| buburuza_9765 a întrebat:

Am cam mult de povestit avand in vedere ca intrebarea va fi doar una, dar sper sa aveti rabdare si sa ma sfatuiti.
Aveam in jur de 16 ani cand el a vazut o poza de-a mea in portofelul unui prieten, moment in care si-a promis lui insusi ca va face tot sa fie cu mine. A urmat bineinteles sa faca rost de nr meu de telefon. Mi-a trimis un msg.De aici a pornit totul.Am inceput sa vorbim mult, zilnic. Poate 50 de msg pe zi si conversatii care tineau jumatati de ora.Nu il cunosteam.
La o saptamana plecase din tara, dar de acolo, din afara am continuat sa vb.Ma suna foarte des, vorbeam despre absolut orice si il simteam foarte apropiat.Ma intelegea si imi asculta copilariile prostesti.Am vorbit astfel timp de un an, eram prieteni, chiar cei mai buni desi nu il cunosteam, iar el ma stia doar dintr-o poza.
Dupa un an se intoarce acasa.Acum aveam 17laughing. A stat foarte putin in tara, aproximativ o saptamana.Eram pe punctul de a ne intalni, dar imi era frica si am dat inapoi(suntem din acelasi oras). Am ezitat si nu stiu prea bine de ce.Plecase iar, tot acolo.
Au urmat aceleasi ore intregi de discutii si msg nenumarate(imi incarca telefonul de multe ori pentru a vorbi). La cateva luni dupa ce plecase am inceput sa vorbim si pe mess.Imi trimisese o poza.Tremuram toata, nu puteam sa ma potolesc.Il vedeam pentru prima oara pe cel cu care vorbeam atat de mult.In cea poza am vazut un tip simpatic pe care il iubeam fara sa stiu cine e, fara sa am macar o fotografie.Si uite asa a mai trecut un an...
Venise din nou acasa, culmea pentru ca avea de facut o lucrare la mine acasa(este prieten cu fratele meu). Atunci ne-am intalnit pentru inataia oara.Ma intorceam de la scoala si stiam ca l va fi acolo.Am intrat incet sa nu atrag atentia. M-a auzit intrand, ne-am vazut.am schitat ambii un zambet.Ma lasau picioarelelaughing. Am iesit in oras de cateva ori.In ultima seara inainte de a pleca iar imi doream atat de mult sa ma sarute si il simteam la fel insa nu a facut-o.Plecase a doua zi...
18 ani.Totul devenise din ce in ce mai greu pentru mine.Am plans mult.Imi parea rau ca nu am zis ce simt dar pe de o parte nu puteam.Acum am inceput sa vorbim mult mai mult, msg de buna dimineata, de noapte buna... zilnic. De revelion ne-am petrecut noaptea pe mess, "impreuna". O noapte intreaga in care mi-a zis ca ma iubeste, in care am inceput sa spun si eu totul.Cu greu, dar am marturisit.Asteptam primul pas sa fie facut de el.Stiam ca simte ceva pentru mine.
19 ani.De ziua mea surpriza. Mi-a spus ca pleaca in alta tara si ca nu putem vb timp de trei zile, dar atunci a venit acasa.Am trait zile de neuitat.Il iubesc mullt.Ma domina pur si simplu, nu eram eu langa el.Ma stapaneam cu greu sa nu traiesc "prima noapte de dragoste". A fost pe aproape dar am stiut sa ne oprim caci ma respecta si stie ca in viata mea vreau sa existe doar un el.
A venit timpul sa plece iar.Acum nu mi-am stapanit lacrimile nici macar in fata lui, nu am putut.Am inceput sa ne facem planuri impreuna, de viitor, avand in vedere ca eu termin liceul.Am uitat sa spun ca am incredere ca in nimeni altul si stiu ca ma iubeste mult, ca ma respecta si ca pentru el sunt deosebita.
Intrebarea e: sa plec la el? Vreau sa urmez si o facultate care nu se poate face la ID, iar el nu poate sta in tara.Inteleg ca e un pas si pentru mine dar as vrea sa fac si facultatea. Iar dc nu plec la el, ramane totul asa, caci mie imi e greu sa iubesc pe cineva astfel. Daca as pleca as alege sa fac o alta facultate la ID. Posibilitai nu am sa fac in afara. Ce ar fi mai bine pentru mine?
(poate a mai aparut asta in mod anonim, am m-ai scris-o o data. si era nevoie sa scriu totul pentru a intelege mai bine, e vorba de atat de mult timp si de atatea sentimente profunde)sad... Ce sa aleg? Multumesc mult

7 răspunsuri:
| johnyboy a răspuns:

Esti constienta ca tu nu-l cunosti cu adevarat?
voi in 3 ani nu v-ati vazut decat 2 saptamani adunate...eu, sincer, m-am mutat cu ea dupa 6 ani de relatie( zi de zi impreuna) si tot mi-a fost greu.nu te arunca asa repede.du-te la el, stati o luna impreuna si vezi daca e ceea ce-ti doresti, daca nu, te intorci la facultatea ta, ca acolo nu vei putea face altceva decat menaj la babe in case.probabil ca ti-a zis ca nu vei fi nevoita sa muncesti niciodata dar astea-s baliverne care tin primele luni...deci n-ai viitorul asigurat, o sa faca ce vrea din tine pentru ca traiesti pe spatele lui (cum e sa-i ceri bani pentru tampoane sau chiloti sau farduri etc, trebuie sa recompensezi prin ceva nu?, o sa faci mancare si curatenie in casa dar tot degeaba)si cel mai frumos intr-o relatie e sa fie egalitate, armonie samd. deci ai grija.nu stiu catzi ani are el, dar tot aia e povestea, oricum sigur e mai mare ca tine.

| jora92 a răspuns:

Colega din banca de langa mine si-o dat bac-u si acum si-o facut bagajele si pleca la iubitu ei in Italia, e asemanatoare cu a ta povestea nu stiu daca e chiar asa desprinsa din filme, raspunsul ei la intrebarea ce ti-o spus dupa ce o vorbit cu el au fost si citez:
"- Ca ma asteapta " si vocea ei s-a inmuiat.
peste 3 zile are avion azi o anunta pe maica-sa ca pleaca, repet,
o anunta. NU isi cere voie, ci o anunta ca pleaca luni.

P.S daca ratezi asta e bai.

| Allexanddraaa a răspuns:

Cred ca asta este, fara dar si poate cea mai frumoasa poveste de dragoste pe care am auzit`o in viata mea! Eu as zice sa te duci la el, e evident ca te iubeste. Impreuna ati trai un basm! Esti o fata norocoasa si fi sigura ca ai gasit persoana potrivita! Bafta, oricare ar fi alegerea ta! :*

| buburuza_4437 a răspuns:

Oauuu...fff frumoasa e povestea ta.eu zic sa te duci la el, facultatea o poti face si acolo.cred cu e greu pentru am2 sa stati desp atata timp.fa cum crezi ca e mai bine dar cel m imp cred ca e sa fiti impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma duc sa imi iau un litru de apa si dupa promit ca citesc tot happy.
Posibila ezitare putea fi si din teama ca nu vei fi la nivelul asteptarilor lui sau ca nu mai arati cum arata-i.
Mai departe.
Vai cat de dulce, te'ai atasat de o persoana fara sa o vezi.
Si mie mi s-a intamplat si a fost o dragoste nebuna pe internet.
Mai departe.
Termina cu studiile si dupa vezi unde iti poti gasi mai simplu un serviciu.
Alege cu capu nu cu inima. Dragostea mai poate astepta, daca el te va lasa tu ce faci? Ramai de izbeliste fara studii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS : nu imi apare momentan raspunsul complet. frustrated
Posibila ezitare putea fi si din teama ca nu vei fi la nivelul asteptarilor lui sau ca nu mai arati cum arata-i.
Mai departe.
Vai cat de dulce, te'ai atasat de o persoana fara sa o vezi.
Si mie mi s-a intamplat si a fost o dragoste nebuna pe internet.
Mai departe.
Termina cu studiile si dupa vezi unde iti poti gasi mai simplu un serviciu.
Alege cu capu nu cu inima. Dragostea mai poate astepta, daca el te va lasa tu ce faci? Ramai de izbeliste fara studii?

| lory_6999 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa iti termini facultatea la id si dupa aia poti sa stai cu el! asta e parerea mea! sper sa te ajute!