| yoyoo a întrebat:

Am avut primul contact sexual cu prietenul meu, nu am folosit prezervativ...Nu sunt sigura ca mi s-a rupt himenul dar dupa parerea mea sunt sanse de 70% sa se fi rupt, adica la inceput m-a durut foarte tare, apoi mediu, si dupa nu mai durea, doar ma ustura. Nu a finalizat, dar am auzit despre lichidul acela care este cand e excitat.Deocamdata nu ma pot duce la un medic, nu am bani pentru o consultatie privata si nu am cum sa ajung nici la medicul de familie. Au trecut 2 zile dar incep sa am ameteli, dureri de cap, greturi, dureri de spate, sani, etc.Stiu ca e imposibil sa apara simptome asa devreme, poate e din cauza psihicului. Precizez ca eram in prima zi dupa ciclu, adica imi trecuse dimineata si seara s-a intamplat. Deci, ce sanse pot fi pentru o posibila sarcina?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte putin probabil sa nu ti se fi rupt himenul )maxim 1%0.
La ginecolog trebuie oricum sa ajungi obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale, asa ca grabeste-te sa faci rost de bani, trimitere, etc.
Simptome de sarcina nu poti avea la doua zile de la contactul sexual.
Dat fiind ca erai virgina si era in prima jumatate a ciclului menstrual, e destul de posibil sa se fi produs o ovulatie spontana. daca partenerul tau este 100% sigur ca nu a scapat nici o picatura de sperma (si are macar cativa ani de exeperienta in spate ca sa poata fi sigur), atunci poti accepta un risc de sarcina in jur de 20%.

| gygeana a răspuns:

Ateapta timp de 9 zile fa un test de sarcina. Daca iee negativ mai ia ink 2 peste 5 zile fale daca ies negative inseamna k nu eti insarcinata.

| badgirl22 a răspuns (pentru gygeana):

De de dezinformezi daca nu ai habar?
un test de sarcina se face la MINIM 3 saptamani de la contactul cu risc sau o saptamana de intarziere. la 9 zile nici din sange nu se vede daca ai ramas gravida
simptomele sunt pe sistem nervos, incearca sa te calmezi. data viitoare protejeaza-te eficient.

| maont a răspuns:

"lichidu acela"se numeste lichid preejaculator, cat despre simptome da ai drepatate ca e imposibil sa apara asa devreme, daca parteneru tau era excitat maxim sau cel putin destul e posibil sa fi aparut "acel"lichid desi sansele sa ramai insarcinata de la preejaculare sunt reduse cam de 10% si daca ai avut ciclul regulat nu cred ca s-a produs o ovulatie spontana daca nu ai ciclu regulat ar fi sanse dar trebuie sa fiti siguri ca nu nu a scapt nici un strop de sperma inauntrul vaginului (cum spunea si brigaela) in orce caz sansele sunt reduse,incearca sa ajungi la un ginecolog cat mai repede pentru a avea mai multe informatii, exista riscul unei posibile sarcini dar e un risc foarte mic care totusi trebuie luat in cosideratie, peste cateva saptamani iti faci un test sau doua si poti fi sigura...PENTRU VIITOR MULTA ATENTIE, stiu ca nu ai mai mult de 15 16 ani e pacat sa nu fiti atenti la varsta asta