| Flori567 a întrebat:

Am citit pe internet. Ca sunt femei cărora le-a venit menstruația in primele 2-3 luni de sarcina, e posibil?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Respectivele informatii sau "stiri" sunt incorecte, gresite, eronate sau complet false. In prima luna de sarcina si foarte rar si in urmatoarea se pot produce niste sangerari sau scurgeri sangvinolente foarte slabe, neinsemnate insa cu aspect si compozitie total diferita de cea a menstrei adevarate. Orice sangerare "peste sarcina" care devine mai abundenta care devine aseamanatoare cu o menstruatie, poate fi semnalul unui avort spontan sau a posibilitatii ca sarcina sa fie una extrauterina si din acest motiv trebuie anuntat imediat medicul ginecolog sau pediatru in a carui evidenta esti inregistrata. Multa sanatate!

| Avtivitate a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu aveam 4 luni in burta mamei si ei inca ii venea obisnuit menstruatia. De asta nu a crezut doctorul la spital cand ii spunea ca este insarcinata. Aroganta ta e destul de draguta sa crezi ca stii 100% sigur ceva laughing.

| Flori567 explică (pentru Avtivitate):

Nu înțeleg

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da,e posibil.dar este o menstruatie falsa.
http://www.romedic.ro/menstruatia-peste-sarcina-0P32553

| Felys a răspuns:

Mie cel putin odata mi-a venit peste sarcina si din cauza asta nu am beneficiat de concediu prenatal pentru ca medicii au decalat data cand trebuia sa nasc, dar a fost un caz fericit ca imi doream sarcina, doar ca m-am temut in momentul nasterii sa nu fie prematur, ceea ce nu a fost cazul raportat la kg copilului