| Roxiuttzaaa a întrebat:

Am auzit ca daca nasti natural, se largeste vaginul si daca mai vrei sa faci sex cu sotul/iubitul dupa nastere nu mai e nicio placere doar daca nasti prin cezariana. E adevarat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU este adevărat : vaginul este "elastic", în momentul naşterii colul uterin şi vaginul se DILATĂ, iar apoi îşi "revin" la loc!

Sunt femei care au avut chiar 3-4 naşteri, dar sunt foarte "strâmte" în vagin...

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu am nascut natural si iti garantez ca e o minciuna chestia ca se largeste vaginu[vaginu se largeste atunci cand nasti apoi revine la forma initiala]

| Oana92 a răspuns:

Vaginul e relativ elastic si se reface de la sine(de exemplu dupa menstruatie sau dupa o pauza in activitatea sexuala esti mai ``stramta``). oricum exista exercitii pentru asta. Avand in vedere cate riscuri implica nasterea prin cezariana atat pentru mama cat si pentru copil este indicat ca ea sa aiba loc doar in cazurile exceptionale cand nasterea naturala nu este posibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat.iti spun din experienta, asa ca stai linistita.

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu, e o mare prostie. Nasterea naturala are foarte multe beneficii si este mult mai bine pentru fat sa apara asa, daca nu exista indicatie pentru cezariana. Intr-adevar, la o nastere pe cale naturala exista riscul sa apara complicatii (sfacelari, fistule recto-vaginale, fistule vezico-vaginale), dar sunt destul de rare si nimic nu ofera mai multa protectie fatului ca o nastere pe cale naturala.

| Zeref a răspuns:

Pentru o perioada cand isi revine la normal.Din punct de vedere religios se retrage si se stramtoreaza inapoi pentru ca femeia trebuie sa nasca in chinuri.Medical este la fel.Corpul se adapteaza repede si-si revine inapoi la forma normala.Doar pentru o perioada barbatul ar fi mai distant fata de sex-ul cu ea...dar mai sunt si alte caibig grin

| mel24 a răspuns:

Vaginul se largeste numai in cazul in care faci prea mult sex! got it?

| PitikaCuFreza a răspuns:

Nu! Nu e adevarat.Stii,tatal meu s-a casatorit cu o alta femeie si au facut 3 copii, iar ea i-a nascut pe toti normal.

| Azevedoemilia a răspuns:

Este doar un mit.N/are nimic una cu cealaltă. Sper ca te/am lamurit, pa