| Stephy16 a întrebat:

Am cunoscut un baiat din liceu acu 3 luni si de atunci vorbesc cu el in fiecare zi pe mess sau prin mesaje pe telefon.Eu m--am indragostit de el, dar el cred ca ma vede doar ca pe o amica, insa nici macar acest lucru nu il stiu sigur. El ma cauta de fiecare data pe mess cand intru, dar nu am vorbit niciodata despre "noi". I-am spus acum o luna ca il plac dar el nu a reactionat cum ma asteptam, de fapt nici nu cred ca a inteles intr-adevar ce simt pentru el. Dupa ce i-am spus acest lucru nu a mai vorbit cu mine timp de o saptamana pana cand l-am bagat eu in seama si am inceput sa vorbim din nou. El spunea ca are prietena cand l-am cunoscut, dar apoi s-a despartit de ea. Ceea ce nu inteleg este de ce vorbeste atat de des cu mine dar nu vrea sa ne intalnim.Suntem in acelasi liceu si toatusi nu ne vedem niciodata.Eu ies mereu in curtea scolii, i-am mai spus si lui sa iasa dar are motive precum lenea, caldura etc. Nu stiu ce sa fac si nu inteleg ce simte pentru mine.Imi este frica da faptul ca daca voi vorbi cu el despre asta voi strica si relatia de prietenie dintre noi. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi va rog? Ce credeti ca vrea el si ce ar trebui eu sa fac?

Răspuns Câştigător
| itarkan a răspuns:

Poate este prea timid si ii este frica sa faca "primul pas". In aceeasi situatie in care se afla el acum, eram si eu la inceputul liceului. Si nu mi-a trecut prea usor. Imi era frica sa nu cumva sa supar persoana pe care o placeam, si din acest motiv, de cele mai multe ori, o ocoleam. Eram constient de ceea ce se intampla, dar niciodata nu aveam suficient curaj pentru a da ochii cu ea. Incearca sa vorbesti cu el cand e in afara scolii, fara sa fie de fata colegii lui, sau vreo colega/prietena de-a ta, si lucrurile vor curge de la sine fara nici o problema pentru "voi".
Niste sfaturi cum ai putea sa il atragi in afara scolii?
Ex: cand in intrebi ce face, si zice ceva de genul:"plictisit" sau "nimic interesant", spune-i ca rulea un nou film la cinema, si nu ai cu cine sa te duci(ai zis ca vb cu el pe mes, deci asta nu ar trebui sa fie o problema). Roaga-l pe el sa te insoteasca.

2 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Eu cred ca te place dar e nehotarat. Poate sunt anumiti termeni(prieteni, parinti.)care-l impiedica sa fie cu tine.
E la fel de posibil sa se joace cu tine... dar nu cred.
Vorbeste cu el, chiar daca risti sa nu mai fiti prieteni! Spune-i ce simti si ce vrei tu, si intreaba-l ce vrea si el.
Bafta!

| linutza a răspuns:

Ce vrea? cred ca nimic doar este plictisit sau poate nu are ce sa faca marog este parerea mea daca zici ca nu ati mai vb dupa ce eai spus (ca il placi) nu crezi ca nu mai merita sa-i mai o data?
oricum nu cred ca simte ceva mai deosebit ptru tine iti spun si dc cred asa uite deci dac te placea era sa fie interesat sa eshitzi macar la pauza sa vb -nu a facut-o in schimb iti da doar niste motive de genul (ma lasi?) vezi si tu cum procedezi BAFTA!