaughing...eu ca sa fiu sincera i'as spune sa se mai tempereze daca nu reuseste i'as cere sa ne despartim si cred ca imediat a doua zi ar realiza ce face si s'ar preocupa mai mult de relatia noastra decat de cum sa'si amplifice nerviihappy. sper ca nu sunt prea durablushing