| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

am o întrebare mai ciudata. Am o relatie de un an si 2 luni dar de cateva saptamani parca ma tot gandesc la fostul meu ..cu care am stat 3 luni, cred ca am inceput sa ma gandesc la el deoarece cu el ma înțelegeam mai bine..decat cu cel de acum. Iubitul meu a inceput sa ma înjure cand ne certam, chiar destul de rau, e destul de posesiv, nu are încredere decat uneori. Mi-a dat si o palma o data. Da mi-a aratat de o gramada de ori ca ma iubeste si si-a cerut scuze mereu da totusi ma gandesc ca o sa fie mai rau pe viitor daca o sa mai fiu cu el... Poate ca cu fostul ma înțelegeam mai bine doar pentru ca erau 3 luni..si eu m-am despartit de el fara motiv, dar el nu era gelos sau asa cum e iubitul meu actual. Chiar nu stiu ce sa fac..fostul meu vine maine in țara si vrea sa ne vedem. Ma tot gandesc ca poate o sa pierd relatia cu iubitul meu care e de 1 an pentru o aventura si dupa o sa imi para rau, sunt foarte stresată nici nu ma mai pot simti bine in relatia pe care o am acum din cauza asta. Ma gandesc si la viitor putin si nu cred ca o sa se schimbe in bine relatia mea cu cel actual uneori dar sunt foarte confuza.Ce ar trebui sa fac? Ajutați-ma. Plus ca fostul sta acum in alta țara si daca e sa fim impreuna e relatie la distanta si poate o sa imi para rau mai tarziu. Vreau răspunsuri serioase va rog.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Exista o vorba "Daca risti, poti sa pierzi, daca nu risti, ai pierdut deja".
Asa si in cazul tau.
Tu esti constienta ca relatia pe care o ai in momentul de fata duce din rau in mai rau, si e normal oarecum sa-ti faci griji si sa fii sceptica.
Cu fostul, ai avut o perioada scurta, poate ai renuntat prea devreme la el, poate ai facut o greseala, poate nu.
Nu ai de unde stii "ce ar fi fost daca".
In schimb, poti trage concluziile despre actuala ta relatie, daca merita sa o continuati, sau daca trebuie sa pui punct.
Tu la asta trebuie sa te gandesti prima data.
Daca nu-ti asumi sa-l pierzi pe actualul, continua relatia.
Daca-ti asumi sa-l pierzi, aminteste-ti ca nu ai nici o garantie ca va fi ceva de durata cu fostul.
Insa, chiar si asa, baieti mai sunt, nu e un capat de lume.
Poate ca vei regreta un timp ca te-ai despartit dupa aceasta perioada, dar poate vei spune "ce bine ca m-am despartit acum, si nu cand era prea tarziu".

Acum, opinia mea persoanala este ca actualul tau nu merita, relatia voastra nu are viitor, din ce zici, se pare ca s-a schimbat in rau fata de cum era la inceput, iar daca tu nu faci nimic, va ajunge si mai rau.
Cam asa se intampla, unele lucruri nu trebuie tolerate.
Eu cred ca ar trebui sa inchei relatia actuala pentru bine tau.
Mai apoi poti incerca ceva cu fostul, iar daca nu e el, o sa fie altul.

Acum, alegerea iti apartine.
Numai bine!

| Clorox a răspuns:

Nu am nevoie sa citesc tot, am citit destul.
Nu te iubeste, crede-ma, cand cineva te iubeste nu vrea sa iti faca un rau, in niciun fel, ce a facut el... Da dovada de idiotenie si prostie. Iti sugerez sa-l lasi, indiferent ca esti cu el de atata timp. Mereu am zis cand mi s-a cerut parerea; ''Mai bine sa suferi cateva luni la o despartire decat sa suferi o viata intreaga langa o persoana nepotrivita''.
Faci ce vrei, nu-i viata mea.