| anonim_4396 a întrebat:

.in ultimele 3 luni am avut ciclu foarte neregulat(nu am facut sex deloc) luna asta trebuia sa-mi vina pe 10 dar nu mi-a venit iar vineri sambata si duminica am facut sex neprotejat cu ejaculare inauntru. Am sanse sa raman insarcinata daca luna asta nu am avut menstruație? Mentionez ca imi doresc acest lucru.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca in cazul ciclului menstrual NEREGULAT, cel in care ovulatia se poate produce in orice moment de dupa cea de-a 7-a zi a ciclului, numarat fata de data de incepere a ultimei menstruatii, apare posibilitatea de a se forma o sarcina. Insa probabilitatea de a ''nimeri o zi fertila'' este cu atat mai mica cu cat lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual actual este mai mare. Femeile cu ciclul menstrual foarte neregulat care doresc sa ramana insarcinate, pot sa incerce ''trucul'' de a folosi 1 sau 2 luni pastile anticonceptionale sau inelul NuvaRing si pe urma sa intrerupa folosirea metodei contraceptive. Ar fi foarte bine sa te prezinti la o consultatie ginecologica pentru a ti se stabili care este cauza/motivul real al dereglarii mult prea intense a ciclului menstrual. Doar medicul ginecolog iti poate explica in ce mod se poate interveni precum si tratamentul care este necesar de a fi folosit/urmat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, ai sanse sa fii gravida.

| HadesSs a răspuns:

Iti doresti sa ramai insarcinata? Atunci trebuia sa iti faci niste analize intai, daca ai un chist din moment ce nu ti-a venit cm.