| bogdana_9072 a întrebat:

Am ciclu regulat la 21 de zile insa acum mi-a intarziat 8 zile.am facut un test de sarcina dar mi-a iesit negativ. exista riscul sa fiu gravida?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista, daca ai avut contact sexual neprotejat. Repeta testul maine (inteleg ca ar fi a noua zi de intarziere) din urina de dimineata. Indierent de rezultatul testului, trebuie sa mergi la ginecolog, fiindca daca nu e o sarcina, e in mod sigur o dereglare hormonala serioasa, care se va agrava fara tratament.

| ioanaa a răspuns:

Poate fi vreo dereglare hormonala, dar daca tu stii ca ai facut sex neprotejat mai bine te duci la doctor. La test nu iese sarcina daca ai mai putin de doua saptamani. Bafta!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Mai asteapta cateva zile si fa un alt test daca tot negativ iese atunci mergi la medic pentru ca este o dereglare... care poate avea diferite cauze... o infectie sau dereglare hormonala... poate ai facut un tratament cu antibiotice de curand? si atunci intarzie ciclul... multa sanatate

| nicky a răspuns:

Mai repeta-l dupa 10 zile de intarziere. Daca tot negativ e atunci poate ar fi bine sa te duci la un ginecolog

| mioara a răspuns:

Ai riscul sa ai o anexita urata du-te la dr nu mai sta

| micuta_8485 a răspuns:

Da. Exista posibilitatea de a fi insarcinata chiar daca ai facut testul. e posibil sa ai cateva zile de sarcina si de aceea nu tia iesit pozitiv. dar cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog iar el te va scapa de orice dubiu.Multa sanatate.

| iulia18 a răspuns:

1)Exista probabilitatea ca testul de sarcina sa fie fals negativ, deci poti sa il mai faci o data;
2)Din cauza stresului sau alte influente din exterior;
3)Ai putea sa suferi de, dereglari hormonale chiar si asta necesita consult endocrinologic;
4)Cel mai sigur du-te la ginecolog pentru un consult de rutina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ar trebui sa mergi la un control