| Florinela98 a întrebat:

Am citit pe internet ca la unele femei le mai vine menstra in primele 2-3 luni de sarcina. E posibil asa ceva?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este vorba de menstruatie (care implica un intreg ciclu hormonal), ci despre niste sangerari ritmice care mimeaza menstruatia. Ele apar in pana la 20% din sarcini in prima luna de sarcina si pot aparea pana in luna a cincea (foarte foarte rar). Se deosebesc de menstruatia normala mai ales prin faptul ca nu sunt regulate, adica vin cu abateri de cateva zile (asta se aplica la femeile care inainte aveau menstruatii regulate) si sunt usor diferite de menstruatiile normale (sunt mai lungi sau mai scurte, de obicei mai reduse acntitativ, cu sange mai deschis la culoare)

| Violleta2022 a răspuns:

Da, la un procentaj foarte mic de femei, le poate veni nu menstra, doar sangerari minore in rpima luna de sarcina.
Daca apara sangerari si in lunile urmatoare se impune mersuld e urgenta la medic, pentru ca pot apare probleme serioase cu dezvoltarea fizica/psihica a fatului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Principalele cauze care pot provoca in situatii destul de rare sangerari peste sarcina se datoreaza fluctuatiilor hormonale care se manifesta pe intreaga perioada de sarcina. Organismul femeii produce cantitati mari de hormoni care regleaza perfect, impresionant de bine atat starea mamei cat si pe cea a fatului, insa pana se ajunge la acel echilibru optim, uneori la inceputul sarcinii organismul nu poate sa se adapteze perfect si din acest motiv unele femei experimenteaza sangerari care sunt considerate in mod gresit, eronat ca ar reprezenta o menstruatie. Sangerarile respective sunt cantitativ mult reduse fata de cele normale dar induc in eroare datorita faptului ca se produc in zilele in care de obicei trebuia sa aiba loc menstruatia. Aceasta sangerare are loc DOAR in prima luna, insa au fost semnalate/consemnate si in luna a 2-a sau extrem de rar si in luna a 3-a. Sangele eliminat este format din sange curat care difera in mod substantial de cea care se elimina sub forma de menstra. Sanatate!