| anonim_4396 a întrebat:

Am ciclu menstrual neregulat, intarzie mereu iar cand vine curge foarte putin.Luna trecută nu mi-a venit deloc dar ieri pe 1 s-a pornit si am facut sex neprotejat cu ejaculare înăuntru.
Sunt sanse sa raman însărcinată?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog sa te vada, ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual DEREGLAT/NEREGULAT si sangerarea menstruala atipica si/sau anormala d.p.d.v cantitativ cat si a numarului de zile de desfasurare si manifestare este urmarea/se produce pe fondul existentei unor afectiuni de natura medicala care afecteaza glandele endocrine si apare dereglarea activitatii hormonale ceea ce la randul sau provoaca dereglarea ciclului menstrual.
Este determinat si stabilit atat stiintific cat si medical faptul ca UNICA/SINGURA zi a ciclu menstrual care este ABSOLUT/100% INFERTILA fiind ziua in care formarea unei sarcinii este cu totul IMPOSIBILA, este PRIMA ZI de menstruatie, cea care reprezinta si prima zi a unui nou ciclu menstrual.
In concluzie chiar daca sperma este ejaculata in vagin in prima zi de menstruatie/a noului ciclu menstrual, NU exista nici cea mai infima posibilitate de a ramane insarcinata. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Șanse există dar minime.

Răspuns utilizator avertizat
| Katie1356 a răspuns:

Fiind neregulat, exista sanse sa nu iti vina o luna, nu este ingrijorator acest fapt.
Referitor la a doua problema, daca poti ramane insarcinata, raspunsul e da, exista probabilitatea. Poti lua pastila de a doua zi, iar daca e prea tarziu, fa-ti un test de sarcina sau mergi la medicul ginecolog ca sa aflii sigur.